Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
cvjetoljubac View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 29 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 152
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjetoljubac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 20:24

ima li pravilo kada Amarilisi cvatu, jer vidim kod mene je negdje prije jedan ocvao, a drugi se sprema za cvatnju....tjera listove, dok se ovaj prvi već suši i priprema za zimovanje.....

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 22:04
......sve je to objašnjeno na stranicama ispred....i ja tek učim i ovo mi je prva lukovica.....
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 09:23
Što ću napravit kad se cvjetovi osuše????
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 09:40
Kada se troperi tučak otvori možeš sa prašnika drugog cveta naneti polen kako bi se obavila oplodnja, ako želiš da dobiješ semenke. Ako nećeš semenke cvetove nakon precvetavanja možeš otkinuti a cvetno stablo neka se samo osuši. Saksiju sa lukovicom stavi na hladnije, ali svetlo mesto, umereno zalivaj i prihranjuj do proleća, a na proleće posadi ili u veću saksiju ili u baštu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2008 u 00:07
Hvala na odgovoru!
Mogu li pokušati ovako i sa zumbulom? Prvo da stavim u  frižider na zimovanje a onda u toplo i na svjetlo!?
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2008 u 18:37
moj amarilis istjerao cvjetnu stabljiku a od listova ni traga.što da radim.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 08:52
Skitnice ništa se ne brini. To je normalno, neke lukovice prvo cvetaju pa tek onda izbace listove, a nekima istovremeno kreću listovi i cvetna stapka.
Manči sa zumbulima je malo drugačije, njih moraš posaditi u saksiju i saksiju prekriti neprovidnim papirom ili aluminijumskom folijom i sve tako zajedno staviti u frižider na nekoliko nedelja dok ne krenu pupoljci, nakon toga izvadi saksiju iz frižidera i cvetanje će biti obilno, sa krupnim i mnogobrojnim cvetovima.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 14:47
Oho, super....hvala voki!!!!
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 10:35
VOKI STVARNO NISAM ZNALA DA OD LISTOVA ZAVISI KOLIKO ĆE BITI CVJETNIH STAPKI.EVO MOG POSLIJE CVATNJE,POSLIJE JE IMO JOŠ VIŠE LISTOVA I BILI SU VEĆI.                                                               
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 15:35
Ako kupujete lukovice amarilisa obratite pažnju na izgled lukovice, jer na tržištu ima i zaraženih lukovica sa gljivičnim obolenjem - crvena trulež lukovica. Ovu bolest prouzrokuje gljiva Stagonospora curtisii, usko specijalizovano oboljenje koje napada lukovice i biljke amarilisa, a može se pojaviti i na Klivijama. Lečenje zaraženih lukovica je teško i dugotrajno. Bolest se brzo širi na zdrave lukovice i treba razmisliti da li se odreći zaražene lukovice ili dovesti u opasnost i ostale lukovice amarilisa.
Ovo gljivično obolenje se prepoznaje po crvenim flekama na lukovici, listovima i cvetnoj dršci amarilisa. Ispod crvenih fleka na lukovici javlja se trulež koja dovodi do propadanja lukovica. Problem je što se često kod nas u prodaji nađu lukovice zaražene Stagnosporozom. I ja sam prošle godine uzeo nekoliko lukovica iz Flore ekspres koje su zaražene, a i u poljoprivrednim apotekama nije retkost pronaći zaražene lukovice.
Sa zaražene lukovice treba odstraniti sve suve zaštitne listove ispod kojih se nalazi gljivica, a i sočne listove lukovice koji su truli. Takvu lukovicu treba potopiti u rastvor fungicida, nakon toga osušiti je, a pri sadnji posaditi tako da je cela lukovica iznad površine zemlje, a samo koren i donji deo lukovice (stabaoce lukovice) u zemlji. Zaliva se veoma malo, pazeći da voda ne dođe na lukovicu, a ako se primeti pojava crvenih fleka na lukovici ta mesta se odmah premažu fungicidom i dobro je na ta mesta staviti prašinu drvenog uglja. Ako se crvene fleke pojave na listovima, treba odstraniti te delove lista. Nakon pojave crvenila na zaraženim mestima se javljaju crne tačkice (piknide) u kojima se razvijaju spore koje se šire vazduhom (zrakom)i mogu zaraziti ostale zdrave lukovice. Ako se bolest primeti u toku vegetacije lukovicu treba izvaditi iz zemlje, odstraniti zaražene delove, potopiti u fungicid i ostaviti nedelju dana da se suši. U proleće kada se lukovice sade u baštu listovi amarilisa dobijaju crvenkastu nijansu, ali ovo je fiziološka reakcija biljke na jaču svetlost i ne treba je mešati sa gljivičnim obolenjem koje prouzrokuje crvenu trulež. Zaražene lukovice stižu iz Holandije (Nizozemske) i može se desiti da je stepen zaraženosti takav da se crvene fleke javljaju na lukovici, listovima, cvetnoj dršci i na samim pupoljcima. Može doći do deformacije listova i cvetova, lukovica se vremenom smanjuje i na kraju cela istrune.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 15:40
Bitno je da su oni svi lepi na svoj način. I ja imam dosta lukovica za koje ne znam koji su hibridi, ali slučajno za ove gore znam da je crveni sa belim u sredini Minerva a Sydney je beli sa crvenim šarama. Kod nas u Tempu prodaju amarilise pod nazivima crveni, beli, roza... Tako i piše na pakovanju, a kada procvetaju cvetovi ni slični onima na slici. Prošle nedelje sam bio u Osijeku pa sam se ponadao da je veći izbor različitih amarilisa, ali isto je kao ovde u Novom Sadu, nisam našao ništa što već nemam.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 19:10
tako ti je to voki kad imaš mnogo raznovrsnih amarilisa.meni se to za sada nemože desiti jer imam samo tri vrste.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 20:14

