Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slike gljiva radi ljepote.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slike gljiva radi ljepote.

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 7>
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2010 u 10:58
Prekrasne gljive!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2010 u 14:52
......Juzni, ove zadnje slike su  isto  Solitudo ili  ??
 
.....crvena je prelijepa ,  to  je  isto neka  gljiva  ali  drvenasta....
 
....pogledaj  malo  bijele okruglaste,  to  su  neke  puhare...one  su  zgodne  za  ucenje  jer  nisu  komplicirane a  vrlo  ukusne  za  jelo....
...kod  nas   su  ceste  bijele  jestive  puhare...na livadama.... 
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2010 u 23:20
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

......Juzni, ove zadnje slike su  isto  Solitudo ili  ??
 
.....crvena je prelijepa ,  to  je  isto neka  gljiva  ali  drvenasta....
 
....pogledaj  malo  bijele okruglaste,  to  su  neke  puhare...one  su  zgodne  za  ucenje  jer  nisu  komplicirane a  vrlo  ukusne  za  jelo....
...kod  nas   su  ceste  bijele  jestive  puhare...na livadama.... 


Ne, Babin kuk, sjever.
Hm, nisam znao da postoji drvenasta gljiva, ali evo, bogatiji sam i za to znanje.

Agaricus, je li tebi poznata ona drvena gljiva? Imam i sliku ispod klobuka ako treba, a li nema bradu, čvrsta i ravna podloga.

Za puhare, hoću, baš ću ih pratiti, ako ih neko ne brcne ko i onu sunčanicu. Ja ih neću brati jer želim vidjeti njihov razvoj do kraja.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2010 u 23:38
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2010 u 23:50
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Ovo bi mogla biti ljekovita  GANODERMA LUCIDUM ili Ganoderma carnosum
 


Uuuu smrcko, sada je postalo zanimljivo. Pričekaj da uplodam donji dio ispod klobuka, ali izgleda da jest lucidum. Aaaaa, što sam našao. Primjeti da raste ispod nje još jedna mala (crvena boja na podu).

Ali postavit ću na temu "identifikacija....".
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2010 u 18:00
Ljudi moji danas sam izuzetno blagoslovljen. Našao sam puno sunčanica, ubrao velike, a mlade ostavio da sazru. I vrgnja veličine klobuka kao cijela moja peda, točnije 18 cm.  smile190

Slike večeras, ima ljepih.

A sad smile50.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2010 u 18:08
Južni, a da ti prvo postaviš slike, a onda ideš jesti gljive... LOL
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2010 u 19:59
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Južni, a da ti prvo postaviš slike, a onda ideš jesti gljive... LOL


Gotovo cimi, bilo je njam.   Ajde ako do sada nisam naučio kako sunčanica izgleda, onda i neću, a i onako samo proljev i povraćanje uzrokuju otrovne. Tongue
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2010 u 20:53
I sljepilo. U mojoj daljnjoj familiji je  cijela obitelj oslijepila od gljiva, a bili su iskusni beračiConfused


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2010 u 21:01
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

I sljepilo. U mojoj daljnjoj familiji je  cijela obitelj oslijepila od gljiva, a bili su iskusni beračiConfused




A zato se meni nešto muti pred očima,šalimse smrcko mali, hvala tebi na svemu što činiš da berači budu podučeni i svima ostalima da ne izdvajam.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2010 u 21:18
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Južni, a da ti prvo postaviš slike, a onda ideš jesti gljive... LOL


Cimi, ako si mislila da postavim slike jer ih jedva čekaš vidjeti, moram ti reći da izbjegavam uplodat iz kuće jer me skupo dođe, a nemam flat. To je razlog kasnijeg uploda jer onda sa posla uplodam.

A ima, stvarno ima ljepih slika. Tongue
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2010 u 22:12
Evo ih, hihi, znam da ima nestrpljivih pa sam požurio, znam kako je kad voliš nešto.

Iznenađen sam bio sa vrganjem koji je jako velik za područje Juga, bar tako mislim, ali je bio star i unutra crvljiv, mada je meni jakog okusa i ne baš drag za papati. Puhare od jučer su izgubile crne točkice koje su mi ih činile ljepšima, a lisičavka mi je predivna. Našao sam i jednu gljivu koja je izrasla iz pjeska, doduše posutim, ali nije ljepa pa je nisam postavio jer je bila u raspadajućem stanju.

I evo, prvo papanje gljiva iz prirode sam danas priuštio i sretan sam da sam to uspio, preživio i našao nove pozicije sunčanica gdje će ih teško neko drugi ubrati. Smile

Uživajte i dajte vaše, pa ne sjedite valjda kod kuće po ovako lijepom vremenu.


































Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 01:48
.....bravo za hrabrost!!!
...znaci pojeo si ih!
 
 
...dje je slika vrganja?
...vrganji imaju cjevcice sa donje strane klobuka....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 01:54
Da baš Crni Južni di su slike vrganja koje si jeo??ShockedLOL

Da vidimo ćeš biti živ sutra. Nekada ljude zaboli stomak, onako čisto placebo od straha, iako nisu bile otrovneWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 02:49

