Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jagodicasti spinat - (chenopodium capitatum)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jagodicasti spinat - (chenopodium capitatum)

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Jagodicasti spinat - (chenopodium capitatum)
    Objavljeno: 03 Rujan 2010 u 07:45


Jagodicasti spinat je prastaro europsko povrce uzgajano do oko 1800. godine, kada ga je zamijenio sadasnji obicni spinat, a on je pao u zaborav i preselio se u Aziju. Danas se ponovo vraca u europske prostore. Ovo je vrlo neobicno povrce, koje fascinira svojim izgledom, ali zadovoljava i gurmanske prohtjeve. Lisce je vrlo ukusno i pripremamo ga na razne nacine kao i obicni spinat – kuhamo, stavljamo u juhe, pripremamo od njega salatu, zamrzavamo…
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2010 u 09:42
prosim lepo, iščem ga već neko vrijeme al ga ni stare bakice nemaju u svom vrtu, jel neko zna di da se nabavi...moja baka ga je nekad imala ..al nje nema već dugo godina...
fala božikovine vi navek nekaj odnekud zvlečete
sutra je novi dan
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2010 u 20:03
Dugokosa, nabaviš li ga kojim slučajem, sjeti nas se a mi ćemo misliti na tebe - kolega je nešto obečao ali za sada nula bodova.
Na vrh
Smail View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2010
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 2345
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smail Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2010 u 12:46
Dobro gdje je stala tema o ovom špinatu, budući da me interesiraju sve vrste povrća osobito starinsko sjeme bilo bi lijepo kada bi netko napisao da li ima sjeme ovog špinata.
Zadržite samo vesele prijatelje.
Na vrh
Karmela View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karmela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2010 u 16:30
 
I mene interesira sjeme ovog spinata!
Na vrh
djemba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje djemba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2011 u 23:22
Našao sam ga na internetu .ebay-u  no sjeme je dosta skupo,25sjemenki 36 kn.
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 19:57
Pozdravčić svima.
Dal netko ima koju sjemenku m jagoda špinata, dajem lovu il nešto u zamjenu.
Lijepo molim tak si to silno želim, i da ja mogu dati koje zrno asparagus graška, aha , akmi daš jagodu špinat ja tebi asparagus grašak.
Aj molim ozbiljno da me neko razveseli. Baš bi da ga iiiiimmmmaaaaam.
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2011 u 22:20
Bokić Božikovine! Kak ja lepo molim  par tih jagoda špinatiča. Moooolim ja dam tomato tree(drvo rajčica)stari talijansi paradajzek mkoji raste kao brajda i to od 15-20 metara. U Italiji ga uzgajaju kao brajdu jer ima puno grana i šire ih na sve strane. jedna grana daje oko 6kg rajčica. treba dobro proučiti na netu o njoj.
Eto ak si za ostavi adresu na pp. pa da padne čenđ.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2011 u 20:28
Dakle ovako, od malo sjemena (sitnoooo), izišlo malo biljćica. Ostavljamo da sve ode u sjeme a za degustaciju ima vremena.

Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2011 u 23:06
Mene čeka sjeme za iduću sezonu. A i stablo špinata isto, od njega dosta očekujem.
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 23:20
Heeej Božikoooovinneee, nejavljaš se a ja se htijela zahvaliti javno pred svima,  hvala na nevidljivom jagoda špinatu, daj pošalji još jednom, možda će iduča pošiljka biti vidljiva.Nadam se da ti je moja po volji, ne znam, nestao si netragom.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 23:57
Kako zanimljiv špinat, to još nisam vidijela....Meni je u vrtu sam izrastao sličan, ali nema crvene sjemenke. Božikovine preporučujem se za nekoliko sjemenki, po želji pošaljem ti nešto drugo iz mog vrta...WinkWink
Wizardica kako izgleda taj tomato tree, imaš li slike tvoje biljke? Otvori temu o toj biljci i pokaži nam kako to kod tebe izgleda. Preporučujem se za nekoliko sjemenki.WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2011 u 11:27
@jagoda, pogledaj si na googl -italian tomato tree- da ti sad ne pišem sve, neda mi se a i ovako bolje vidiš sa slikom.
Neda ti se meni pisati stranicu sa sortama , sada ih je 250 , di bi mi se to smjestiloLOL btw, dovoljna ti je jedna sjemenka koliko k+daje puno plodova, na žalos, nema više, višak već podijeljen, ali kad ponovo uzgoim , uimati češ.
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2011 u 11:31
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Mene čeka sjeme za iduću sezonu. A i stablo špinata isto, od njega dosta očekujem.
 mememe,
si nabavio drvo špinat(spinach tree)?
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2011 u 20:23
Jesam, dvadesetak sjemenki. Tako da ću isprobat to posijati u drugom mjesecu u zatvorenom prostoru i onda kad dođe vrijeme u velike vaze, nekih 30 litara mislim. Kad ode u sjeme će se djeliti :)
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2011 u 21:30
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Jesam, dvadesetak sjemenki. Tako da ću isprobat to posijati u drugom mjesecu u zatvorenom prostoru i onda kad dođe vrijeme u velike vaze, nekih 30 litara mislim. Kad ode u sjeme će se djeliti :)
Dali zAlys%20Fowler:%20Tree%20špinatanaš koji si nabavio, sa ljubičastim listom u sredini ili čistio zeleni
Ja imam ovaj pa ako želiš mogu ti poslati, onaj drugi ti je otrovan i treba se kuhati dok ovaj možeš jesti i sirov na salatu ili kuhan kao špinat.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2011 u 21:41
To je taj. Gle, nije otrovan u smislu da ima toksine. Špinat i sve njemu slične biljke sadrže oskalat, anion od kojeg nastaju bubrežni kamenci. Zato ni jednu od tih biljaka ne treba često jesti sirovo, ali ako se dogodi koji put nije strašno. Kuhanjem se oksalat raspada pa je onda bezopsano. Ovo na slici nazivaju "magenta spleen" - to je Chenopodium giganteum, a naša, europska verzija je bijela loboda - Chenopodium album, vrlo česti korov kod nas - pomalo zaboravljena hrana kod nas - isto sve navedeno vrijedi i za nju.





Na slikama Chenopodium album.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2011 u 21:47
I da, bijela loboda ne dođe ni blizu velika ko i stablo špinata.

I hvala na ponudi wizardica.
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2011 u 21:52
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

I da, bijela loboda ne dođe ni blizu velika ko i stablo špinata.

I hvala na ponudi wizardica.
Sve ti ja to znam, zato sam napomenula da ova sa lila lističima nije u toj skupini, no nisi rekao dal želiš da ti pošaljem , ako da šalji adresu.Smile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2011 u 22:42
Bjela loboda je ne samo dobra za jelo, nego ju koristim i za  čišćenje vrta od crnih ušiju koje napadaju blitvu i špinat.

Ušima je slasnija loboda, te ju pustim da je napadnu i pokidam je kad se nakrca crnim ušima. Tako da sa tom vrstom insekata nemam problema zahvaljujuć lobodi i korisnim insektima.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.