Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - kako urediti vrt pored ove grdosije?!
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


kako urediti vrt pored ove grdosije?!

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
vrtlar martin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Rujan 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlar martin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: kako urediti vrt pored ove grdosije?!
    Objavljeno: 06 Rujan 2010 u 21:54
Ovako, planirao sam ove godine poceti sustavno uredivati cijelo dvosriste i napraviti jednu lijepu oazu za ispijanje kavica i gustanje. Prije toga bi htio rijesiti jedan veliki (doslovno veliki) problem. ; )
Imam ogroman orah ravno u sredini dvorista od nekih 400 kvadrata u zagrebu. Orah je visine oko 18-20 metara i krosnja mu je oooogromna!!! Drugim rijecima, u dvoristu minimalno sunca.
 
Ne zelim ga micati, jer mi je odlicna klima za kucu i filter od ceste, dakle, koje vrste bi se mogle prilagoditi takvim uvjetima, imate kakvu ideju?
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
vrtlar martin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Rujan 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlar martin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2010 u 21:56
Evo i slika
 
Na vrh
Marina Ćorluka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marina Ćorluka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2010 u 08:48
hoste vidim da imaš zelene vire malo na slici ima ih raznih vrsta prugastih ili sa raznim prugama po listovima,a uspijevaju u sijeni.Ako želiš cvijetove odlično ti u sijeni uspijeva i hortenzija crvena,bijela,ružičasta ili plava to ovisi o tvojoj želji ali ja bih oblikovala sa tim okruglu oazu grmić hoste pa grmić hortenzije...oko metar ti zauzima svaki grmić a pošto ti imaš prostora možeš kombinirati sve boje ujedno hortenzije vole kiselo tlo a lišće je za to idealno pa ga iskoristiš za prihranu...sretno!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2010 u 10:27
Da ne pišemo ovako paušalno, ne znajući što vlasnik oraha od vrtlarenja preferira, predložila bih da ode na stranice Slovenskog društva za kulturo vrtov (www.svz-si.eu) i otvori Pretstavljamo vrtove i  pogleda galeriju, ideja ima nevjerojatno mnogo. Sa zadovoljstvom i ponosom moram naglasiti da su pretstavljena i četiri prekrasna vrta iz Hrvatske. Možda i drugi dobiju inspiraciju. 
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2010 u 16:12
čitala sam da orah luči neki sastojak koji smeta pojedinim biljkama u rastu i razvoju, možeš malo proguglati i istražiti, više se ne sjećam kojim točno biljkama smeta
mi imamo par stabala oraha u dvoru, pod njima raste samo trava i ništa drugo jer sveki nije veliki fan cvijeća u kombinaciji sa voćkama (ja bi ih sve zaokružila tj. napravila cvjetne otočiće u podnožju voćaka koje imamo)
tako da nemam iskustva sa kombinacijom oraha i drugog bilja

ali za sjenu su pogodne i  paprati, vrtne fuksije (ona koja ostane cijelu godinu u zemlji), vodenike (kao jednogodišnje cvijeće), bršljan...
sad u jesen možeš posaditi razne vrste lukovica koje će ti u proljeće razveseliti srce bojama

Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2010 u 21:19
Kod nas se izmedju susjeda i nas nalazi orah direktno na medji : neposredno pod orahom ima susjed bijeli Hibiscus i on cvate kao divlji ! Mi imamo na nasoj strani malo dalje grm crnih bobica (Heidelbeere) i one neceju kak treba dok hortenzija na primjer dobro napreduje !

Inace , o orahu kruziju kojekakove price: izmedju ostalog cak i to , da je njegovo korijenje u stanju dignuti i betoniranu ogradu !
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2010 u 22:12
Orah ima plitko korjenje što otežava rast ostalim biljkama, a kao i ispod svakog drveta i ispod oraha je tlo suše pa je potrebno redovno zalijevanje.

Ako se biljke sade na takve položaje, potrebno je iskopati velike rupe i iz njih očistiti korjenje, a neki preporučuju da se biljke sade u velike lonce koje se ukopa u zemlju (lonci štite da korjen oraha ne prodre među korjenje posađene biljke).

Inače, neke od biljaka koje podnose sjenu ili polusjenu su:

bergenia, Dicentra sp. (srdašce), Astilbe, paprati, heuhere, hoste, hortenzije, Brunnera (kavkazška potočnica), Tiarela, Aconitum (jedić), Cimicifuga (habulica), Geranium (iglica), Rodgersia, Thalictrum (kozlačica), Iris sibirica, Aquilegia (pakujac), Tradescantia, Ligularia (jezičnjača) Helleborus (kukurijek), Anemone japonica (šumarica jesenska), Allchemila molis (vrkuta, gospin plašt), Primula (jaglac), Ajuga (ivica), Vinca (zimzelen), Galanthus (visibabe), Cyclamen (ciklame), Carex i još neke ukrasne trave


Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2010 u 03:57
Ja bi još predložila astibe. a kako kaže kolegica natalija, tako sam i ja čula da je orah prirodni herbicid za pojedine vrste.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2010 u 15:53
I meni je palo na pamet ovo što Cimi piše. Umjesto posuda može i geo-folijaWink
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2010 u 11:26
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Da ne pišemo ovako paušalno, ne znajući što vlasnik oraha od vrtlarenja preferira, predložila bih da ode na stranice Slovenskog društva za kulturo vrtov (www.svz-si.eu) i otvori Pretstavljamo vrtove i  pogleda galeriju, ideja ima nevjerojatno mnogo. Sa zadovoljstvom i ponosom moram naglasiti da su pretstavljena i četiri prekrasna vrta iz Hrvatske. Možda i drugi dobiju inspiraciju. 
 
 
Krasna stranica, s radošću ću ju pogledati!
 
No veseli me da su i naše cure i dečki ovdje ipak napisali mnoštvo vrijednih prijedloga našem novom vrtlaru jer i na ovom je forumu je puno vrsnih znalaca vrta, biljaka i prirodne raznolikosti, počev s vama, Baka Bea!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
vrtlar martin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Rujan 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlar martin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 14:43
Puno hvala svima na odlicnim savjetima, zao mi je jedino sto se nisam sjetio na proljece pokrenuti ovu temu, a i radove na dvoristu ; ))
 
 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 14:59
Ovaj period godine je zapravo najbolji za početak uređenja cvjetnjaka.
Isplaniraj si gdje ćeš što saditi i primi se obrade tla. Duboko preštihaj, makni korjenje, poboljšaj strukturu zemlje ako treba, ako imaš umiješaj stajskog gnoja...

Većinu trajnica je bolje posaditi u jesen jer do zime stignu korjen razviti pa će se na proljeće brže razvijati i manje će im smetati proljetna suša.
 
Preštihaj i oplemeni zemlju i na onom dijelu gdje nećeš sada u jesen saditi (zemlja se duboko obrađuje u jesen).
U proljeće samo prekopaj prije sadnje.
Na vrh
vrtlar martin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Rujan 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlar martin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 15:09
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Orah ima plitko korjenje što otežava rast ostalim biljkama, a kao i ispod svakog drveta i ispod oraha je tlo suše pa je potrebno redovno zalijevanje.

Ako se biljke sade na takve položaje, potrebno je iskopati velike rupe i iz njih očistiti korjenje, a neki preporučuju da se biljke sade u velike lonce koje se ukopa u zemlju (lonci štite da korjen oraha ne prodre među korjenje posađene biljke).

Inače, neke od biljaka koje podnose sjenu ili polusjenu su:

bergenia, Dicentra sp. (srdašce), Astilbe, paprati, heuhere, hoste, hortenzije, Brunnera (kavkazška potočnica), Tiarela, Aconitum (jedić), Cimicifuga (habulica), Geranium (iglica), Rodgersia, Thalictrum (kozlačica), Iris sibirica, Aquilegia (pakujac), Tradescantia, Ligularia (jezičnjača) Helleborus (kukurijek), Anemone japonica (šumarica jesenska), Allchemila molis (vrkuta, gospin plašt), Primula (jaglac), Ajuga (ivica), Vinca (zimzelen), Galanthus (visibabe), Cyclamen (ciklame), Carex i još neke ukrasne trave


 
Puno ti hvala na ovom postu, bas sam sada malo bolje proguglao popis i odusevljen sam. Unatoc ovom mom blesavom nicku, ja sam totalni pocetniku u botanici, tako da si mi ustedila posla itekako ; )) Otici cu ovaj tjedan bas u neki vrtni centar, pa bumo vidjeli.
Na vrh
vrtlar martin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Rujan 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlar martin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 15:11
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Ovaj period godine je zapravo najbolji za početak uređenja cvjetnjaka.
Isplaniraj si gdje ćeš što saditi i primi se obrade tla. Duboko preštihaj, makni korjenje, poboljšaj strukturu zemlje ako treba, ako imaš umiješaj stajskog gnoja...

Većinu trajnica je bolje posaditi u jesen jer do zime stignu korjen razviti pa će se na proljeće brže razvijati i manje će im smetati proljetna suša.
 
Preštihaj i oplemeni zemlju i na onom dijelu gdje nećeš sada u jesen saditi (zemlja se duboko obrađuje u jesen).
U proljeće samo prekopaj prije sadnje.
 
Aha, pa super onda, sto mislis sto mi je krajnji rok za pozabaviti se time, npr. nije kasno niti krajem rujna, nadam se, ili?
 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 19:47
Što se tiče štihanja zemlje, to možeš obavljati sve do zime.  Saditi biljke  možeš, zavisno od vremenskih uvjeta, i u listopadu, a lukovice možeš saditi sve dok tlo nije smrznuto.

Što ne stigneš ove jeseni posaditi, posadi u proljeće.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.