Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vrtovi naših baka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vrtovi naših baka

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
Poruka
jjadra View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jjadra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 09:33
Originalno poslano od člana snješkica snješkica napisao:

e to je to smile126hvala vam... sad se bacamo na potragu, na žalost u vrtu moje bake nema više žabica a i ne viđam da ih itko ima. Ali sa kad znam ime lakše ću ih naći. Hvala vam još jednom smile79


Ima sjeme u bauhausu. Također prošle godine neka je žena prodavala na kvatriću, te jedan čovjek na trešnjevci.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
snješkica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje snješkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 14:09

ja sam iz Slavonije pa mislim da baš neću ići na trešnjevku ili kvatrić LOL ali svako ću otić do bauhausa vidjeti da li imaju sjeme, hvala na informaciji.

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2011 u 21:31
neveni
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2011 u 21:46
različak , stvarno različitih boja
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2011 u 13:21
različak je jako sličan onom divljem u polju, na livadama, sjećam se kako me je uvijek zadivio na rascvjeranoj livadi, a i među žitom
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2011 u 13:08
neven
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2011 u 13:16
divna tema slike još ljepše podsjeća i mene na moje djetinjstvo
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2011 u 23:44
U cvjetnjak moje bake mogla je ući samo ona jer je točno znala kamo smije stati da ne nagazi na neku biljčicu, a nama djeci ulaz je bio zabranjen. No zato smo mogli u vrt u kojemu također nema čega nije bilo - od zerdelija i dudova (crnog i bijelog - na kojima sam provela dobar dio djetinjstva Cool) preko svih vrsta voća i povrća do jagoda i ogrozda. No, najzanimljivija je bila ograda: drveni plot se nije ni vidio od gusto razrasle divlje loze, iznutra uz to su rasle maline, a s vanjske strane je posadila kupine i ispred njih koprive! Nema šanse da netko uđe u vrt bez dozvole!
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2011 u 00:22
Originalno poslano od člana snješkica snješkica napisao:

a mene na bakin vrt podsjeća jedan cvijet za koji nemam pojma kako se zove, mi smo ga zvali ''žabica'' zato što kad ga stisneš na dnu on kao da otvori ''usta'', neznam kako bi ga drugačije opisala. Kao djete sam se obožavala igrati sa tim cvijetom, baš bi ga htjela nabaviti da se i moja curica poigra sa cvijećem, pa eto ako netko zna o kojem je cvijetu riječ bila bih jaaako zahvalna Big%20smile

Nedavno sam prošetala Gornjim Vrapčem i uz cestu vidjela "žabice" na kojima je već bilo sjemena. Naravno da sam čupnula malo (a i još ću) za snahin vrt. Uzela sam sjeme žutih i ljubičastih "žabica". Zanimljiva mi je "kućica" u kojoj su te sjemenke - ima oblik glave vanzemaljca!

By andina11 at 2011-08-25

By andina11 at 2011-08-25
Izdvojeno od podloge:

By andina11 at 2011-08-25
Ponekad mislim ... strah me i reći!
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2011 u 09:21
Stvarno je stasno kad ga pogledas a jel imas i cvet da nam uslikas?
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2011 u 23:24
Ići ću tamo opet u utorak pa ću slikati cvjetove. Ma mislim da ih svi znate. Nekada ih je bilo u svakom vrtu, a danas više nisu toliko "in".
Na vrh
jjadra View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jjadra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 10:31
Olja, uguglaj si antirrhinum majus, tj. zijevalica.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2011 u 20:52
Išla sam slikati zijevalice, ali su već ocvale pa nije baš bilo izbora. Evo što sam uhvatila:
 
Monny ima na adresi
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=5603&PN=32
prekrasne slike svojih zijevalica.
Zanimljivo da ove žute zijevalice imaju drugačiju "kućicu" za sjemenke, kao da su različita vrsta. Njihova je poput balončića i uopće ne djeluje strašno.

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2011 u 21:44
andina jesu li cvjetići žutih zjevalica sitniji od rozih?

možda se radi o lanilistu,

on je meni jako lijep, iako spada u "korove" pa sam ga uselila u kamenjar
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 02:29
Čini mi se da jesu sitniji cvjetovi, ali neznatno. Kako ja inače nisam neki poznavalac cvijeća (tek učim, ali s puno volje Embarrassed), sad više nisam sigurna da je i ono ljubičasto zijevalica. No, našla sam na netu neke stranice koje govore o ovom cvijeću:
http://luirig.altervista.org/cpm/thumbnails2.php?search=Antirrhinum+majus+subsp.+majus

Njihovu snimku "kućice" za sjeme (ma, kako se to zove - kućica, čahura, mahuna...?) možete vidjeti ovdje:

Nešto o žutoj zijevalici:
http://luirig.altervista.org/cpm/thumbnails2.php?search=Antirrhinum+latifolium
ili za one kojima bolje ide njemački
http://www.guenther-blaich.de/pflseite.php?par=Antirrhinum+latifolium&abs=pflti&fm=

A evo što sam još snimila - pogledajte razliku u listovima:


Uploaded with ImageShack.us

Lanilist ima nešto drukčije listove:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linaria_vulgaris_002.JPG

Ove dvije biljke pripadaju obitelji Scrophulariaceae koji ima 190 rodova i 4000 vrsta. Evo gdje sam to našla:
http://universalium.academic.ru/287149/Scrophulariaceae
Jesu li to sve zijevalice? (A je li ovo trebalo biti u nekoj drugoj temi? Ako jest, neka admin prebaci.)



Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 07:59
ma nisam ni ja nikakav stručnjak, samo obožavalac Wink, ali kad si spomenula da žuta ima čahurice kao loptice odmah mi je pao na um lanilist, jer su i njemu takve

ali ova veća slika žutog cvijeta - definitivno nije lanilist na njima
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 18:31
zijevalice, zečeki, lavići...kako li ih sve nazivaju baš podsjećaju na vrtove naših baka...oni su baš zabavni...kolko god da ih sijem nijedan ne nikne, najbolje se zasiju sami ili pomoću ptičicaWink.
 
jedan od najljepših podsjetnika na bakin vrt za mene su i "lepe Kate"...a sada je i njihovo vrijeme iako ih baš i ne viđam na forumu. U vrtu moje bake bilo ih je svih nijansi i boja u velikim količinama.
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2011 u 00:56
Lepe Kate? Kako nikad ne znam hrvatska imena, da li su to
Aster novae-angliae/
Ako jesu evo jedne slike iz mog vrta pred dosta godina

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2011 u 06:38
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2011 u 21:31
Lora, Otok, divne su vam KateSmile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.