Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Živice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šimšir - Buxus sempervirens
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šimšir - Buxus sempervirens

 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
Poruka
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Šimšir - Buxus sempervirens
    Objavljeno: 18 Siječanj 2008 u 14:09
Trebam malu pomoć onih koji imaju iskustva sa šimširom!Imam grmić šimšira koji sam prije 4 godine presadila. Malo se patio, ali prošle godine je fino poteral!Udvostručio se u obujmu i visini!Da li ga sad mogu počet oblikovat ili da počakam još malo!Visine cca 40 cm
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2008 u 15:40
treba se skroz oblikovati i sa godinama ce dobiti oblik i velicinu koju zelis
 

A rezidbu još malo pricekaj, da pocne vegetacija u travnju ili koncem lipnja. I tada bez posebne opreznosti ga možete orezati jer vrlo dobro podnosi orezivanje i vrlo je pogodan za oblikovanje.




http://www.cvijet.info/ukrasne_trave_i_zivice/simsir___lat_buxus_sempervirens/82.aspx
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2008 u 16:19
Simsir mi je najdraza ziva ograda, mekano i podantno lisce a predivnog izgleda. Jedini nedostatk mu je sto sporo raste mada nekima i to odgovara /eto meni jer mi i ne treba visoka ograda nego samo ukrasna ograda koja djeli cvjetnjak od ostatka terena/.
Inace simsir se kod sadnje za zivu ogradu sadi na razmak od pola metra.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 17:18
A tek miris! Mene najviše fascinira kako šimšir miriši. Neke on asocira na groblje radi mirisa. Nema cvijet , a miriši!
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 17:25
Ja sam u Konzumu kupila 10 sadnica jako malih simsira i u kasno proljece ih posadila i 4 su mi se sasusile. Uopce nisam trebala zuriti nego sacekati jesen i onda napraviti kako treba a ne ovako.
I necu vise stediti nego kupiti sredbnje velike simsire.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:28
Dalmax,a zašto kad se on jako lako zakorjeni grančicom? Netko ko ima živicu,kad je reže uzmi grane i večina će ih se primiti.Ja sam tako kod mame pokupila
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 21:06
Ma trebala mi je za jedno podrucje gdje ne idem cesto pa reko stavicu to sada i rjesit problem.
Kad je najbolje otkinit grancicu simsira ?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 21:30
Ja to bilo kad uzmem. Zadnji sam za esvete rezala(za aranžmane) pa mi je ostalo.Nisam ga van posadila nego sam ga u vodi ostavila. Dobro se još drži,sad ću ga van posaditi.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 12:22
Evo sličica



Kad sam ga jučer još malo bolje snimila shvatila sam da bi bilo bolje da ga još ovu godinu ne diram! nek se još malo udebeli!

Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 13:03
uza sve to, šimšir je i ljekovita biljka  Smile
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 13:48
Kako ljekovita?
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 16:29
Ma, Ivane gdje si samo pronašao da je buxus ljekovita biljka? Na njegovu "ljekovitost" treba obavezno paziti kada se orezuje i nakona toga, ako se orezivalo bez rukavica, obavezno oprati ruke.
Eto, toliko je šimšir ljekovit.
A možda je on mislio na onu: Svaki otrov je lijek i svaki lijek je otrov. Samo, ne vjerujem da bi to prošlo u ovom slučaju.
 
Buxus semprevirens je uistinu zahvalna i lijepa trajnozelena biljka i nipošto nije težak za održavanje. Jednom kad se ukorijeni, uz lagano prihranjivanje svakog proljeća, može za nekoliko godina formirati pristojno veliku živicu. Ako se želi oblikovati kao topiari i za to je izuzetno pogodan.
Prikladan je za sve vrtne stilove - od klasičnog, neformalnog, formalnog, dalekoistočnog, modernog, jer uvijek izgleda svježe i nikad nije out.
Ja ih osobno imam raštrkanih po čitavoj površini svog velikog zemljišta i ne bih ih mijenjala ni sa jednom četinjačom koje su također veoma lijepe za oblikovanje. No, šimšir je priča za sebe.
Lako se razmnožava reznicama. Na sjenovito mjesto u zemlju kojoj se doda malo šljunka i humusa zapiknu se odrezane grančice ne dopuštajući da se zemlja zasuši. Pustit će korijenčiće i eto ti malih šimšira.
 
