Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Četinjače i fraktali
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Četinjače i fraktali

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Četinjače i fraktali
    Objavljeno: 12 Listopad 2010 u 19:16
Četinjače i fraktali

Da se nakratko podsjetimo što su to Fraktali . Ako mali detalj (grančica) izgleda kao cijelo drvo i ako se opet sa te iste grančice otkine još manja i ona ponovo izgleda kao veća cjelina i ako se sve to ponavlja u tom slučaju možemo govoriti o fraktalu.
Fraktali su u samim temeljima prirode.
Fraktal možemo razumjeti a pitanje za prof. Paara glasi : Zašto je priroda izabrala baš taj način da predstavi samu sebe?
Evo nekoliko lijepih slika fraktala kod četinjača :








Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2010 u 15:07
Pinus, već godinama smo zaluđeni fraktalima pa nas veseli tvoj projekat "Četinjače i fraktali".
Molimo te samo nastavi s objavijlvanjem crnogoričnih fraktala.
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2010 u 08:02
redom:
1. nemam blage veze... hahaha
2. Chamaecyparis law. Nootkatensis
3. Chamaecyparis law. Stewartii
4. Sequoiadendron giganteum
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2010 u 20:08
Zamislite da ste ovom boru odrezali granu i pogledali ju iz iste perspektive kako sam slikao cijeli bor.
Evo, fraktala koliko hoćeš.

Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 11:15
Zanimljiva tema. Smile
Iako, po mom osobnom mišljenju (i zapažanju), čitava je priroda "fraktalna", ne samo četinjače. Pored (dakako) paprati kao izrazito "fraktalne" biljke, evo jedne koja me posebno fascinira svojom matematički gotovo savršenom "fraktalnošću":



(znam da nije četinjača, no tema je izuzetno zanimljiva, pa nisam mogao odoliti... Wink)

Možda kao odgovor g. Paaru: Priroda nije "izabrala" baš taj način predstaviti samu sebe, nego smo mi izabrali fraktale kao (matematički) način opisivanja Prirode... Wink

Lijepi pozdrav svima!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 13:00
Aleks zbilja krasan primjer fraktala. Čini mi se da je to brokoli.
Gosp. Paar nije postavljao nikakva pitanja pa mu ne trebamo niti odgovarati. Problem sam ja. Pitati znam (recimo) a odgovore ne poznam. Promatrajući svoje četinjače vidim da sve ne rastu u obliku fraktala. Konkretno na mojem dvorištu je situacija takva da je samo manji broj četinjača izabrao fraktalnu strukturu. Promatrajući prirodu općenito kod nekih biljaka jednostavno otkrijem fraktal kod nekih malo teže a kod trećih ga uopće ne vidim. Spomenuo si paprat – klasičan lijep primjer fraktala, a recimo Šeflera , mogu ju gledati koliko hoću a fraktal ne vidim. Tko je režiser u prirodi , tko vrši izbor dali će nešto rasti u obliku fraktala ili neće ? povremeno si postavim i takva pitanja.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 14:26
.
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 14:52
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Aleks zbilja krasan primjer fraktala. Čini mi se da je to brokoli.
Gosp. Paar nije postavljao nikakva pitanja pa mu ne trebamo niti odgovarati. Problem sam ja. Pitati znam (recimo) a odgovore ne poznam. Promatrajući svoje četinjače vidim da sve ne rastu u obliku fraktala. Konkretno na mojem dvorištu je situacija takva da je samo manji broj četinjača izabrao fraktalnu strukturu. Promatrajući prirodu općenito kod nekih biljaka jednostavno otkrijem fraktal kod nekih malo teže a kod trećih ga uopće ne vidim. Spomenuo si paprat – klasičan lijep primjer fraktala, a recimo Šeflera , mogu ju gledati koliko hoću a fraktal ne vidim. Tko je režiser u prirodi , tko vrši izbor dali će nešto rasti u obliku fraktala ili neće ?

Ne znam pitaš li zašto neke biljke u određenim uvjetima imaju, a u drugim nemaju fraktalnu strukturu, ili zašto neke nemaju (vidljivu) fraktalnu strukturu uopće?

Što se prvih tiče, mislim da je sama Priroda tu režiser: dakle, biljka će u idealnim uvjetima imati fraktalnu strukturu, no vjetar, sastav tla, objekti pored biljke će tu strukturu manje ili više deformirati. No to je opet savršeno ok za biljku, pošto se ista (kao i sve drugo u prirodi - osim ljudi Wink) uvijek prilagodi datoj situaciji na najbolji mogući način, kao što voda uvijek zauizma oblik posude u kojoj se nalazi.

S druge strane, zašto neke biljke nemaju fraktalnu strukturu uopće - pa ne znam, osobno smatram da je imaju, no ista nije nama vidljiva na prvi pogled... Sama struktura drveta već jest fraktal sam po sebi - svaka biljka (barem sjemenjače) sa stablom slijedi tu strukturu: svaka grana je tu manje "deblo", sa svojim "krošnjama", i tako sve manje i manje, do lišća, a zatim i žilice unutar lišća nastavljaju sličnu fraktalizaciju.
Istu fraktalnu strukturu "stabla" slijede i mnoge druge stvari u prirodi: rijeke na površini zemlje, put električnog naboja kroz neki medij (munje), žile u našim tijelima...

E, sad, zašto je kod nekih ta struktura više vidljiva - to mislim da nitko trenutno, na ovom planetu, ne zna sa sigurnošću... Puno je tu parametara za izgled fraktala, a ne znam je li netko uopće vršio neka (ozbiljnija) istraživanja o fraktalnoj strukturi biljaka i svim tim parametrima...
Odoh progooglati malo, pa se čitamo... Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.