Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slike gljiva radi ljepote.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slike gljiva radi ljepote.

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 7>
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2010 u 23:11
Današnji prekrasan sunčani dan bio je idealan za šetnju šumom. Iako je i jutros i proteklih jutara bilo mraza, u šumi ipak još ima gljiva.









Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2010 u 23:37
.....o,    kako  su   prelijepe......Cimicifuga,  tvoje  su  slike za gljiv.  vodic,  tako  su  boje   stvarne..... 
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 01:36
Cimicifuga prekrasne su ti slike...Ja kao iskusni gljivar ne stignem toliko slikati, ali dati ću svoj prilog ovoj temi sa nekim mojim slikama...Da li gljive samo slikaš ili ih i poznaješ i konzumiraš? smile141
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 01:57
Evo malo mojih slika iz prirode....
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Za kraj moje serije evo i natpisa koji se nalazi na svim ulazima u šumu i ne dozvoljava branje gljiva bez dozvole. To  važi samo u Klani ( pokraj Rijeke ) i u Fužinama. Mi kao gljivarska udruga sa velikim gljivarskim stažem ( 25 godina ) vodimo bitku sa Hrvatskim šumama da nekako uredimo naše odnose ali za sada dobivamo dozvole samo za potrebe izložbi gljiva. Ostala gljivarska društva u cijeloj Hrvatskoj nemaju uopće takvih problema....
 
sutra je novi dan
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 03:50
I ja sam bio u brzinskoj šetnji i očekivao više poslije ove kiše.
Manči, neko je uranio i maznuo mi onu veliku sunčanicu koju sam planirao njamat.

Ovo su slike sa predjela Babin kuk - Dubrovnik.


















Ova me mačka iznenadila, kao da sam došao na njen teren, tako mi je izgledala. A ova zadnja slika isto nije gljiva nego lišaj, ali je bio zanimljiv pa sam ga slikao.

I da kažem da sam vidio dosta pogaženih i razbacanih gljiva. Ljudi ih ne vole vidjeti jer im je iz neznanja svaka otrovna.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 09:28

Uživam gledati slike gljiva i lišajeva jer ih doživljavam kao što doživljavam i cvijeće. Za mene su to najljepši ukrasi prirode. Zato mi je ovaj dio foruma jako drag jer tu mogu vidjeti jako puno vrsta gljiva i uživati u njihovoj ljepoti.
Inače, gljive jako volim jesti, ali nisam veliki poznavatelj. Poznajem samo nekoliko vrsta, iako imam literaturu i često nosim knjigu sa sobom u šumu. Jako sam nepovjerljiva u identifikaciju gljiva neiskusnog gljivara koji se služi samo knjigom, pa bila ona i od Božca. Čitajući o karakteristikama gljiva shvatila sam da postoji puno sličnosti između jestivih i nejestivih, odnosno otrovnih gljiva. Osim toga, na različitim  staništima u kojima gljive rastu, iste gljive imaju neke drugačije karakteristike (npr. boju) koje niti jedna literatura ne može iscrpno opisati niti naslikati da bi gljivarska neznalica sa sigurnošću mogla utvrditi o kojoj se točno gljivi radi. Uz to, gljivar amater nema niti potrebne kemikalije koje su često nužne u određivanju vrste gljiva.
Zbog toga, matram da je bitna stvar, uz opće poznavanje gljiva, imati kao učitelja i osobu koja dobro poznaje gljive u kraju u kome se gljivari.

Povremeno idem u gljivarenje sa jednom poznavateljicom gljiva iz ovog kraja. Međutim, ja toliko uživam u šumi i promatram sve oko sebe, da na kraju uberem jako malo gljiva. Tako ispadne da moja susjeda bere gljive, a ja šećem, zjakam i slikam.
Ali ja se snađem. Kada je vrhunac sezone i kada gljive nisu skupe, odem na plac, kupim 15 - 20 kg vrganja, većim dijelom ih osušim (tako su mi aromatičniji), ostatak zamrznem i opskrbljena sam za cijelu sezonu. Zamrznem si i par kilograma lisički kao i cijele manje sunčanice.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 13:26
Cicimifuga, ba je dorbo da si napisala ovaj text. Izgleda da sam do sada bio pre smion.
Slike su t kao obično  ljepe. Ja idem sada na brdo Srđ poviše Dubrovnika, pa ćemo vidjeti što me gore čeka. Smile

Daj mi reci, koja je ono gljiva, treća s vrha ove stranice? Slikao sam je jednom.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 14:49
Opet moram ponoviti da sam zadivljena raznolikim, prekrasnim primjercima iz svijeta gljiva! Odlična tema!Thumbs%20Up
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 15:31
.....Cimicifuga,  dijelim  isto misljenje s tobom.....isto hodam sa Boscem  pod  rukom ( knjigom ) i   shvatila  sam  da su varijacije u  bojama ,  velicini,  detaljima mnogobrojne....treba upoznati  svoj  teren   sa  nekim   znalcem i  duuuugo   promatrati i  zapazati......konzumiranje je jos daleko   za  mene.....vjerujem  prijatelju  kad  su  u  pitanju  puhare i  rujnice...i  stavi  ga  tu!.....kod  nas  je  puno  manje   jestivih  vrsta  i  sve  sto  naraste  je  u  malim   kolicinama,   nemamo  nekog  izbora......ali  meni  je  dovoljno  gledati  i  slikati.....nisam   neki   gurman......eh,   da   kolaci  rastu  u  sumi  iz  mahovine  ....to  bi  bila  druga     prica!!! smile50
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 17:25
Manči, a da rastu kobasice na granama, ja iz šume ne bih niti izlazila (osim povremeno po kruh) LOL