A tvom bi šimširiću, Šeflera, bilo ugodnije da ga presadiš dalje od ograde. Još nije tako velik da bi mu premiještanje drastično naškodilo.
Negdje na vidnom mjestu, kad bude lijepo oblikovana samostojeća skulptura tek će se tada dostojno isticati Smile
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 17:00
Zlatko Gursky; 1989. god. - "Zlatna knjiga ljekovitog bilja" ; Medicinska enciklopedija r-ž; Svjetlost sarajevo 1990.g.; i td; istina da ga farmakopeja ne upotrebljava, jer je lišće otrovno, ali u homeopatskim količinama se koristi u narodnoj medicini. Gurski ne opisuje da je otrovan nego da ga treba uzimati oprezno. U SVAKOM SLUČAJU, HVALA NA PRIMJEDBI I TREBA JU UVAŽITI, ne koristiti šimšir na svoju ruku. !
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 17:49
Vidiš, imala sam pravo - svaki otrov je lijek i svaki lijek je otrov.
 
A samo oni koji s tim imaju uistinu veliko iskustvo mogu primijeniti u medicini. A tko ima znanja i iskustvo ne treba mu se miješati u posao. Samo što je previše ljudi ograničeno onim ustaljenim normama, pa ne daju eksperimentalnim ili drevnim formulama za pravo.
Ja eto, oduvijek znam da je buxus otrovan pa se neću pačati u nešto u što nisam sigurna, iako nisam ograničena.
 
Dobro je saznati i da upravo to što svi misle, (ako znaju), nije baš tako.
Sve je dvosjekli mač u priči u kojoj ponekad ne znaš tko pije tko plaća... Kao i ona storija o botoxu: Otrovan je, a ljudi ga daju uštrcavati pod kožu, jer djeluje bez štetnosti, naravno, ako se pravilno primjenjuje
Još jedan primjer: Ricinus ima otrovne plodove, a ulje se koristi kao lijek. Pa eto tako i šimšir...
Uvijek je dobro saznati nešto nezamislivo, a koje ima smisla. Za takve sam opcije uvijek otvorena...
No, zadržimo se mi kod šimšira kao nezaobilazne dekorativne biljke... pa će biti čist račun i duga ljubav..., zar ne Smile
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2008 u 18:25
U potpunosti se s tobom slažem. Nitko nije sveznajući, pa ni ja, greške se događaju, na bilo koji način ponekad su fatalne a ponekad revolucionarne. Ne valja eksperimentirati ako nisi siguran... Bolje se držati da je šimišir samo ukrasna biljčica i staviti rukavice za svaki slučaj.
Ivan
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 19:23
Moji šimširi stari neki 15-25 godina
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 19:26
Svaka cast...
Na vrh
zagorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 688
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2009 u 09:47
cvate u rano proljeće


Na vrh
zagorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 688
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2009 u 09:57
nisam nigdje pronašla da se razmnožava sjemenkama, ali mogla bi probati. danas izgledaju ovako


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2009 u 18:41
mi imamo dugo godina šimšir, bar 10-tak god...  i zaista sporo raste što jest, jest..... ali moram priznati da sam danas prvi puta naletila na ovu temu... malo mi je velik forum..... no, htejdoh reći da već godinama upotrebljama šimšir za različite ljekovite preparate ( ali definitivno nije bezopasna biljka koju bi trebao početnik koristiti) i naaaravno da se ne trebaju kod rada sa njim koristiti rukavice i ostale kerefeke.... samo ga se ne treba konzumirati  i sigurno ste eliminirali sav mogući otrovni učinak....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.