Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jalapeno papričice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jalapeno papričice

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
zibla01 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zibla01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Jalapeno papričice
    Objavljeno: 17 Prosinac 2010 u 09:23
Pozdrav,

Pošto sam totalni novak ovdje, a i po sadnji biljaka nisam baš nešto uhodan, imam jedno pitanjce. Kada bi bilo najbolje vrijeme za sađenje jalapeno papričica da uspiju proklijati i rastu na balkonu? i ako neko ima kakvu tajnu uzgoja ili dobar savijet, uvijek je dobrodošao.

Puno hvala,

lp

Tomislav
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2010 u 15:00
Tomi

predlažem oko 1. februara.
Nakon što pokaže prva dva listića (kad isklije) a onda još 2 nova (u biti ima će 4 listića) može prepikirati u lončiće (može i od jogurta) veličina 0,5l.
Kad bude doraslo za presađivanje vani (poslije 1.maja) prebaci u veću stalnu posudu, al nemoj pretjerivati.

Sretno u prvim koracima.
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 16:18
Tomi, i ja predlazem da ih sadis negdje oko 1og Februara. Ja svoje sadim malo drugacije nego Sabur. Ja sjeme stavim u navlazeni kuhinjski papir pa to sve pohranim u kesicu za zamrzavanje i dodam jos jednu kasiku vode. Ostavim tako 3-4 dana da sjeme proklija  inda ih sadim u pojedinacne posude,npr. vece plasticne case za jogurt ili pavlaku. Prije koristenja ovih plasticnih casa dobro ih operi u toploj vodi sa deterdzentom za sudje, dobro isperi i malo ih potopi u rastvor vode i varkine, da ubijes preostale bakterije u casama. Natrpaj ih sa laganom zemljom, napravi malu i plitku rupu u sredini plasticne case pa pazljivo pohrani jedno proklijano sjeme u tu rupu. Malo zatrpaj i sasvim malo zalij. Ostavi posude u blizini izvora topline i redovno ih pomalo zaljevaj.Pazi da ne pretjeras sa zalijevanjem. LOLOve paprike vole toplinu i moras im odrzavati stalnu temperaturu zemlje od 25 C. Sjeme ti ne smije "zazimiti" uprotivnom rast i urod tih paprika nece biti impresivan. Sretno ti u novoj avanturi sadnje ljutih paprika.
Na vrh
zibla01 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zibla01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 19:00
hvala vam neizmjerno na naputcima, nadam se da će biti uspješno heh. kolko otprilike treba da se razvije stabiljka i daje plod?

pozdraf  
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 19:07
meni oko 160 dana od sijanja do ploda
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 19:45
Originalno poslano od člana Ela13 Ela13 napisao:

Ja svoje sadim malo drugacije nego Sabur. Ja sjeme stavim u navlazeni kuhinjski papir pa to sve pohranim u kesicu za zamrzavanje i dodam jos jednu kasiku vode. Ostavim tako 3-4 dana da sjeme proklija  inda ih sadim u pojedinacne posude,npr. vece plasticne case za jogurt ili pavlaku.

Ela13 tvoj način je svakako bolji u određenim situacijama kao što je sigurnost, da ono što posiješ je već provjereno proklilo.
Ja nemam volje da bi ubacivao još 1 fazu u svemu tome već direkt u zemlju pa što Bog da.
ako želim 5 sadnica, sijem 10 ili koju sjemenku više uz prepostavku da je sjeme kaljivo bar 50% tako dobijem 5 sadnica za mene, par za jarane i komšiluk a ostalo i onako ne proklije.
I rješena stvar.

lp
Sabur
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 22:14
A cuj,Sabur, lijepo je cuti kakva iskustva i drugi imaju sa sadnjom. Nama je cilj posaditi 1000 sadnica ove godine a koliko ce ih vec nici i prezivjeti prenos iz staklenika u vrt....to cemo tek da vidimo. Smile
 
Tomi, tesko je sad precizno napisati koliko vremena treba sadnici da donese plodove spremne za branje. Svaka sorta se razlikuje. Mi imamo sorte kojima treba i do 190 dana da im plodovi sazriju dok za  rani Jalapeno je potrebno oko 90 dana.
 
