Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cupressocyparis Leylandii
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cupressocyparis Leylandii

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Cupressocyparis Leylandii
    Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 21:13
Cupressocyparis Leylandii – Najbrže rastuće crnogorično drvo ?

Evo otvaram temu o još jednoj zanimljivoj četinjači. Prošlu jesen sam prvi puta kupio četinjače preko kataloške prodaje. Kupio sam 5 kom Cupressocyparis Leylandii 2001 ( firma Bakker, cijena 5 kom - 24 €, visina 20-30 cm) U našim rasadnicima je nema za kupiti (tako mi izgleda jer je nigdje nisam vidio) a recimo u V. Britaniji čini 10 % prometa ukrasnog crnogoričnog drveća.

Cupressocyparis Leylandii je jedna od najbrže rastućih zimzelenih biljaka. Naročito je popularna u zapadnoj Evropi kao biljka za visoku živicu. Kada je riječ o stvaranju privatnosti nema mu premca među drvećem. Samo pazite to je drvo koje naraste do 40 m za recimo 40 god. Dvostruko impresivno! Ako ga sadite za živicu tada je potrebno redovito (2 puta godišnje) orezivanje. Kao i većina četinjača ne potjera novu rast iz starog drva zato je redovito održavanje, čitaj orezivanje obavezno.
Lijep je kao samostalno ukrasno drvo i lagano se orezuje kao topiari.

Nastao je slučajnim križanjem čempresa Cupressus macrocarpe i Chamaecyparis nootkatensisa. Kao hibrid Cupressocyparis leylandii nije sterilan pa sve sadašnje drveće Leylandii čempresa potječe od nekolicine prvih primjeraka uzgojenih u Americi početkom 20 st. Evo slika mojih Lejlandica. Rastu u sjeni susjedove kuće. Sunce ih grije od 14 sati nadalje tako da položaj za njih nije najbolji. U prvoj godini su narasle za kakvih 20 cm.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 22:13
Ja sam ga pretprošle godine nabavila u Zagrebu. Izabrala sam njega upravo iz razloga što brzo raste, podnosi rezidbu i nije zahtjevan. Naime  trebala mi je zimzelena biljka koja će popuniti jedno neugledno mjesto između betona cisterne i stepenica, sjeverna strana, uglavnom sjena, tlo prestrašno, svugdje okolo u zenmlji beton...
I zbilja se pokazao kao brzorastuća biljka, a izgleda da se sasvim snalazi i u ovim, za rast nepovoljnim uvjetima.




Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 22:16
Cimicifuga možeš li reći gdje prodaju Cupressocyparis Leylandii u Zagrebu ? U stvari gdje si ga ti kupila?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 13:05
Ja sam ga kupila u MBM-u Lučko pretprošle godine. Da li ga sada imaju u ponudi neznam. Na PP ću ti poslati telefon kontakt osobe tako da se možeš informirati telefonski. 
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 15:57
Treba mi dužina od 15 metara živice visoke, za zaštitu od vjetra na sjevernoj strani. Ja ne bi orezivala, jer mi treba visoko, ali bi između posadila šimšir. Da li bi ta kombinacija bila dobra i da li bi rastao usko iako ne bi bio orezivan, na koju razdaljinu saditi?
Cimicifuga koliko ste platili sadnicu?

Hvala.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 16:39
Lejlandski čempres će vrlo brzo oformiti visoku ogradu.
U prvim godinama izraste godišnje čak do 1 metar u visinu. Kasnije raste godišnje 30 - 40 cm. (sa 10 - 15 godina starosti obično dosegne visinu od 6 - 8 metara).

Prirodni oblik krošnje mu je vretenasto - piramidalan, ali s obzirom da jako dobro podnosi orezivanje, oblikovati se može po želji - zato je i pogodan za živice. Dapače, preporuča se orezivanje, jer ako se pusti da slobodno raste, izrast će prebujno i zauzeti previše prostora, a zbog toga,
(između ostalog), može biti i predmet konflikta sa susjedima.

Sadi se na razmak od 80 - 100 cm.

Nisam sigurna da bi šimšir dobro uspijevao ako ga između posadiš, a uz to šimšir dosta sporo raste.

Ne sjećam se koliko sam ga platila, međutim nije mi ostao osjećaj da je bio jako skup.LOL
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 17:54
To bi bilo nešto „neviđeno“.
Kombinacija šimšira i Lejlandice. Vidim da si pisala o šimširu na svojoj parceli.
Tako da ga vjerojatno poznaš. (citiram: sporo raste jer koliko raste u visinu toliko raste u dubinu).Što ti misliš o toj kombinaciji ?
Koji učinak namjeravaš ostvariti sa tim mješovitim nasadom? Jednom si već postavila to isto pitanje pogledaj OVDJE
Ako želiš visoku živicu a šimšir dobro poznaš kako te dvije stvari međusobno povezuješ?
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 18:26
Pitam zato jer sam to vidjela u susjednom selu, kombinacija tuje i šimšira. Tuja nisu rezali, a ispod je šimšir koji priječi pogled ako se tuja razrijedi. Za vrijeme teškoga snijega šimšir je pridržavao tuju i nije se uništila ko kod susjeda. Možda sam u krivu, poštivam mišljenje Vas stručnajka, samo pitam jer mi se to činilo zanimljivim, pošto me znanci plaše da ako pustim tuju u vis da će mi se prorijediti odozdola. Za lejlandicu nisam do sad ni čula, samo sam znatiželjna, nadam se da me zantiželja neće ubiti ko mačku ( šala)
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 18:33
Evo i dijela moje okučnice koju bi za silu morala zasaditi nečim visokim zimzelenim jer kad puše sjeverac na taj dio se tako jako zaletava da ruši čovjeka :

[IMG">http://www.cvijet.info/images/galleries/640-480/4a62365e-P1010154.JPG" />

zasadila bi tu živicu do šestoga stupa. No ako se ne prorjeđuje jako onda ispod ne bi sadila ništa.

