Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Živi kamen - Lithops
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Živi kamen - Lithops

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 13:13
Miss M, hvala.

Pretpostavljam i sam da ovi mali Lithopsi imaju posebno osjetljive korijenčiće i da postoji opasnost da se korijen posuši ako ih pustim 4 mjeseca bez kapi vode. S vremena na vrijeme će dobiti malo vode.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 21:25
Moji djeluju malo zgužvani, da ih zalijem? Već sam ih par utopila pa me strah Stern%20Smile
Evo slikica

Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 08:41
ja sma odustala od njih isto svaki put ih previše zalijem ma koliko se trudila da im malo dam vode... pokušat ću još jednom kad naletim na njih i neću ih uopće zaljevati možda mi onda uspije :D
Per aspera ad astra.



Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 16:39
Ma i ja sam odustala već puno puta, ali baš nemam mira Confused
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2011 u 17:29
Zanima me, kad je najbolje vrijeme za presađivanje lithopsa? Imam ih 4 u vrlo maloj vazi i u vrlo lošoj zemlji (treset) pa bi ih htio podijeliti. Pretpostavljam da sad nije vrijeme pošto počinje rast novog para listova.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2011 u 18:23
Evo jedan odličan link o uzgoju lithopsa.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 13:27
Danas sam za par kuna kupio teglicu s lithopsima u katastrofalnom stanju, držani bez svijetla. Naravno izduljeni su. Zanima me, postoji li način da ih natjeram da naprave novi par listova, koji se nadam da bi sad bili normalni. Ima li uopće način da spasim te biljke ili će uginut kad počnu topliji i sunčani dani?

Evo slike trenutnog stanja

Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 10:07
Samo ti njih lijepo presadi u mješavinu kvarcnog pijeska i zemlje u omjeru 70:30 i stavi na svijetlo mjesto njima je sad sezona rasta i naravno ako ih nastaviš dalje pravilno držati slijedeći će biti kako treba kad se presvuku. Imoji se sad presvlače tj. rastu.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2011 u 16:24
Sada je u redu ih presaditi? I zdrave primjerke isto? Čitao sam na par mjesta da se presađivanje preporuča na proljeće kad prestane rast lithopsa. Pitanje, gdje nabaviti manju količinu kvarcnog pjeska i koliko to dođe koštati?
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2011 u 19:16
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Sada je u redu ih presaditi? I zdrave primjerke isto? Čitao sam na par mjesta da se presađivanje preporuča na proljeće kad prestane rast lithopsa. Pitanje, gdje nabaviti manju količinu kvarcnog pjeska i koliko to dođe koštati?
Pa obično kod nekog tko se bavi pjeskarenjem ali možeš pogledati i u OBI-ju jer se isto tako koristi i kao filter za bazene jest da je skuplji ali ako nemaš ništa drugo. Moji su inače u običnom pijesku pomiješanom sa zemljom i krupnijim kamenčićima. Zasad se ne bune. Prebaci ih lagano nemoj previše čistiti korijen.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2012 u 16:16
ja sam kupila sjemenki malo e sad oće li mi niknuti ili ne vidjet ćemo... držite palčeve
Per aspera ad astra.



Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2012 u 16:56
Kupio sam i ja nešto sjemena, nadam se da će biti nešto od toga - iz onoga što čitam ne bi trebalo biti prezahtjevno ih uzgojiti.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2012 u 17:27
vidjet ćemo... baš me zanima hoće li biti šta od toga
Per aspera ad astra.



Na vrh
kikach View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 497
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikach Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2012 u 18:19
kupila sam lithops prvi put na proljece i nije dobro zavrsio..probala sam ponovno u 9.mj i zasad se drzi..nisam ga presađivala i tu i tamo ga pošpricam s odstajalom vodom..i drzi se, a neki dan sam primjetila bebicu:
 
 
 
sretno sa sijanjemSmile  nekako mi zvuci komplicirano, kad mi se i oni cine komplicirani:/
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2012 u 23:04
Čitam po netu o sijanju lithopsa i ostalih mesemba. Nabavio sam sjeme lithopsa i biljke lapidaria margaretae. Jasan mi je princip sijanja ali ima jako puno različitih mišljenja o supstratu u kojem sijati to sjeme i u kakvom supstratu držati te biljke. Na više mjesta spominje se sijanje u kupovnu zemlju s običnim pijeskom u omjeru 50:50, dok drugdje se spominje dodatak usitnjenog granita (granitni pijesak), kvarcnog pijeska i usitnjene kore bora (ima u pet shopovima).

Ima li tko osobnih iskustva s tim?

Pitam se, zna li tko gdje nabaviti usitnjeni granit?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2012 u 10:44
Ako je negdje naveden granitni pijesak kao dodatak supstratu mislim da ga možeš zamijeniti sa kvarcnim pijeskom. Osnovna tvar u jednom i drugom pijesku je SiO2.   U granitnom pijesku je nešto manje silicijeva dioksida u odnosu na kvarcni pijesak a nešto više drugih dodataka.

Kvarcni pijesak kupujem u prodavaonicama građevinskog materijala.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2012 u 12:30
Granitni pijesak se stavlja radi kiselosti, kao i borova kora, neznam koliko je nužno? Kvarc je dobar, i ja ga koristim, samo on je neutralan.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 13:42
nikla su mi dva od 10 sjemenki... možda još šta nikne ovo je doslovce od sinoć do danas niklo... što sad raditi a da ne zeznem... prskati ili puštati da bude suho duže :S
Per aspera ad astra.



Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 13:47
ja svoje malisane ostavim sve dok se supstrat ne posusi ali redovito ga pregledavam. jos uvijek imaju plasticnu vrecicu i dobro napreduju. takodjer imam i kaktusice stare nekoliko mjeseci i jos uvijek su prkriveni vrecicom da se ne osuse jer supstrat za kaktuse se brzo osusi a dok su male biljcice one traze bar malo vode.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 16:08
Sad, imam 6 različitih vazica s njima i htio bih ih zajedno posaditi u posudu od terracotte, samo htio bih posudu koja je široka i niska, ne standardnih proporcija kao što inače ima za kupiti po centrima. Zna li tko di bi mogao takvu nabaviti?

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.