Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - uzgoj crnogorice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


uzgoj crnogorice

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
katja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: uzgoj crnogorice
    Objavljeno: 15 Listopad 2010 u 15:58
Pozdrav svima,
 
zanima me postoji li negdje kakva literature/skripa/knjiga ili nešto tome slično gdje piše o uzgoju crnogorice? Bilo generativno ili vegetativno?
 
Ako netko ovdje možda nešto zna o tome, bila bih zahvalna ako mi moze nešto reći o tome.....
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2010 u 21:49
Pozdrav katja !
Nešto malo o razmnožavanju četinjača iz sjemena možeš pročitati OVDJE .
Ako želiš saznati više javi mi na pp svoj email , poslati ču ti skriptu Dendrologija
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2010 u 00:59
Domaču literturu ti je dao Pinus, a što se stranih knjiga tiče ima tu od Andreasa Bartelsa ili Krussmana. Evo linka iz Amazona :
http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss?__mk_de_DE=%C5M%C5Z%D5%D1&url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=gehoelzvermehrung&x=0&y=0

Meni je draža ona od Bartelsa, kod nas je imaju u knjižarama (knjigarnicama) za izposuditi.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 07:18
Molim ako netko zna gdje kupiti hormonsku tekućinu Seradix ili Confiere, treba mi za voćke.

Unaprijed hvala!



Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2010 u 20:46
Probaj nazvati neki rasadnik, vjerojatno to oni upotrebljavaju.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2010 u 22:03
Tablica zakorjenjivanja  
   
Acer svibanj - lipanj
Berberis kolovoz - rujan
Betula veljača - ožujak
Buxus lipanj - srpanj
Carpinus lipanj - srpanj
Cornus svibanj - lipanj
Cotoneaster kolovoz - rujan
Crataegus lipanj
Fraxinus svibanj - lipanj
Ginko veljača - ožujak
Juniperus rujan ili travanj
Larix veljača - ožujak
Ligustrum veljača
Lonicera svibanj
Magnolia lipanj - kolovoz
Picea kolovoz - listopad
Pinus veljača - ožujak
Rhododendron lipanj - srpanj
Taxus rujan - prosinac
Tilia lipanj - srpanj
Ulmus lipanj - srpanj
Zelkova lipanj - srpanj
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2010 u 10:41

 Molim odgovor!
Ja sam iz Vž.
Da li se ove crnogorice koje rastu u našem kraju daju pelcati reznicama?

Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2010 u 12:49
Ja sam zapelcala thuju, bumo na proljeće vidli jel bu kaj.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2010 u 16:29
Dobrodošao LOVRO u svijet četinjača. Po zanimanju sam građevinar a četinjače su mi hobi, ali svejedno mislim da ovo što pišem drži.
Ne mogu se sve četinjače razmnožavati reznicama. Ako ide reznicama u tom slučaju je to najjednostavniji i najbrži način razmnožavanja. Na taj način pomoću reznica sam razmnožavao kultivare tise i jelu Abies concolor. U rasadnicima pomoću reznica razmnožavaju još kultivare tuje a vjerojatno još puno toga.

Većina crnogoričnog drveća se razmnožava sjemenom . To je najčešći i osnovni način razmnožavanja crnogoričnog drveća. Na taj način se razmnožavaju osnovne vrste a i neki hibridi (Cupressocyparis Leylandii npr.)

Četinjače možeš razmnožavati i cijepljenjem. To je vjerojatno najteži način razmnožavanja. Sam posjedujem 5 bodljikavih smreka (Picea pungens) - tri od njih su uzgojene cijepljenjem a dvije su iz sjemena. Većina patuljastih borova se uzgaja cijepljenjem, vjerojatno još dosta toga.

E sada mislim da je to potpuno svejedno gdje živiš da li u Varaždinu ili u Dubrovniku. Pravila su univerzalna. Bor osnovna vrsta se razmnožava sjemenom, a „smaragdica“ pomoću reznice bez obzira od kuda potječu. Itd....
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2010 u 22:15
Hvala na lijepom odgovoru!
 Nego, ako bi se upustila u tu avanturu, koji mjesec bi bio najprikladniji?
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 13:34
Ako misliš razmnožavati smaragdicu najbolje je to učiniti u Kolovozu. Čini mi se da za tisu još uvijek nije kasno.
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2010 u 15:15
Hvala
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
zagy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 19:06
pozdrav,da li netko zna kako uzgojiti kleku??
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 20:13
zagy ispričavam se zbog nesporazuma kleka ti se razmnožava iz sjemena i vegetativno pa sretno
Na vrh
zagy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 20:48
hvala medy :) vidjet cemo kako ce to proci
Na vrh
katja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2012 u 11:36
probala bih ove godine reznicom uzgojiti smaragdicu, columnu i brabanticu. rasli bi mi kao soliteri jer su mi stvarno prekrasne biljke.
 
koliko sam shvatila, reznice se uzimaju u 8 mjesecu i kada se presađuju? na proljeće iduće godine?
 
imam nekakav podrum koji je dosta vlažan i relativno topao pa da li bih tih par reznica mogla staviti unutra preko zime?
 
što je sa orošavanjem? koliko im je vlage potrebno? jel treba i pošpricati možda sa kakvim fungicidom da se ne namnože kakve gljive?
 
 
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2012 u 12:10
nabavila sam Chamaecyparis thyoides 'Top Point'   ..molim vas ako netko zna na koji način se može pospješiti, ubrzati rast
Na vrh
ispolj78 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ispolj78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 12:08
Pozdrav svim forumašima,
zanima me ako mi netko može pomoći sa bilo kakvom literaturom o uzgoju crnogorice ili me uputiti na neki link.Uskoro planiram sadnju pa  mi je svaka pomoć dobrodošla.....
Hvala
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.