Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4849505152 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2011 u 08:47
Evo što me dočekalo jučer u mojoj sobi.Mama se potrudila zapamtiti što volim i počastila me jednim...sad čekam da se otvori


Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2011 u 23:30
tea baš te lijepo mama obradovalaClap za mamuThumbs%20Up
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2011 u 23:39
hvala Mari, prenijet ću jojWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 13:59
Ljudi molim vas pomagajte.Ne znam što se događa listu ovog sijanca.Do jučer je sve bilo ok i normalno i  danas ovako.Samo je jedan list ovakav i kod samo jednog.Svi su zajedno posijani na jednoj gredici i nemrem ga samog odvojit već ću morat sve razdvajat.Molim vas, zna li neko o čem se radi??? smile143


Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 14:01
Nadam se da ćete i malo nešto moć vidjet...ko neko ružičasto obojenje i ljubičaste fleke...ja bum smile43ako ne prođe...
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 16:14
Po meni, ovo je normalna pojava u jesen, kad se s prvim hladnijim noćima počinju povlaćiti u mirovanje.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 17:26
da slažem se s bebolinom. to je normalna pojav... moj još malo pa će izgubiti svo lišće... pa ću u frižider s njim :D
Per aspera ad astra.



Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 18:22
Cure,hvala puno
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 18:32
Zar nije voki rekao da sijancima ne prekidamo vegetaciju?Jel ih trebam sklonit na toplije ili mogu ostat na balkonu na hladnijem?
Hocete mi rec da im treba otpast svo lisce bez obzira kaj su to sijanci?
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 23:43
Da li im treba opstati svo lišće ne znam, ali ovo je normalna pojava- ipak dolazi jesen!
ja bi ih stavila na toplije i svijetlo mjesto. 
Tea- ne paničari- sve će biti dobro!
 
         smile79
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 23:53
sunceeee puno hvala na savjetu smile79
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2011 u 17:40
Pozdrav svima, jucer sam kupila za 5 kn u Merkuru amarilis, odrezan je do kraja, samo se lukovica nadzire koja je jos uvijek lagano zelene boje. Sad me zanima da li da ga zaljevam i ostavim u tegli ili da ih vadim van. Inace imam isti kao sto je Tea dobila od svoje mame.
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Siječanj 2012 u 23:05
keeka, najprije ga izvadi i pogledaj kako ti izgleda likovica i zemlja.
Možda ima male napasnike koji jedu lukovicu- vidi se trulež...
Onda ju isperi pod vodom i pusti da se osuši te ju onda posadi u novu zemlju.
Preporučila bi ti da ju obavezno na sve posadiš u novu zemlju- pusti ju na hladnom i mračnom ( ili samo pospremiš lukovicu bez zemlje ), a kad vidiš da ti je počela tjerati onda ju stavi na toplije i svjetlo i počni polako zalijevati.

Nije teško, glavno da lukovica ima period mirovanja te da se dok raste preko lista dobro nahrani suncem.... za ponovnu cvatnju...

Nadam se da sam ti bar malo pomogla.

Pozdrav!
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 07:34
lani sam bila kupila bijeli dupli amarilis - rascvjetan, bio je krasan,
krajem ljeta sam ga prestala zalijevati, listove sam orezala i izvadila lukovicu iz posude... možda sam pogriješila što sam to napravila jer su još bili zeleni

sad bih ga opet posadila u teglu sa zemljom, ali nisam sigurna što da radim sa korjenjem... ima more zdravih dobro razgranatih i dugih žila
da ih orežem? skratim skroz do lukovice ili možda samo dopola?
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 08:12
Sunceeeeeee, izvadila sam lkovicu iz zemlje, pregledala ju i malo joj podrrezala ono debelo bijelo korjenje. Nisam ju htjela ostaviti bez zemlje jer je puna korijenje a i gornji dio jse jos lagano zeleni. Spremila sam ju u hodnik di je poprilicno hladno pa cu pratit. Nadam se da cu danas uspijet objaviti i slike, pa ako imas jos koji savjet rado cu poslusat :)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 08:21
Cure,sad sam jako zbunjena.Zašto bi vi rezale korjenje?Pogotovo ako je zdravo i debelo??Pa zar neće on to isto korjenje aktivirati ponovo u prolječe??Ako ga odrežete ili skratite kako će normalno krenuti sa vegetacijom???Možda se varam al to mi je potpuno nelogično...Može neko iskusniji dati odgovorsmile143
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 08:34
Zato sto je sitnije korijenje zdravije, vitalnije nego ovo veliko debelo koje zauzme veliku velicinu posude u kojoj je posadeno a ne bi trebalo smetat orezivanje. Uvijek orezujem to zadebljalo korijenje kad presadujem, orezujem al ne rezem do kraja. Ako nisam u pravu slobodno me ispravite.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 08:43
Ok,vjerojatno si u pravu ako tako radiš već neko vrijeme.Znam samo da se korjenje reže kad se želi dobiti na bujnosti zelene mase a ne na visini.Ja svojemu nisam ništa rezala i mislim da ni neću a ako neko misli da je to presudno za uspiješniji rast nek kaže da to onda i ja primjenimThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 08:59
ja  nemam iskustva s amarilisima, a korjenski sustav je veći od same lukovice i to dosta pa sam mislila skratiti čisto iz praktičnih razloga - da stane u teglu


Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 11:02
Drage moje, nisam vam ja neki stručnjak za amarilise, samo ih imam već 25 godina.

Ja ih presađujem samo kad im je tegla premala i onda prorijedim korjenje- maknem svo suho i ako je jako razgranato eventualno malo strgam ili porežem.  

Nakon cvatnje važno je da se lukovica hrani kroz list ( idealno bi bilo aku ju  možete posaditi negdje vani u zemlju, vrt, gredica sa cvijećem... ali može ostati i u tegli ).
Tegla ne bi smjela biti jako velika tj. duboka ako imate samo jednu lukovicu za tu teglu jer će onda sve otići u razvoj korjenja.
Negdje na jesen ili kad vam paše polako obustavite zalijevanje ( ili prije zime izvadite iz vrta ), pustite da se lišće uvene i osuši ( iako nije nužno ali je najbolje tako ).
Stavite na hladno i tamno na nekoliko tjedana ( ili u frižider ), bar 8 tjedana, a kad vidite da je lukovica počela sama tjerati list ili cvjetnu stapku ( može i prije nicanja ), posadite, stavite na svjetlije mjesto i počnete s umjerenim zalijevanjem.

Period mirovanja prilagodite prema tome kad hoćete da vam cvate.

Nije komplicirano, važno je mirovanje i dobar rast tj. hranjenje preko lista nakon cvatnje. ( u poluhladu ili na suncu, prihraniti isto kao i svo cvijeće u teglama- bar ja tako radim ).

Pusa!
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4849505152 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.