Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - orezivanje glicinije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


orezivanje glicinije

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: orezivanje glicinije
    Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 18:48
S obzirom da se u temi o gliciniji stalno ponavlja pitanje kako i kada ju orezivati ja ču staviti par sličica pa možda slikom nekome pomognem...
Ovo je moja glicinija koju ja zovem stablašica/penjačica
Picture%20053
u biti trebala je biti stablašica, ali na zamolbu susjeda načiju garažu se penje sam ostavila one grane gore Wink, no vidljivo je da sam ju na cca1 m počela formirati koa stablašicu. Grane koje je potjerala sam rezala na 2-3 pupa i tako se je formirala krošnja.
Druga i starija glicinija je posađena uz kuću i digli smo ju na pergolu, a u proljeće izgleda ovako
 vidi se da ima ima mnoštvo grana, ali ima i grana iz kojih se je na vrhu pergole razvila mala krošnja, koja ima obolje cvijeća.
evo jedne takve grane, ova koja ide prema balkonskoj ogradi...
Picture%20043
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 18:57
evo slike na kojoj se vidi početak cvatnje glicinije na pergoli
isti detalj, malo jače rascvjetano
glicinija%20-%20lat.%20Wisteria%20sinensis
i slikana prije par dana, gdje je vidljivo da je na pergoli "tepih" od cca 1 m i moram reći da radi odličnu hladovinu
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 19:04
Stablašicu/penjačicu smo malo izravnali i evo kako izgleda sada
Kao što sam več pisala na temi o gliciniji prvo orezivanje ovisi o tome što se želi dobiti od nje, a onda je bitno održavati oblik krošnje ako je stablašica ili ne dozvoliti da rastu predugačke grane na pergoli jer iz dugačkih nema cvijeta. Kada se dosegne željena visina početi rezati i stvarati "male krošnjice" koje onda stvaraju cvjetove...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 19:59
Draga moja zaista iscrpno, mislim da će mnogi nešto naučiti iz opisa, a i slika naravno.
Kod prijateljice koja ima ogromnu, neurednu gliciniju pokušala sam naći pelcerić. Bila sam uvjerena da ću neći neku polegnutu granu, koja se zakorjenila, no na žalost ništa.  Otrgnula sam nekoliko grančica, pa sad u vodi čekam korjenčiće. Ajd još napiši kako je najlakše zakorjeniti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 20:20
Sadnice glicinije koje se uzgajaju iz sjemena tjeraju jake izbojke i razvijaju snažnu zelenu masu, ali ne cvjetaju!
Isto tako, valja znati kako cvatnja može izostati i zbog uzgoja penjačice na sjenovitom mjestu, zbog pretjeranog orezivanja zimi ili obilnog, nekontroliranog gnojenja dušičnim gnojivima koji povećavaju bujanje zelene mase na račun same cvatnje. A biljka koja ne cvate može se stimulirati na cvatnju ciljanom gnojidbom fosfatnim gnojivima u rano proljeće te orezivanjem novoizraslih izbojaka u kasno proljeće ili rano ljeto.
Osim toga, zanimljiv je i podatak kako ova biljka voli lužnato tlo.
Upozorenje: dvije do tri pojedene sjemenke mogu prouzročiti teško otrovanje s mučninama i bolovima u trbuhu, proširenje zjenica i poremećaj cirkulacije, jer glicinija sadržava otrovne glikozide: vistarin i lektin.
Katrea, vidi na što si nas natjerala - proučili smo gliciniju uzduž i poprijeko!
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 20:59

Triša ja sam uvijek zakorjenjivala položenicom ili vadila mlade koje su potjerale iz zemlje pored matičnog stabla. Moja pergola je sa južne strane, ali stablašica/penjačica je od juga zaklonjena susjedovom garažom, znači ima ranojutarnje i poslijepodnevno sunce, ali isto obilno cvate. Moram priznati da ih niti gnojim niti zalijevam...