Drzim ti palce i obavjestavaj nas o svojim novim,ljutim, avanturama. Smile
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 22:38
Originalno poslano od člana Ela13 Ela13 napisao:

A cuj,Sabur, lijepo je cuti kakva iskustva i drugi imaju sa sadnjom. Nama je cilj posaditi 1000 sadnica ove godine a koliko ce ih vec nici i prezivjeti prenos iz staklenika u vrt....to cemo tek da vidimo. Smile

Svakako, svakako.
Iskustva se trebaju iznijeti. Wink
Ja sam ti onako prvačić za tebe što se tiče paprika, dok si ti ultra maratonka. LOL
Na vrh
zibla01 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zibla01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2011 u 23:46
još samo par pitanjca, pošto sad pretposatvljam još nebu bilo lijepo i sunčano vrijeme tak skoro, di da držim stabiljke, uz prozor, kod radijatora ili nebitno? pošto ste naveli da treba bit iznad 25, a vani to neće bit još dugo heh. i kolko često se zaljeva biljka i jel ima kakvih specificičnih nametnika da napadaju, i preporuke za rješavanje istih?

Hvala puno,

lp
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 14:28

Tomi, ako su ti paprike izrasle iz zemlje drzi ih pored prozora koji ima dosta dnevne svjetlosti. Ako imaju i trecu/cetvrtu skupinu listova na vrhu i ako je toplo vanka otvori malo prozor da ih pocnes privikavati na vanjski zivot. Samo pazi da ti se ne smrznu. LOL

Aphids ( male bube), zaboravila sam kako se zovu na nasem jeziku, su prava mala napast i posast za paprike. Napravi jak caj od cesnjaka pa u sprej boci pomijesaj 1/4 boce caja,3 zlice tecnog deterdzenta za posudje a ostalo je voda i sa time spricaj paprike.
Na vrh
zibla01 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zibla01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 01:21
mucho hvala hehe. čaj od češnjaka? pretpostavljam prokuham češnjak il kaj? i kolki je omjer kod rađenja čaja?heh
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 11:55
Nema na cemu Tomice, tu smo da poguramo jedni druge. Big%20smile Prepolovi glavice cesnjaka i ubaci ih u kakav lonac nalij sa vodom i poklopi ( ne do kraja). Kad voda prokljuca, smanji temepraturu ringle i ostavi tako da lagano kljuca nekih 15tak min. Iskljuci ringlu i navuci poklopac na lonac do kraja. Ostavi nek se dobro ohladi. E sad koji omjer cesnjaka da koristis je malo dikutabilno. Big%20smile Posto cu ja imati 1000+ sadnica, morat cu cesnjak kupovati naveliko u vrecama. LOL 
 
Samo da napomenem, glavice cesnjaka neces morati guliti, samo im prepolovi po sredini sa njekim ostrim nozem, dobro iskuhaj i to je to. U mom prethodnom postu imas omjer smjese za spricanje za jednu vecu sprej bocu od 1 litar.
Na vrh
donna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje donna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 17:44
Danas sam kupila sjeme za ukrasne papričice (capsicum annuum), međutim prodavač mi reče da se one ne mogu koristiti u ishrani. Da li je to tačno?
Na vrh
donna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje donna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 17:45
Originalno poslano od člana Ela13 Ela13 napisao:

Nema na cemu Tomice, tu smo da poguramo jedni druge. Big%20smile Prepolovi glavice cesnjaka i ubaci ih u kakav lonac nalij sa vodom i poklopi ( ne do kraja). Kad voda prokljuca, smanji temepraturu ringle i ostavi tako da lagano kljuca nekih 15tak min. Iskljuci ringlu i navuci poklopac na lonac do kraja. Ostavi nek se dobro ohladi. E sad koji omjer cesnjaka da koristis je malo dikutabilno. Big%20smile Posto cu ja imati 1000+ sadnica, morat cu cesnjak kupovati naveliko u vrecama. LOL 
 
Samo da napomenem, glavice cesnjaka neces morati guliti, samo im prepolovi po sredini sa njekim ostrim nozem, dobro iskuhaj i to je to. U mom prethodnom postu imas omjer smjese za spricanje za jednu vecu sprej bocu od 1 litar.
TongueMože li se ovo korisitit i za druge biljčice?
 
