Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Posude za kaktuse i sukulente
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Posude za kaktuse i sukulente

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Posude za kaktuse i sukulente
    Objavljeno: 24 Studeni 2010 u 17:42
Posude za kaktuse

Svi naglašavamo opasnost od viška vode kod kaktusa, te potrebu da zemlja za kaktuse bude prozračna. Istovremeno upotrebljavamo plastične tegle koji otežavaju strujanje zraka oko korijenja, te zadržavaju vodu oko korijena nakon zalijevanja.

Posude od gline (teracota) trebale bi biti idealne. Zemlja se u njima puno brže posuši, nema šanse da se pojavi trulež korijenja itd. Cijena skoro ista . Gdje je onda problem ?

Sam upotrebljavam isto plastične tegle, iskustvo sa kaktusima skromno. Na proljeće namjeravam presaditi većinu kaktusa u veće tegle. Razmišljam o glini kao materijalu. Pitam se u čemu griješim ? Zašto kaktusari sa višegodišnjim iskustvom ne upotrebljavaju glinene tegle. Zašto su plastične bolje i još tome četvrtaste?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2010 u 19:32
Ja sam ovo proljeće prvi put dosta kaktusa i sukulenta posadila u tegle od gline,odnosno terakote i primjetila sam da se tu zemlja puno brže suši i po ljeti sam ih morala češće zaljevati.Ja također nemam previše iskustva s kaktusima,ali vodim se onom tezom pokušaja i pogrešaka pa što bude.
Na vrh
suzyy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suzyy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2010 u 08:54
ja svoje držim u plastičnim teglama tamnije boje,i odlično napreduju
smile162
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2010 u 14:38
Proučavajuči literaturu o kaktusima gotovo u svoj stručnoj literaturi preporučaju se posude od prirodnih materijala, terakota, kamen, pa čak i nekih vrsta drva
Preporučaju se zbog zračnosti i toga što imaju svojstva upijanja viška vlage koji lakše ispari kroz stjenke posude, a ne isparava kroz površinu zemlje i tako biljci daje preveliku vlažnost zraka što pogoduje večini nametnika
Pretpostavljam da kaktusari preferiraju plastične posudice iz ekonomskih razloga jer je nabavna cjena jednokratnih plastičnih posudica višestruko manja od terakotnih, pogodnije su za transport(nisu lomljive), kvadratne je lakše posložit u kašete, a crne jer crna boja privlači toplinu pa iz njih višak tekučine pri nešto višim temperaturama prije ispare
Po završetku iduče godine moči ču vam pisat i o svojim iskustvima, ovo je samo ono što sam pročitao i moji zaključci pa to ne uzimajte zdravo za gotovo
Praksa najbolje pokaže što je najbolje za naše biljkice
Na vrh
joope View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje joope Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2010 u 18:29
Ja isto svoje držim u plastičnim, nekako su mi ljepše i laganije(manje) za rukovat, i zadovoljna sam..
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2010 u 19:04
Kod mene je pola u terakoti, pola u plastici.

Ovisi o osjetljivosti same biljke. Ima ih žilavih ništa im ne smeta ako se pravilno zaljevaju. Važno je da imaju zimsko mirovanje od 6 mjeseci bez previše svjetlosti i ikakvog zaljevanja, u hladnijoj prostoriji. Bar ja tako tretiram svoje.

Korisno im je kupiti posebnu zemlju za kaktuse i prihranjivati bar jednom mjesečno đubrivom za kaktuse.

Na dno posude se može staviti krupniji pjesak ili komadi cigle da se stvori prozračivanje i drenaža.

Idealna mješavina za kaktuse i sukulente

5 djelova perlita ili mljeveni kamen ( kao 1/3 zrna graha)

4 dijela kupovne zemlje

1 dio grubljeg pijeska( znači ne najsitniji)Smile



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2010 u 19:04
Originalno poslano od člana zmaj zmaj napisao:

