Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Bonsai
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - bonsai drvca
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


bonsai drvca

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
nicotiana-x-san View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nicotiana-x-san Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: bonsai drvca
    Objavljeno: 31 Ožujak 2011 u 15:03
pozdrav...htjela sam pitati....gdje se mogu nabavit bonasai ?SmileSmileSmile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2011 u 06:54
Originalno poslano od člana prepelica prepelica napisao:

Ako je u pitanju reznica, treba joj što manje lisne površine, jer nema korijenja da povuče dovoljno vode koliko putem lišća može ispariti. Odreži neke izboje (ostavi formu drvca), ukloni 2/3 listova i to je tek početak.Bez hormona ne zakorijeni se baš svaka reznica, ali čekaj, pa ćeš vidjeti.Ipak ne moraš se brinuti ako ti "reznica bonsaija" propadne, jer bonsai možeš stvarati od bilo koje reznice normalnog bilja.

Thanks!
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 22:12
Ako je u pitanju reznica, treba joj što manje lisne površine, jer nema korijenja da povuče dovoljno vode koliko putem lišća može ispariti. Odreži neke izboje (ostavi formu drvca), ukloni 2/3 listova i to je tek početak.
Bez hormona ne zakorijeni se baš svaka reznica, ali čekaj, pa ćeš vidjeti.
Ipak ne moraš se brinuti ako ti "reznica bonsaija" propadne, jer bonsai možeš stvarati od bilo koje reznice normalnog bilja.


Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 17:36
E super, sad sam pročitala, samo me zabrinjava: nisam odrezala pri sađenju vršne izboje, da li to mogu nakon dva dana što sam ga posadila ili da ih ostavim?
Da li da ostavim sve listiće?
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 17:25
Znam, vjerovatno ću još puno naučit o njima, ali ni sama se ne bih upustila u to da nisam dobila reznicu na poklon, pa eto zasadila sam je pa bih htjela da mi i uspije, hvala!
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 17:17
O uzgoju bonsaija iz reznice možeš ovdje pročitati:

http://www.hobibonsai.com/index.php?PHPSESSID=2f5305e582512f8c624fc51e1ea7acc8&topic=5.0

Inače, onaj tko želi imati bonsai, a pogotovo onaj koji ga sam želi uzgojiti treba prvo puno toga naučiti jer baviti se njima je cijela mala nauka.

Osobno sam jedno vrijeme pokušala održavati kupljeni bonsai za koji nisam uopće znala o kojoj se vrsti drveta radi. Uspjela sam saznati i uz čitanje literature uspjela ga oblikovati i njegovati jedno dvije godine u toku čega mi je i cvjetao i stvarao sitne okrugle crvene plodove.

Imala sam i nekoliko komada koje sam sama uzgojila i to tako da sam iz prirode uzela zakržljali bor krivulj  (Pinus mugo) i posadila ga u adekvatnu posudu. Uzgojila sam i Ficus Benjamina iz jedne male, kržljave i izvitoperene sadnice.

Uvidjela sam da za njih treba vremena i strpljenja, jako puno učenja i adekvatne uvjete za uzgoj. Kada sam to shvatila i kada sam ih se izguštirala - poklonila sam ih.

Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 16:14
Evo i slikica ako znate o kojoj se vrsti radi?
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 12:29
Eh zanima me jedna informacija:
Prije dva dana dobila sam od jedne žene reznicu bonsai drvceta. Pročitala sam da se rez mora umočit u hormon za zakorjenjivanje, ali ja trenutno toga nisam imala, pa sam je stavila u humosnu zemlju (drenaža), stavila sam vrećicu na cvjetnjak i svaki je dan ozračujem i zalijevam.
Da li postoji mogućnost da se zakorijeni?
Da li radim ispravno?
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
beba View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje beba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2011 u 09:41
ovaj moj celavi bonsai pustio novu liscicu...u ovo doba godine i na ovakvim minusima...ne kontam ga jos...ja reko on ce cekat proljece kad vidim poranio...pa valjda mu je dobro...
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2010 u 21:31
Vjeruj mi, takvi iz trgovačkih centara rijetko prežive nekoliko mj. nakon kupnje. To ti je zapravo ukorijenjena grana, u neispravnom supstratu.
Na vrh
beba View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje beba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2010 u 21:27
ovo nase dravce skoro celavo...ma ima pokoja liscica ali jadno izglada...valjda je to neka odo onih listopadnih vrsta i vise mi nije tako lijep pa sam odlucila krenuti u potragu za zimzelenim...nesto sam cackala po neti i vidjela te zimzelene i divmno izgledaju nekako mocno i napuhano,bogato...tako da ovom prilikom svima savjetujem da ne kupuju ove sto ogole....pozdrav
Na vrh
Mala Lara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mala Lara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2010 u 21:08
Aha..dobro..imam i neke borove pa da znam i za njih sad sve znamSmile..hvala
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2010 u 18:38
Originalno poslano od člana Mala Lara Mala Lara napisao:

Ak ne mučim s tim pitanjima...kad je sezona rasta i sezona mirovanja ??? 