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 20:11
Originalno poslano od člana donna donna napisao:

Danas sam kupila sjeme za ukrasne papričice (capsicum annuum), međutim prodavač mi reče da se one ne mogu koristiti u ishrani. Da li je to tačno?
Hm, zavisi koje su sorte. Mi smo prosle godine imali minijaturnu Black Pearl (Bolivian Tepin) i iskoristila sam ih sve za susenje i mljevenje. Ima se oko njih jako mnogo posla za mali plod i urod. Zbog toga ih ne planiram vise saditi.
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 20:13
Originalno poslano od člana donna donna napisao:

Originalno poslano od člana Ela13 Ela13 napisao:

Nema na cemu Tomice, tu smo da poguramo jedni druge. Big%20smile Prepolovi glavice cesnjaka i ubaci ih u kakav lonac nalij sa vodom i poklopi ( ne do kraja). Kad voda prokljuca, smanji temepraturu ringle i ostavi tako da lagano kljuca nekih 15tak min. Iskljuci ringlu i navuci poklopac na lonac do kraja. Ostavi nek se dobro ohladi. E sad koji omjer cesnjaka da koristis je malo dikutabilno. Big%20smile Posto cu ja imati 1000+ sadnica, morat cu cesnjak kupovati naveliko u vrecama. LOL 
 
Samo da napomenem, glavice cesnjaka neces morati guliti, samo im prepolovi po sredini sa njekim ostrim nozem, dobro iskuhaj i to je to. U mom prethodnom postu imas omjer smjese za spricanje za jednu vecu sprej bocu od 1 litar.
TongueMože li se ovo korisitit i za druge biljčice?
 
Svakako da moze.  Smile
Na vrh
Bilogorka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Bilogorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 12:12
Originalno poslano od člana Ela13 Ela13 napisao:

Aphids ( male bube), zaboravila sam kako se zovu na nasem jeziku, su prava mala napast i posast za paprike. Napravi jak caj od cesnjaka pa u sprej boci pomijesaj 1/4 boce caja,3 zlice tecnog deterdzenta za posudje a ostalo je voda i sa time spricaj paprike.



Za češnjak mi je jasno, ali ovaj deterdžent za posuđe?
Kako se to odražava na plod, mislite li da biljka ne "upije" štetne tvari iz tih deterdženata, pa to onda pojedemo s paprikom?

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 12:42
Umjesto tog deterdženta se može koristiti ekološki ili marseljski sapun.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 13:08
Ela13

kakvu funkaciju ima deterdžent?
Da ubija, lijepi, smrdi,...?
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 13:30

Sapun stvara odbrambenu emulziju oko stabljika i listova biljaka,tako da te male bube nemogu je lako probiti i isisati "sokove" iz stabljika. Naravno da ovaj metod nije "organic" i koristi se samo u ranom stadiju rasta biljaka, dok su biljke jos u zatvorenom prostoru, i prije njihovog cvjetanja. Kad su biljke napolju onda se mogu koristiti prirodni predatori u vidu buba mara, koje se mogu naruciti na ebay-u ( barem je to ovdje slucaj). Ja koristim ovaj Eco Friendly deterdzent http://www.seventhgeneration.com/Dish-Soap . Bas bi bilo interesantno vidjeti kako bi izgledalo imati cijelo jedno letece jato buba mara u kuci,koje bi nas spasavale od nasrtnih Aphids buba,dok mi pokusavamo doci do sna u toku noci.smile184

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,242 sekundi.