Proučavajuči literaturu o kaktusima gotovo u svoj stručnoj literaturi preporučaju se posude od prirodnih materijala, terakota, kamen, pa čak i nekih vrsta drva
Bas zanimljivo, molim Te kazi mi koju litrraturu koristis?
Gospod e GOLEM!
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 17:02
Svoju zbirku literature nemam ali sam si dao truda i pročitao nešto knjiga iz knjižnica, nešto nabavio od prijatelja i podosta čitao po netu
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 18:57
Zelim ti puno srece u odgoju kaktusa! ("u posude od prirodnih materijala, terakota, kamen, pa čak i nekih vrsta drva")
Gospod e GOLEM!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 22:13
Astrophytum, ako ti nije teško napiši bar jedan razlog zašto ne voliš posude od gline(terakote).
Zašto misliš da one nisu dobre za uzgoj kaktusa?
Znam da imaš veliku kolekciju kaktusa i dugogodišnje iskustvo.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2010 u 21:54
Na primjer susjeda je vinske bačve prerezala popola i u njih posadila oleandere i palme
U nekoj knjizi sam pročitao da koriste posude od Tikovine, Hrasta plotnjaka, prikazane su i slike posuda
Pročitao sam i da je biljke na zimovanje dobro spremat u posude od stiropola, jer navodno u takvim posudama mogu podnjeti nekoliko stupnjeva manje
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2010 u 22:17
Iz knjige Gajenje kaktusa (Fleischer-Schutz):
Tradicionalne saksije od pečene gline imaju mnogo nedostataka: zemlja u malim saksijama brzo se suši — tako da je moramo stalno zalivati — inače kaktusi, ako nemaju dovoljno vlage u vegetacionom periodu, ne rastu. Medjutim, ni stalno zalivanje ne vredi mnogo zato što saksija koja ima poroznu površinu brzo isparava vodu. Na taj način se supstrat u saksiji hladi, a zidovi saksije, koji se suše u pravom smislu te reči upijaju vlagu iz korenovog sistema. Nastaje strujanje vlage u pravcu zidova saksije, a zajedno sa vlagom putuju i rastvorene hranljive materije. Za tim strujanjem povodi se i korenje koje se oko zida saksije veoma razgrana, a zatim sklupča. Stalnim zalivanjem supstrat gubi svoju vrednost, a ako upotrebljavamo vodu iz vodovoda — brzo se alkalizuje i dostigne granicu na kojoj nijedan kaktus ne može vegetirati. Zato su ranije saksije ukopavane u zemlju, kako bi se sprečilo usisavanje vode preko zidova saksija.
Praktičnije i korisnije je za kaktuse upotrebljavati neporozne posude. Ranije su to bile kutije od konzervi, koje se u poslednje vreme zamenjuju plastičnim loncima. U tom slučaju nestaju svi nedostaci glinenih saksija. Plastične lonce
— saksije ne treba ukopavati u zemlju. Jedino se preporučuje da ih barem delimično zaklonimo od najjačeg sunca. Ove posude su lagane, ne razbijaju se, tankih su zidova pa se na istu površinu može smestiti za 10% više kaktusa nego ako su posude od pečene gline. Plitke činije su ranije izradjivane ili od drveta ili od pečene gline. Bile su teške i lako su se razbijale. Drvene su takodje imale svoje nedostatke. Trajnost im je bila ograničena. Pored toga, u njima se razviju gljivice koje uništavaju drvo, smanjuju kvalitet zemlje — a posledica je uginuće korena. Zato i ovde upotrebljavamo plastični ili limeni materijal. Prednost lima je u tome što možemo napravili sudove u veličinama koje su nam potrebne. U praksi se dobro pokazao pocinkovani lim. Limene posude su izdržljive — iako da se veća ulaganja isplate. Za veće biljke uzimamo dubinu sudova 5-7 cm, a ostale veličine prema potrebi. Važni su otvori na dnu — radi oticanja vode. Otvori treba da su u prečniku 6 mm — s tim da se nalaze u svakom uglu.


Mene lično zanima ovo sa limenim posudama. Zar se neće pregrijati korijen ljeti, kad su one prave vrućine?

Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2010 u 22:33
A iz kojeg se razloga u plastičnim posudama korjenje povija po stjenkama posude i sklupča, mislim da to nemaa veze s materijalom jer se to događa u svim posudama
Korjenje kad naiđe na prepreku razvija se uz nju pokušavajuči je zaobiči, a pošto je nema kuda zaobiči raste uz stjenke i tako se sklupča
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2010 u 22:43
Ja sam samo copy/paste.
Lično imam kaktusa i u plastičnim i u terakota saksijama. Ono što mi je bitno je da pratim biljku kako se ponaša. Presađujem po potrebi i pazim na zalijevanje. To je sve.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2010 u 22:59
Lijepo objašnjeno Semira. Hvala na tom korisnom postu. Danas sam bio u MBM i kupio 20tak tegli od terakote različitih veličina. Do danas sam navijao za terakotu, šteta. Terakota mi je ljepša. Naročito kada dobi onu lijepu patinu po površini od soli. Izgleda tako dekorativno. Ovako kako si ti objasnila sa argumentima nisam našao nigdje na netu a dosta toga sam pročitao. Ne preostane mi ništa drugo nego ponovno presaditi kaktuse i sukulente u plastične tegle. Još jednom hvala za post.   
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2010 u 23:23
Moja susjeda (opet ja o njoj ali za kaktuse je zakon, recimo za primjer ima 100 kom Uebelmannia pectinifera vlastiti uzgoj ,različitih veličina, .....i kaktusa ko u priči) je tvrdila da terakota ni je dobra za kaktuse. Nisam prihvatio njezino objašnjenje zato što nije znala to argumentirati. Govorila je iz iskustva ali nije znala odgovoriti na pitanje zašto je to tako. Ovo što je Semira napisala je argumentirano i tome ja nemam što reći.Osim onog dijela koji govori o vodi iz vodovoda. Ali to je druga priča.
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2010 u 08:07
Blago tebi kad imaš takvu susjedu.
Nadam se da ću nekad biti u tvojoj blizini i imati priliku vidjeti to uživo.
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2010 u 15:55
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Astrophytum, ako ti nije teško napiši bar jedan razlog zašto ne voliš posude od gline(terakote).
Zašto misliš da one nisu dobre za uzgoj kaktusa?
Znam da imaš veliku kolekciju kaktusa i dugogodišnje iskustvo.
Ovo sto je Semira napisala (Copy/Past Iz knjige "Gajenje kaktusa"  Fleischer-Schutz) mislim da je vise od jedan razlog.
Gospod e GOLEM!
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2010 u 15:59
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Osim onog dijela koji govori o vodi iz vodovoda. Ali to je druga priča.
Tako je, to je sasvim druga prica-prica o tvrdoci (i kvalitet) vode!Wink
Gospod e GOLEM!
Na vrh
panda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2010
Lokacija: Dalj ( Osijek )
Status: Offline
Bodovi: 852
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje panda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2010 u 18:21
ja svoje kaktuse isto konto stavit u terakotu sad su svi u plastici al sad sam neodlucan nakon ove objave mislim da cu ipak plasticne :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.