Evo počela je sezona mirovanja, to je lako odrediti na listopadnim vrstama, zato što odbace lišće, dok je teže na vrstama koje ostaju zelena cijelu godinu. Traje do negdje 3-4mj(prije otvaranja pupova). A od 3.-4.mj. do sada je trajala sezona mirovanja.

Bilje je preporučljivo prerađivati prije otvaranja pupova.
Na vrh
Mala Lara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mala Lara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2010 u 19:28
Ak ne mučim s tim pitanjima...kad je sezona rasta i sezona mirovanja ??? 
Na vrh
Mala Lara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mala Lara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2010 u 19:09
Puno hvala Smile
Na vrh
arbor View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arbor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2010 u 13:16
Originalno poslano od člana Mala Lara Mala Lara napisao:

Jel se ta drvca svake godine moraju obrezivati ili ih treba pustiti da rastu ??? ???


Moraju se obrezivati, i krošnja i korijen. Krošnja se reže u sezoni rasta, dok korijen za sezone mirovanja- presađivanje.
Na vrh
Mala Lara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mala Lara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2010 u 00:02
Sashka, to drvce ti je ona fotografija na početku..bar mislim...pretražila sam neke stranice al nisam ništa o njemu našla...smile66
Na vrh
Mala Lara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mala Lara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2010 u 15:47
Jel se ta drvca svake godine moraju obrezivati ili ih treba pustiti da rastu ??? ???
Na vrh
sashka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Kolovoz 2010
Lokacija: United States
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sashka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2010 u 22:15
Da li neko zna nešto o Muraji afričkom drvetu?
Na vrh
beba View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje beba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2010 u 22:39
eh evo me...
radi se o izuzetno osjetljivoj biljci u smislu da zahtijeva svakodnevnu njegu i paznju...izuzetno je bitno u kakvoj zemlji je posadjenodrvo...cetinjace vise vole pjeskovitu zemlju 1,5 dijela finog sljunka,2 dijela treseta i 1 dio ilovace...listopadno zahtijeva 1 dio ispranog pijeska ili sljunka,2 dijela treseta i 1 dio ilovace...
drvo zahtijeva i odgovarajucu posudu koja ovisi o starosti,velicini i obliku biljke...a oblika je mali milion,ostala sam bez tekstakad sam vidjela sta pririoda izrodi i covjek oblikuje...
da bi se korijenje razvijalo sto plice a sto sire,to je bit ovog drveta,moramo plitko zakopati aluminijsku ili plasticnu resetku da bi se korijenje primoralo da ide u stranu...na resetku se prvo stavlja sljunak ili pijesak pa zemlja...zemlju lagano pritiskati jer unutar nje ne smije ostati vazduha ali paziti da se ne osteti korijenje...na vrhu posude da bude prostor do 10 mm radi zalijevanja...nakon sadnje dobro zaliti biljku i zastititi je od sunca a posebno vjetra dok se ne stvori novi korijen......
savijet je da se sadi u glinenu posudu jer su one teze i manja je opasnost od prevrtanja drveta...sadi se u proljece(mart ili april) ili u jesen(septembar ili oktobar)prije presadjivanja biljka se ne zalijeva 2 do 3 dana da bi se korijenje moglo rasplesti i osloboditi stare zemlje...odrezemo stare i ostecenje vrhove korijena a ostale skratimo za jednu trecinu...drvce se zalijeva jednom dnevno ustajalom vodoma ljeti cak i dva puta...obavezno ga orosavati mislim liske svaki dan...u kontinr+entalnim dijelovima za vrijeme zime unijeti ga u staklenik ili negrijano predsoblje ili verandu...
sto se tice oblikovanja e tu je malo gadno...patuljasto drvece se obrezuje da bi ostalo nisko ali i potjeralo nove grane cime dobijamo zeljeni oblik...mlade biljke se obrezuju tek 3-5 god nakon sadnje...e sad ima citava tehnika obrezivanja i poseban alat ali to se valjda odnosi samo na one koji se time profesionalno bave...covijek kaze da je poceo sa bakinim makazama pa valjda mozemo i mi...
ALIIII...ovo drvce koje gore vidite sam neki dan kupila svom dragom i gospodja koja mi ga je prodala kaze da ga niposto ne presadjujem jer on mora biti sa korijenjem vani i da je ovo drvce spremno za oblikovanje...nisam se sjetila pitati a kad ce biti spremno za presadjivanje ...i da...ona za razliku od neta tvrdi da se zaljeva svaki 3. dan i to obilno ali se mora prskati svaki dan...
po meni je ovo jako zeznuto za uzgajati narocito za nas zaposlene...pa ko voli nek" izvoli...ako jos neko ima kakv savijet bilo bi mi drago da cujem pa mozda dragom olaksam brigu oko njega...hahahha...pozdrav
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.