Taj dio bi najradije zasadila tisu, no sin neda negdje je pročitao o otrovnosti njenih plodova, pa ja sad lutam ne znam što dalje.


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 19:07
Za informaciju: svi dijelovi tise osim crvenog mesa ploda su otrovni. Međutim, jako puno biljaka je otrovno pa se svejedno uzgajaju. Pretpostavka je da ih se ne jede.

Malo proguglaj pa ćeš vidjeti kako izgledaju živice od lejlandskog čempresa.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 19:39
Hvala, to je i moje mišljenje, no kad si mladi nešto zabiju u glavu možemo se slikati.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 19:54
Cimicifuga poslušala sam Vaš savjet. Stvarno je to veliko drvo. Lijepo ali meni preveliko. Najljepše mi je ono koje je "podivljalo", najprirodnije, ali meni preširoko. Pinus odustajem od šimšira ispod zimzelenih vrsta. Možda još i nagovorim podmladak da mi dade posaditi tisu. Tuju ima svaka kuća u ulici, vidim da se nekima i žute i suše, pa tuje ne bi da mi ne obole. Nikakvu živicu uopće na taj dio ne bi sadila da mi ne treba zaštitia od vjetra.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2011 u 18:04
Pinuse kako danas izgledju tvoji leylandi?

Možemo dobiti slikicu?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2011 u 21:33
Duplo su veći i puno gušći. Malo sam ih zanemario i zaboravio pošišati ovu godinu. Gospina trava, kada ulovim priliku slijedi slika.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2011 u 23:42
hvala unaprijed
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 21:13
[/IMG]



Gospina trava, kako si riješila svoju ogradu, koje četinjače si na kraju izabrala ?

Evo mojih Lejlandica godinu dana poslije:
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 23:30
Hvala ti na lejladnicama. Nisam još ništa riješila, ići će izgleda thuja, prepustila sam izbor mladima, vele da budu oni duže od mene gledali tu ogradu.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Studeni 2011 u 19:57
gt ja mislila da samo mene moji šokiraju ponekad izjavama Wink
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 23:26
Lutam od vrste do vrste i tražim vrstu koja bi bila pravi izbor za živu ogradu, od koje bi imala privatnost i vjetrozaštitu.

Izbor mi pada na grab, aroniju, lješnjake, četinjače ( ali koje)...

Ideja o brzorastućoj četinjači je dobra. Vidjela sam slike takvih ograda i izgledaju lijepo. Čak mislim da moji roditelji imaju tu vrstu žive ograde, nisam sigurna.

Ako bi se sadila kao ograda koliki bi razmak trebao biti?
Kako je orezivati, ako se zakine vrt raste li u visinu i dalje?

http://www.google.com/search?hl=en&biw=1024&bih=588&q=Cupressocyparis+Leylandii&gbv=2&gs_sm=s&gs_upl=2353l2353l0l3269l1l1l0l0l0l0l228l228l2-1l1l0&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=7uXfTt3mINHzsgaQpPjyCA
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2011 u 17:50
Smrčko, svoje lejlandice sam posadio prije dvije god. na razmak od 1m. Kod nas inače nisam do sada nigdje vidio Cupressocyparis Leylandii u prodaji, od MBM a pa do manjih vrtnih centara. Zašto je to tako pojma nemam. A što se tiče orezivanja idealno je da Cupressocyparis Leylandii režeš 2 x godišnje. Recimo krajem travnja i tamo negdje od sredine kolovoza do početka rujna. Orezivanje je potrebno ako želiš ogradu zagustiti i držati pod kontrolom da ne pobjegne u visinu a i radi samog izgleda. Imaš nekoliko kultivara Cupressocyparis Leylandiia koji se razlikuju po boji i po gustoći rasta (kompaktnosti). Ja sam posadio kultivar Cupressocyparis Leylandii 2001.

Kako je orezivati, ako se zakine vrt raste li u visinu i dalje?

Da raste i dalje u visinu. Svojim lejlandicama sam škarama pincirao vrhove već nakon prve godine da dobijem što gušću kompakniju rast.Orezuješ samo rast zadnje godine. Ne smiješ ići „preduboko“ jer teško potjeraju grane iz starog drveta.

A što se tiče gnojenja ono nije potrebno ne za Cupressocyparis Leylandii i niti ne za ostale četinjače. Dobro i poželjno je prvih 2 – 3 god zalijevati za vrijeme suše. Dok se dobro ne ukorijene.   Pitanje si postavila na temi o vrtu, da ti tamo ne odgovaram.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.