Orezivanje vršim u proljeće i to kada se več vide pupovi i to tako da sve cvjetne pupove ostavljam, a ako je potrebno poslije cvatnje izvršim drastičniji rez...
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 23:02
Ja sam tek sad vidjela kolike su to grane ! Moja glicinija je jos tako mala , tako njezna i ja ju imam u tegli ! To znaci da ju moram presaditi natrag u zemlju ? A kaj ak joj voluharica opet pojede ovaj njezni spaseni korijencic ? Pa onda mi bude uginula !
                                                      smile43
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2010 u 08:52
Kat. rea ma hvala ti puno, hvala i Božikovinama, koji su uvijek spremni proučiti nešto za nas, što me posebno veseli, na žalost nemam mjesto gdje bi u Rijeci sadila gliciniju, a u vikendici mm "njurga" da je pre agresivna biljka, no naći ću neko mjesto valjda.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2010 u 10:19
vidim ja da će tu biti još puuuno posla.... znači krošnjice. hvala kat.reaWink
Tena 28.3.2010
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2010 u 15:47
Dina, na drugoj slici se vide i cvjetni pupovi, koji su isključivo na tanjim granama, na debelima može biti samo lisni pup iz kojega će izići mlada grančica, ali to kasnije tokom vegetacije. U proljeće idu prvo cvjetni pupovi i to su ovi koji se vide na drugoj slici. Na trečoj slici se vide dugačke tanke grane bez cvijeća koje štrče iznad cvjetne krošnje te ove godine nisu cvale jer se ta grančica formirala lani i trebalo ju je rezati, ali u toku vegetacije ju ne vidim i ne mogu do nje , a u proljeće ( iz zdravstvenih razloga) nisam stigla porezati prije cvatnje. No zato sam to obavila kada je ocvala......
A takve grane ako se ostave znaju potjerati 5 i više metara, ali su tanke slabašne i onda nema cvijeta iz njih...
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2010 u 20:15
Ma ja bi se veselila kad bi ona bila bar 1 metar visoka ! Ne mogu si zamisliti da bi iz ove biljcice koju imam ja nastalo to kaj imate vi !

A kasnije , ako treba , ma ja bi se onda cak i penjala ako bi ju morala obrezivati     smile127
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2010 u 21:11
Gute Fee, može itekako. Jednom kada se ukorijeni, ona ti jako brzo raste i upravo zato i pričamo o orezivanju, jer ako ju ne režeš podivlja. Baš sam išla gledati kada smo orezivali ovaj dio uz kuću, a sada je več opet džungla http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2769&PN=99 , sada su opet grane 1m i duže na sinovom balkonu...
P.S. Morala sam se maknuti PS sa kompa jer je nešto printaoWink
 
Na vrh
53rijeka View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 2310
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 53rijeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2010 u 21:28

Moj prvi pokusaj da iz reznica nes dojde se izjalovio,  lisce se osusilo pa san se hitila ca,

sada san izrezala kao malo deblje reznice stavila u vodu pa da vidimo ca ce biti
 
Jedino ako mogu ostaviti te grancice u vodu i ako se lisce osuci, navodno treba tri mjeseca da izade (ako) neki korijencic....
 
a evo i moje sada je vec bezbroj puta osisana......
 
 
ex rijeka53
mojblog
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2010 u 21:31
katek, hvala ti na ovim informacijama, pogotovo što su popraćene slikama smile211 ovo ću sve isprintati neka se nađe 
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2010 u 21:45
Uh, za ovakav oblik kako je Rijeka 53 pokazala treba imati stalno škare u rukama, inače za prolaz treba alatka kao ona u rukama MPS.
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2010 u 08:50
Imam "stoljećima"gliciniju.Dali je istina da ne cvjeta jer je muško?
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2010 u 09:20
Ako se glicinija uzgaja iz sjemena dogodi se da ne procvjeta godinama.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2010 u 12:32
Stvarno ?    smile181
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2010 u 14:18
Iz sjemena nisam nikada pokušavala jer uvijek ima grana za napraviti položenice, a hoće i iz starog korijena narasti, no problem može biti i u orezivanju. Ne smiju se puštati predugačke grane. Orezivanje ovisi o tome što se želi dobiti, ali recimo za oblik koji je pokazala Rijeka 53, pusti se grana do ograde, cvakne ju, kada iz nje potjera više novih grančica jedna se ostavi malo duža, a ostale se režu na 2-3 pupa. Ove koje se režu na 2-3 pupa će raditi krošnjice koje će cvjetati, a onu dužu se opet nakon 1 m cvakne i tako redom do kuda se želi puštati po ogradi. No tu granu niukom slučaju ne obavijati oko ograde, nego samo malo privezati, jer će inače potrgati ogradu...
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2010 u 14:52
Moja nije iz sjemena nego je bila sadnica.Nije cvala pa je stalno režemo na nulu.
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.