Južni lijepe su ti slike gljiva, ali ovdje su radi ljepote i gledanja i proučavanja, a ne radi konzumiranja naročito ako konzument nije 100%siguran u jestivost gljive....Morala sam reagirati jer čitam da si jeo gljive a nisi neki znalac i nisi siguran u ono što si jeo. Kod gljiva nemamo pravo na pogrešku i ne smijemo se igrati....Osim toga nitko ti preko slike ne može sa sigurnošću determinirati gljivu. Za determinaciju je jako bitan i miris i promjena boje kod dodira i još puno sitnica koje se mogu odrediti samo kad gljivu imamo u rukama....Tako na primjer šumske pečurke su na slici uglavnom iste, ali kad ih prerežemo na dnu ako naglo požute  kao limun one su otrovne , a to se na slici ne vidi....Ja se gljivama bavim nekih 12 god, poznajem jako puno gljiva, jedem ih isto puno ali još uvijek se ne smatram da dovoljno znam i stalno učim....Član sam i tajnik Riječke gljivarske udruge što je jako dobro za učenje i napredovanje u poznavanju gljiva...Bilo bi jako dobro i korisno da se uključiš u neku udrugu da možeš svoje znanje usavršavati...Znam da gljiv udruga postoji u Sinju, a da li ima i neka blizu tebe ne znam. Da si bliže rado bi ti pomogla u savladavanju znanja o gljivama...Nemoj mi zamjeriti što sam ovako reagirala, ali morala sam jer kao gljivar moram....smile39

sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 03:08
Nakon teksta koji sam napisala evo i nekoliko neobičnih slika gljiva, odnosno neobičnih gljiva....
Prvo drvene skulpture gljiva ispred Gljivarskog doma u Našicama ...
 
 
Ovaj smrčak na istom mjestu poslužio je kao vješalica....
 
 
Ovaj komplet stolić i stolice u obliku gljiva isto su iz Našica...
 
 
Ovaj kiosk za prodaju suvenira također je u obliku gljive...
 
 
Za kraj ove priče još i izvrsni kolači u obliku varganja, kojima su nas počastili domaćini u Našicama...
 
sutra je novi dan
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 04:01
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Da baš Crni Južni di su slike vrganja koje si jeo??ShockedLOL

Da vidimo ćeš biti živ sutra. Nekada ljude zaboli stomak, onako čisto placebo od straha, iako nisu bile otrovneWink


Napisao sam tamo u onoj temi da je vrganj bio crvljiv i nisam ga konzumirao. Kad sam ga doma prerezao, vidio sam da je crvljiv, mada mi je bio sumnjiv još tamo, ali donio sam ga doma radi trofeja, da ga pokažem ženi. Bacio sam ga.

Evo slike presjeka gdje se sve vidi.

Nemam ti ja straha od klope. Siguran sam da sam pojeo jestivu sunčanicu i opet ću sutra i to pečene na grill. Big%20smile

Manči, žao mi je, ali ne pišem više gdje sam ubrao gljive, ali ću ti reći da je bio na Babinom kuku, a gdje točno, ne bih radi radoznalih koji pokvare sve. Inače, sada kada sam ovega ubrao, po mirisu se sjećam da sam već brao u prvom điru manje, ali nisam znao da su oni. Sada znam i prepoznao sam ga najviše po mirisu jer sam nedavno jeo kupovne.



Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 04:07
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Južni lijepe su ti slike gljiva, ali ovdje su radi ljepote i gledanja i proučavanja, a ne radi konzumiranja naročito ako konzument nije 100%siguran u jestivost gljive....Morala sam reagirati jer čitam da si jeo gljive a nisi neki znalac i nisi siguran u ono što si jeo. Kod gljiva nemamo pravo na pogrešku i ne smijemo se igrati....Osim toga nitko ti preko slike ne može sa sigurnošću determinirati gljivu. Za determinaciju je jako bitan i miris i promjena boje kod dodira i još puno sitnica koje se mogu odrediti samo kad gljivu imamo u rukama....Tako na primjer šumske pečurke su na slici uglavnom iste, ali kad ih prerežemo na dnu ako naglo požute  kao limun one su otrovne , a to se na slici ne vidi....Ja se gljivama bavim nekih 12 god, poznajem jako puno gljiva, jedem ih isto puno ali još uvijek se ne smatram da dovoljno znam i stalno učim....Član sam i tajnik Riječke gljivarske udruge što je jako dobro za učenje i napredovanje u poznavanju gljiva...Bilo bi jako dobro i korisno da se uključiš u neku udrugu da možeš svoje znanje usavršavati...Znam da gljiv udruga postoji u Sinju, a da li ima i neka blizu tebe ne znam. Da si bliže rado bi ti pomogla u savladavanju znanja o gljivama...Nemoj mi zamjeriti što sam ovako reagirala, ali morala sam jer kao gljivar moram....smile39



Hvala ti na ovome, ali Jagoda, ovdje nema gljivarskog društva. Već sam guglao za to. Nemam ni nikoga ko zna gljive i sam ću se skupa sa vama obrazovati. Isto tako, vidi se da sam oprezan jer sam do sada kupio info u vezi sunčanica jer sam vidio da ih kod nas ima i lako najlakše su mi za raspoznati. Siguran sam u ono što sam pojeo i ono što mi je u frižideru, tako da frke nema. S ostalima se ne igram. Volim slikavati, a ono što je komplicirano za raspoznati i postoji velika mogućnost falinke, zaobilazim, odnosno, ne berem, osim radi identifikacije.

Hvala na slikama i samo daj, barem ja sam gladan tih fotki, a vidim i ostali.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 07:38
Južni, pa gdje pronađe tolike gljive! A i fotke su ti sve bolje i bolje!

Jagoda - ove drvene gljive su se jako lijepo uklopile u okoliš, a gljive/kolači su pravi ukras i izazov na stolu.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 08:51
Nisam neki obožavatelj konzumiranja gljiva. Tu i tamo. Ali  zadivljena sam brojnošću i ljepotom primjeraka. I divim se stručnim gljivarima da uspiju naučiti razlikovati gljive jer nema laicima pomalo jedne sliče na druge a čini mi se da su one posebno lijepog izgleda uglavnom otrovne?
Ja jedino sigurno znam da je muhara otrovna i na Jagodinoj slici sam je prvi put vidjela uživo!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.