Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kiwi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kiwi

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2007 u 20:11
Može, a sad idem malo uživati u smile58
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Angela View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Angela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2008 u 15:23
Pozdrav svima, ja sam nova na forumu. Želim uzgajati biljke i cvijeće, ali ne znam puno o tome. Zna li itko što o uzgoju kivi-a i gdje se mogu nabaviti sadnice. Smile 
  
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2008 u 13:26
Moji roditelji imaju kivi,več dugo godina...Oni imaju lozu kivija koja je jednog pola,ali izgleda negdje u komšiluku ima i drugi pol,pa se tako oplodi pomoču pčela i oprašivanja...rodi svake godine,i to krupnim i ukusnim plodovima....meni se jedino ne svidja jer loza kivija ima neki čudan"miris"

ovo je od jesenje berbe
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2008 u 13:42
i moji roditelji ga imaju, al nažalost kako nitko ne jede plodove služi samo za stvaranje hladovine, al imali smo čudnih iskustava s njim-jednom nam se preko kivija ušuljao mijo u kuću pa smo imali potjeru za mišom. zato je majka odlučila otpilati sve osim jednog i taj se sad proširio
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2008 u 21:59
i moja susjeda ga ima.Nakon 7 godina prvi puta je rodio i imao dvadesetak plodova.Vec je kazala ako ove godine nebude rodio budem ga posjekla.<eto uplasio se i nagradio je sa plodovima.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
dubica08 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dubica08 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2008 u 00:02
Mi smo kiwi posadili prošle godine u proljeće! Dvije ženske i jedan muški u sredini! Tako kažu! Valjda im je u troje ljepše! Šala mala!
Inače, kiwi obožava vodu i od ovog proljeća ih obilno zalijevamo svaki dan, a oni postaju sve ljepši i jači!
Pustili smo ih da rastu kao loza, na brajdi, ali ne znamo da li ih moramo i obrezivati, kako i kada! Mislim da su nam rekli da kiwi rodi tek nakon tri godine! Jel to istina?
Na vrh
voćko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voćko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2008 u 20:35
ja sam posadio ovoga proljeća 4 ženske i 1 mušku sadnicu.
trebao sam ih odmah prikratiti na samo 2 zdrava pupa ali mi ih je bilo žao tako srezati,dali ih sada smijem prikratiti kada su iz 2 ili 3 pupa već narasle nove grane?
smile113
Na vrh
dubica08 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dubica08 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2008 u 22:31
U prvim godinama važno je dobiti čvrstu osnovnu biljku koja će moći nositi plodove. Zbog toga je važno uzgojiti čvrsto uspravno deblo koje se na odgovarajućoj visini (obično oko 180-200 cm) razgranjava. Potrebnu visinu teško je postići u jednoj godini. Potrebno je i nekoliko godina da biljka dovoljno naraste. Na početku prve vegetacije sadnica se skrati na dva ili tri pupa te se odabere jedna jaka mladica uspravna rasta, a sve ostale se piniciraju. Kad biljka dostigne visinu armature, oblikuju se razgranjenja tako da se odaberu mladice na odgovarajućim mjestima, ovisno o uzgojnom obliku. Na razgranjenjima se dalje uzgajaju nova razgranjenja po načelu "riblje kosti",a odstranjuju se mladice koje rastu okomito prema gore ili prema dolje. Ostavljaju se samo one koje su usmjerene lijevo i desno postrance od glavne grane. Kiwi počinje rađati u trećoj ili četvrtoj godini nakon sadnje. Mladice na razgranjenjima koje će dati rod u sljedećoj godini skrate se krajem lipnja i početkom srpnja na jedan metar. Tako se zaustavlja vegetativni rast i bolje se zameću rodni pupovi smješteni pri osnovi mladica. U proljeće prije kretanja vegetacije jednogodišnji se izbojci ponovno skrate na 8-10 dobro razvijenih pupova. Kada se iz ovih pupova razviju rodne mladice, ponovno se krajem lipnja i početkom srpnja skrate na 8-10 listova, računajući od zadnjeg zametnutog ploda. Postupak se ponavlja na rodnom čvoru i u sljedeće dvije-tri godine ili dok ne dođe do smanjenja rodnosti. Tada treba iz adventivnih pupova uzgojiti novu mladicu za zamjenu rodnog čvora. Rezidba muških biljaka je drugačija. Nakon cvatnje odstranjuju se sve mladice na kojima su se nalazili cvjetovi. Time se potiče rast mnoštva novih mladica koje će u sljedećoj vegetaciji dati cvjetove. One se u srpnju skraćuju na 50 cm, a zatim ponovno u kolovozu na 80 cm od mjesta izrastanja. Rezidba muških biljaka u razdoblju miravanja nije potrebna. izvor - Cijepnjenje i rezidba voćaka - T. Jemrić
Voćko, mislim da trebaš pogledati koje godište piše na deklaraciji tvojih kiwija. Naše su 2006.,a posadili smo ih prošlog proljeća tako da mislimo da su već bile skraćene na dva pupa. Nadamo se da će ti pomoći ovaj odlomak iz knjige koju smo nedavno kupili! I mi učimo i svaki nam je savjet dobrodošao.
Na vrh
voćko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voćko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 18:51
hvala dubica.
iako mi sve sadnice imaju iste uvjete i isti tretman neke su narasle jedan metar a neke jedva dvadeset centimetara.mozda im korijen nije bio podjednako razvijen?smile57
Na vrh
tiffany View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tiffany Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 16:38
kako  i dali se reze kiwi koji je star 4 godine
a ploda ima dosta pa bi me to zanimalo dali se
i ko mi moze to pokaszat ili objasnit.
hvala na odgovoru.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2008 u 17:30
može i meni malo pomoći
zasadio sam 2 cure i 1 dečka u vrt no na mjesto gdje je živi kamen ispod.
sad bi ih ja ipak prebacio na drugo mjesto gdje ima više zemlje gdje se korjen može širiti. ali problem je šta imam na raspolaganju oko 110cm toga prostora.  da li mogu sva 3 tu posaditi (pliz mi nemojte reć da ne...) i kojim redosljedom? da dečka okružim damama?
tnx
Na vrh
dubica08 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dubica08 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2008 u 19:36
Mi smo dečka stavili u sredini, ali baš vam i ne mogu pomoći jer još nisu dali plod tak da ne znam kak to funkcionira! Inače malo smo ih porezali i stvarno obilno zalijevali pa sad rastu ko ludi! Inače smo i napravili brajde pa ćemo vidjeti na proljeće kak sve to utječe na kiwije!
Tiffany, to je prva godina da ti kiwi daje plod?
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2008 u 22:46
Spremam se kupiti sadnice, koji je preporučeni razmak za sađenje?
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 09:33
...nikoga  da  odgovori  već  preko  1  god...
 