Južni - pitaš koja je to gljiva? Pojma nemam!
Neozbiljno bi bilo samo na osnovu jedne slike ustvrditi o kojoj gljivi je riječ. Sve ove gljive na slikama se ne vide iz svih perspektiva, nije im zabilježena veličina, ne vidi se donji dio klobuka, stručak se u potpunosti ne vidi, prerez klobuka se ne vidi, nije registrirano gdje i kakvo je stanište... itd. Kada bi sve te informacije bile na raspolaganju, onda bi stručnjak koji poznaje karakteristike pojedinih vrsta, mogao reći o kojoj je gljivi riječ. Ovako bi to bilo samo nagađanje.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 17:37
Dobro, Cimicifuga, tako je. Ja sam samo mislio da je kojim slučajem znaš.
Bio sam u šetnji i baterije mi se ispraznile. Ipak, ubrao sam jednu koju nisam dosada vidio. Inače, brdo Srđ je loša pozicija, puno kamena, malo šume i gljiva s ne može ni probiti od tog kamenja. Mislim da to i jest problem u Dalmaciji.

Čim stignem, stavljam sliku.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2010 u 12:21
.....Srdj je  zbog tog kamena presuh za gljive,  ne  znam   dje   si  bio  ali  mozda  sa  sjeverne  strane ima  stogod....da  li  je  gore teren   razminiran???
....Komolac,  Sumet bi  mogli  imati   gljiva  ,  ispod  hrastova  ili   cesvine,   naravno  ako  nema  i  tamo   mina..... 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2010 u 13:07
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

.....Srdj je  zbog tog kamena presuh za gljive,  ne  znam   dje   si  bio  ali  mozda  sa  sjeverne  strane ima  stogod....da  li  je  gore teren   razminiran???
....Komolac,  Sumet bi  mogli  imati   gljiva  ,  ispod  hrastova  ili   cesvine,   naravno  ako  nema  i  tamo   mina..... 


Jest da je ovo druga tema, ali me ubode u srce ovo boldovano. Toliko godina vučemo i vući ćemo posljedice... a kažu: oprosti i zaboravi... Zaboraviti ne mogu i neću nikada, a oprostiti???
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2010 u 13:26
....nit zaboravit   a bome ni   oprostit nikad!!!!!!....prije 5-6  godina na Srdju  tj  Bosanci  je poginula  djevojcica pokraj  naselja.....to je  bila  velika  zalost, otprilike  12 god   je  imala.....igrale  su se....razminiranje  je  uradjeno  ali  nije  za  vjerovat jer uvijek  nesto  ostane nepronadjeno ....
 
....sad   ce  to   "golferi"   pozlatit....
 
...ali  bolje  se nama  na  gljive   vratit....
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2010 u 14:07
Manči, imaš pravo, samo, ponekad je sitnica dovoljna da takne u nazacijeljenu ranu.
Ali, život ide dalje...

Možda bi nam dobro došlo da nađemo (i pojedemo) gljivu ludaru, pa da nam bude po onom kako pjesma kaže:

..."blago onom tko rano poludi - njemu život u veselju prođe"...
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2010 u 22:58
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

.....Srdj je  zbog tog kamena presuh za gljive,  ne  znam   dje   si  bio  ali  mozda  sa  sjeverne  strane ima  stogod....da  li  je  gore teren   razminiran???
....Komolac,  Sumet bi  mogli  imati   gljiva  ,  ispod  hrastova  ili   cesvine,   naravno  ako  nema  i  tamo   mina..... 

Bio sam prvo na Bosanki i tu sam među onim borovima nešto malo našao, većinom raspadnute gljive, a jednu crvenu sam vidio i bila je za snimak, ali su mi tad baterije crkle. Onda sam pošao gore na Srđ i prošao prema Strinčjeri i skrenuo malo dole prema polju i ništa, jedna grupica žutih gljiva i to je sve.

Da, razminirano je, a i prošla su goveda već davno tuda.

Sliku koju sam uspio slikati na Srđu nisam postavio jer kod kuće imam problema sa internet vezom (usb-stick gubi signal svako malo, a izbrisao je sa aparata.

I ja mislim za Šumet da bi ih bilo, ali tamo je teren većinom privatan, pa je malo zeznuto, a i dosta raštrkan.
Treba tražiti teren kao u Solitudu, koji je održavan i prekopan, kampove.
Na vrh
limun View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2010
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 97
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje limun Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2010 u 19:46
Tema je super, a slike su vam odlične.Ove godine kod mene na gruntu gljiva je bilo kao nikad.Ova je slikana mobitelom na brzaka jer sam se bojala da mi gušter ne zbriše sa gljive.
Na vrh
Biljanka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Biljanka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2010 u 22:20
Sasvim poseban svijet! Hvala Vam što nam ga otkrivate!
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2010 u 22:30



































Ono crveno nije gljiva, ali radi ljepote i izgleda sam je postavio. Što je, ne znam, ali je čvrsto i miriše na drvo.

Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2010 u 23:40
Originalno poslano od člana limun limun napisao:

Tema je super, a slike su vam odlične.Ove godine kod mene na gruntu gljiva je bilo kao nikad.Ova je slikana mobitelom na brzaka jer sam se bojala da mi gušter ne zbriše sa gljive.



Hihi, limune super je, daj nam još. Clap
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,211 sekundi.