Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti > Uradi sam
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tehnika izrade Hipertufa i radovi od Hipertufe
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tehnika izrade Hipertufa i radovi od Hipertufe

 Odgovori Odgovori Stranica  123 45>
Korisnik
Poruka
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tehnika izrade Hipertufa i radovi od Hipertufe
    Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 10:19

U ovoj temi stavljamo opise i savjete pri izradi Hipertufa.

I naravno galerija lika vaših radovaWink

Hipertufa je tehnika kojom se izrađuju razne posude i dekoracije za vrt. A smjesa se sastoji od pijeska- cementa-perlita-treseta

 Jedan uradak od Hoye za primjer

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2015 u 22:24
Evo još nekih mjera iz nekih starih postova.

1.  Otprilike mjera za smjesu bi bila, ali se nemora točno držati toga. Može se priupitati kakav zidar za savjet. Takođe u smjesu bi moglo ići i nekakvo ljepilo za pločice ili slično da bude čvršće. Ubacivanje armature dodatno će ojačati posudu, može se ubaciti kakvi stari komadi plastike ( kašete) ili metala.

3 mjerice pjeska
3 mjerice najobičnijeg cementa
4 mjerice finog treseta

Ovo se zamuti sa vodom do gustine da se može oblikovati, ne smije biti prerjetko.

2.  Ovo je recept za velike posude da bi bile lakše po težini

1 mjerica portland cementa
1.5 mjerica treseta
1.5 mjerica perlita
šaka ojačivača ( metalna vlakna)
voda
boja za cement po želji

3. Ova smjesa se može koristiti i za nagazne ploče u vrtu

1 mjera portland cementa
2 mjere treseta
1 dio pjeska
šaka ojačivača ( vlakna )
voda
ako se želi boja za cement

Budite sigurni da koristite obični cement tj portland, a ne one gdje se doda voda predbeton mješavine. Te mješavine sadrže dodatke i nemaju dovoljno cementa.

4.
3, 5 djela cementa portland
2 mjere pjeska
2,5 mjere treseta

Iz treseta odstraniti sve krupne djelove, i mješati sve dok se više ne vide treset ili pjesak
-----
Prije početka rada zaštitite površine sa najlonom.

Kao kalupi mogu poslužiti banjice i slično. Važno je napraviti kod modeliranja rupu za odvod.
Može se koristiti dvije posude manja i veća, manja se utisne u smjesu koja se nalazi u velikoj posudi i tako se oblikuje žardinjera.

Može se okrenuti posuda naopako te lijepiti i modelirati na vanjsku stranu smjesa.

Debljina zida ne bi trebala biti tanja od 3 cm, što je veća posuda deblji zidovi. Sušenje traje 3 ili više dana na prozračnom.
Mora biti u hladu i danima poljevajte vodom  kreaciju dok se ne osuši.

Vanjsku stranu možete grubo oblikovati metalnom četkom ili nacrtati neku željenu kreaciju.

Ako ste koristili vlakna za ojačavanje uzmite plamenik i spalite površinu gdje se vide vlakna, naravno kad je već suha.

Poslije možete potaknuti rast mahovine.

Prije sadnje biljke pomješajte 10% octa i 90 % vode te prelijte preko površine i pustite da se suši.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 13:00

Evco i malo opisa tj. članak o hipertufa tehnici od smrcka:

 
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 14:13

Hvala, smrcko, tebi na linkovima i na opširnim objašnjenjima.

 
Posude od starog papira su lakše od hypertufe. Može se raditi tanje stijenke, a papir je lagan. Koliko sam uspjela shvatiti na stranim stranicama čak dobro štite od topline / hladnoće.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 15:01
Admin:Stavili smo i ovo objašenjenje u ovu temu iako nije hypertufe jer je slicna izrada i sam proizvod je na kraju vrlo slican sto bi dobili i sa hipertufom.
Pa da ljudi vide i ovu tehniku.
 
Ja ću nastaviti ovdje, a admin neka odluči da li ovo može nastaviti na novootvorenu temu o hypertufi jer je masa s kojom sam i danas radila drugačija, podatnija je. Radit ću posude od hypertufe, ali sam morala potrošiti namočeni papir.
 
kaša od namočenog novinskog papira:
 
Smjesa papira, isto toliko bijelog cementa, vlakana i nekoliko čepova sike za vodonepropusnost izmješa se mikserom:
 
Ispuni se dno uljem namazane reljefne posude, materijal se slaže rukama  uz stijenke posude (ne zaboravite masku i rukavice):
 
Loptu za more i pilates loptu počela sam oblagati od "tjemena". Imala sam problem kad mi se masa počela sklizati. Na brzinu sam uvila najlonsku vreću i omotala oko lopte.
Mislim da ću drugi puta krenuti odozdo prema vrhu, samo moram naći sistem da na kugli učvrstim "ekvator ili paralelu" LOL!
Ja sam dno buduće posude stavila ekscentrično, neka stoji na koso.
Kad se smjesa nanese lagano se namoče ruke - rukavice i sve se vrlo jednostavno zagladi:
Od ostataka smjese napravila sam tanjurić za posudu koja je napravljena u plastičnom pitaru, a da ništa nebi bilo bačeno iskoristila sam dno plastične boce. Možda nećemu posluži:
 