.....kupila  3  sadnice  u  6.mj  ove  2009.g....preživilie  sušu...1   muški  -  Bruno  i  2   žemke.....
 
...e,  sad  treba  vidjeti  kako  će  prezimiti....razmišljam  da  ih  zamotam  vrećom  zbog  bure....Question
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2009 u 00:24
Moje su posađene na razmak oko 2 m.Imaju već puno godina i čini mi se taj razmak OK.
Ne trebaš ih zaštititi.One nisu osjetljive na led.
Ni bura im neće ništa budući da ionako gube listove na jesen.
Jedino ih trebaš privezati za štap dok su mlade da se ne slome a kad dosegnu visinu od oko 2 m napravit im odrinu na koju će se nasloniti.

Kod nas je najgore vrijeme za kivi 4. i 5. mjesec kad pušu jaki vjetrovi pa im polome mlade grane koje tada cvjetaju.
Radi toga kod mene bude uvijek malo plodova iako su ogromne i dobro cvjetaju.
Dobro bi im došlo da ih, radi toga, posadiš u zavjetrinu.
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 21:18

koja je razlika između muškog i ženskog kivija

 
čini mi se komplicirani uzgoj ?smile107
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2010 u 22:45
Uzgoj kivija uopće nije kompliciran.Potrebna mu je malo bolja zemlja, kiselkasta, uobičajena  gnojidba, vezanje da se ne polomi i zalijevanje po ljeti.Pravilno rezanje zimi, slično lozi.I to je to.

Razliku između muškog i ženskog je teško vidjeti dok je biljka mala.Ona se tek vidi kad biljke procvjetaju.Različiti su im cvjetovi.Osim toga, muški malo prije cvijeta.On baš i nije zahtjevan pa se može posaditi i u gore uvjete.Izborit će se on da bi "zadovoljio" dame.
I još nešto što je dobro znati: ako u vašem susjedstvu ima muški kivi, ne morate ga uopće vi saditi.Pčele i drugi insekti će obaviti svoj dio posla.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2010 u 23:26
Dobila sam od Lorice odsječene grane kiwija. Sad moram čekati i vidjeti jesam li uspjela obje vrste izabrati ( muški i ženski)Smile

Lijevo je muški civjet, desno ženski.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
1234DRENOVA View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 10 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 535
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 1234DRENOVA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2010 u 21:22

Uploaded with ImageShack.usbez puno muke i truda osim redovitog zalijevanja ljeti

Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 01:22
Moji su ove godine jako rodili, pa nisu bili jako veliki, ali su zato vrlo ukusni. Kod mene je na muški kiwi cijepljen ženski. Tako iz jedne grane raste i prekriva cijelu terasu. Nema baš neku naročitu zemlju, ali ako se obilno i redovito zalijeva ljeti, jako dobro rodi.....

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.