Imam tridesetak lukovica amarilisa. Svi su mi bili u dvije vaze jer su mi rekli da oni bolje cvatu kad su gusto posađeni. Već dvije godine nema cvijeta.

Do prije petnaestak dana sam ih držala u zemlji i poslušala sam savjet i izvadila ih, stavila u podrum na tamno i svaki dan ih gledam - čekam da mi osuše listovi.

Sad vas molim za pomoć: Kad se osuše listovi koliko lukovica je dovoljno za vazu promjera cca 20 cm i ako ih posadim za petnaestak dana kada mogu očekivati cvijet.

 

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 18:40
najbolji savjet ti može dati voki on je expert za amarilise,ali moje je mišljenje kod lukovice amarilisa je najbitnije da ima malo mjesta oko nje,recimo razmak između lukovice bi trebao biti oko 2 cm.isto tako između lukovice i tegle.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 11:35
Hvala skitnica. Pokušat ću ih sada tako posaditi, a kad ocvatu (ako procvatu) - u proljeće s njima u vrt.
Zaista su mi lijepi primjeci i voljela bi ih ponovo vidjeti u cvatu.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 13:28
Imam samo jedan amarilis, koji je imao predivan crveni cvijet kad smo ga dobili, to je bilo u 6. mj.
Sada još uvijek ima zelene listove, a nekako mu se lukovica počela sušiti.
Imam osjećaj da mu listove iscrpljuju lukovicu i ne znam što da radim-
S lukovicom je dugačak 120 cm.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 18:03
A da ga probaš staviti u mrak ili hlad. Onda bi list možda prije uvenuo. 
Moji su u zatvorenoj kutiji i lukovice su dobre, a lišće brzo žuti.
Samo ga svako toliko okrećem da nebi bilo vlage.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 20:19
triša ja sam svoje izvadio iz zemlj ima i više od mjesec dana i stavio kako kaže i hoya u mrak.listovi su se gotovo osušili ali to je jako dugačak proces.a sa zalijevanjem sam prekinuo u 8. mjesecu.tako je rekao voki.moraš voditi računa da kad se lišče osuši treba oko dva mjeseca mirovanja da se biljka odmori,a onda opet u zemlju.hoya ti isto trebaš dati lukovicama fore da se odmore pa onda u zemlju.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 20:55
Hvala vam pronbat ću tako napraviti, pa ćemo vidjeti što će se dogoditi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 16:40

Onda dobro, skitnice, neću žuriti. Bolje da duže odmaraju nego da čekam slijedeću godinu.

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.