 
Kad sam završila posude sam stavila u najlone, a veće pokrila tako da se stvrdnjavanje odvija bez naglog gubitka vlage. Tada su posude nepropusnije.
Negdje sam čitala da se naveća čvrstoća betona postiže kad se nakon skrutnjavanja betona isti uroni u vodu 15-tak dana.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 15:14
I da ne zaboravim naglasiti da se ne morate bojati papira. Možda čak i nisu potrebna vlakna, ali nek se nađu. Naime, celulozna vlakna u ovoj smjesi svojevrsna su armatura.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 18:07
hoya svaka čast smile141, super izgleda
ne pratim šmrckine teme (nažalost) pa nisam ni znala da je stavila recept i upute, ali nema veze, bar je baki pomoglo

Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 18:36
Hvala, natalija!
naravno da si pomogla, uostalom od viška glava ne boli. Komentare na tu temu možemo naći kojekuda na CIF-u pa je dobro da je admin otvorio novu temu, samo ja sad ne znam kud bi sa ovim opisom.
Na vrh
Mira021 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3188
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira021 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 20:45
Ovo je super temaThumbs%20UpBez obzira što imamo širok izbor posuda u trgovinama na raspolaganju,lipo je da postoji način gdje čemo pokazati kreativnost na svoj način i oplemeniti prostor oko sebeClapHvala ti što si podjelila sa nama ovaj način za pravljenje posuda za cvićesmile78
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2010 u 22:15
Hoya,svaka ti čast!Možda se i ja upustim,baš si me motivirala.Super ti je uspjelo!!!
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 10:11
Oduševljena!!!
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
renn View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 435
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje renn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 10:43
Hoya, hvala ti, obogatila si nas za još jedan gušt. di se nabavljaju ta vlakna i kako to izgleda?
pozzWink 
[IMG]http://i31.tinypic.com/k154t1.jpg" />
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 11:10

Miro, kad meni nije gušt kupiti nešto što mi se čini da ja mogu napraviti. A najgore je što ja mislim da sve mogu LOLLOLLOL

rain, danas ćemo vidjeti rezultate malih posuda. Veće ću vaditi sutra. Možda bolje da se suše još jedan dan da mi se ne desi sa hypertufom.
 
Kiki-ko, hvala ti.
 
Renn, vlakna se mogu kupiti u svim prodavaonicama građevinskog materijala. Samo, mi smo uvijek koristili vlakna oštrija, duža.
Sasvim slučajno su mi dali sitna, tanka vlakna i super je raditi sa njima. Sa ovima kakva samo koristili za betoniranja u kući bilo bi teško.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 11:14
hoya, smrcko i svi ostali koji su predstavili ovu tehniku stvarno hvala vam na tome.....
 
 
toliko sam ocaran i uzbuđen sa ovim da jedva cekam da krenem sa radovima. Ima toliko stvari i mogucnosti sto se sa ovime moze naapraviti.
a izgleda tako lako... sto je ono najbolje!!!!!!!!
 
 
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 13:39
Admine, moram naglasiti da papir mora biti najprije u trakicama namočen 24 sata, onda izmiksan mikserom i onda 24 sata ostavljen da se cijedi na gustom situ.
Kad se smjesa miješa potrebno je dodati na to još vrlo malo vode, toliko da se rukama može oblikovati i stiskati.
Prilikom sušenja nestaje voda i ostaju pore. Što je manje vode to je posuda poslije vodopropusnija.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 20:12

Evo danas izvađenih posuda, još neobrađenih, ali nisam imala strpljenja. Morala sam vam pokazati:

Na ovoj bližoj vidi se rezultat sklizanja materijala, nema popravka. Ostalo mi je još i dobro ispalo.
kaže se da se prvi mačići u vodu bacaju, ali, meni su ove prve i osat će mi najdraže.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2010 u 23:12
Hoya, super su!!!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2010 u 08:25
pa ovo je super, mislim da imam još jedan hobi!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2010 u 17:22
Anaida, nisu baš sve uspjela, ali nije ni važno. Neke sam stvari probala, naučila na nekim greškama, pa ću pokušati ispraviti greške.
 
antonija - probaj, pitaj - tu sam!
Na vrh
Inox View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 13 Prosinac 2009
Lokacija: VG
Status: Offline
Bodovi: 538
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Inox Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 08:28
Interesantna tema koja nam je falila. Sve pohvale hoyi, njezinom oduševljenju i uspjesima u tehnici sa papirom. Ja sam daleko više za Hipertufu. Sama svjest o sastavu čini mi proizvode od nje prirodnijima, dok mi papair i bijeli cement daju efekt gipsa.
Smrcko molim još o hipertufi. Ima li tko vlastitih uradaka? ...Ili, ako netko može dati nekoliko linkova na hipertufu ali, s obizor da sam starija "njemačka" generacija, engleski mi puno ne pomažu osim, što se dobro nasmijem ako uključim google prevoditelja. Ja na žalost nisam uspio naći ništa na njemačkom. Inače se od prošle godine, kada sam saznao o hipertufi, brusim i jedva čekam da nešto napravim i sam, a imam i vlastite ideje o recepturi odnosno o aditivima koje čekaju, dok se dataljno informiram, na moju realizaciju.
Samo je misao apsolutno slobodna, sve su ostale slobode manje ili više ograničene.
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 11:38
Hoya, ovo je super tema i kao i svi i mene su prsti zasvrbili. Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 45>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.