Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Melokaktus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Melokaktus

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Melokaktus
    Objavljeno: 01 Siječanj 2011 u 09:48
SRETNA NOVA GODINA SVIM LJUDIMA DOBRE VOLJE !!!!

Melokaktus

Trenutno imam dva Melokaktusa. To su u stvari moji najveći kaktusi. Prvog sam kupio prije godinu dana. Prvu zimu je kod mene proveo sa ostalim kaktusima na sjevernoj prozorskoj polici negrijane garaže i temperaturi od 5 – 10 C i to bez zalijevanja .

Preko godine je moja zbirka kaktusa narasla i morao sam napraviti selekciju kaktusa s obzirom na   prostor koji imam na raspolaganju i temperaturu prezimljavanja svojih kaktusa.   Svoja dva Melokaktusa sada držim na južnoj prozorskoj polici i temperaturi od 15 – 20 C, zalijevam jednom mjesečno održavajući supstrat vlažnim.

Nešto sam pročitao na netu o gojenju Melokaktusa i nastojim se tomu prilagoditi koliko mi to moji uvjeti dozvoljavaju.   Kakva su vaša iskustva sa Melokaktusima ? Gdje ih držite i dali zalijevate preko zime?



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Siječanj 2011 u 12:09


Uploaded with
ImageShack.us

Ovaj kaktus sam krajem ljeta udomio, dobio ga od prijateljice, kaže da je kod nje bio dvije godine, a bio je kupljen u posudi 6cm, sada je posađen u posudu 12 cm i na prolječe ga čeka presađivanje
Sada je na zimovanju s ostalim kaktusima na svjetlom mjestu i temperaturi 4-7 stupnjeva, nije zaljevan od 1. 11. i primjeti se da je tek malčice smekšao, ali to nije ništa zabrinjavajuče, normalna pojava, vodu će dobiti tek sa prvim toplijim danima kad će završit sa zimovanjem
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Siječanj 2011 u 15:39
Zašto ga držiš, na za njega tako niskoj temperaturi ?
Pročitao sam da je to tropski kaktus i da za vrijeme mirovanja traži temperaturu od 12 – 18 C.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Siječanj 2011 u 17:55
Ja nisam naišao na takve podatke
Istina da tropski kaktusi vole nešto više temperature zimovanja, i uglavnom su lisnate strukture tjela da im površina bude što veča tako da iz vlažne atmosfere mogu uzimati potrebne količine vlage jer uglavnom rastu na drveću
Ja sam došao do saznanja da su prirodna staništa Melocactusa Mexsico, sjeverni dio Južne Amerike te Zapadna Indija, što nikako ne spada u tropske krajeve
Naišao sam na podatke da podnose i lagane minuse
Prema svojim Melokaktusima se odnosim kao što sam naveo u prošlom postu, prošle zime im nije naštetio takav tretman pa su ljetos ljepo napredovali


Uploaded with
ImageShack.us


Uploaded with
ImageShack.us
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2011 u 14:04
Da da . Prirodno stanište Melokaktusa je između ostalog i Zapadna Indija ili hrvatski - Veliki i Mali Antili. Grupa otoka u Karibskom moru (Od Kube na sjeveru pa do Trinidada i Tobaga na jugu) sa vrlo ugodnom zimskom klimom pogodnom za kupanje kroz cijelu godinu i prosječnom zimskom količinom oborina od 75 mm mjesečno. Ljeta su vruća i vlažna sa 500 mm kiše mjesečno. Zašto takav dugi uvod u temu? E pa da naglasim da Melokaktus nije pustinjski kaktus. Njegovo prirodno stanište je sve drugo samo ne pustinja.

Neki puta slika može zamijeniti tisuću riječi. Pogledajte nekoliko slika sa neta Melokaktusa u svom prirodnom staništu:
1.     Slikano na otoku Sveti Martin sjeveroistočno od Portorika
2.     Otok – Portoriko, tu vidimo uz Melokaktuse i nekoliko lijepih primjeraka Pilosocereusa
3.     Otok Curacao – Nizozemski antili







Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2011 u 15:31
Pinus svaka pohvala na trudu i preciznim informacijama
Tu smo da se informiramo i razmjenimo iskustvada nam ljubimci bolje napreduju kako bi u njima uživali
Naveo sam kako moji zimuju pa čemo na prolječe vidjeti da li im to odgovara ili ne i kako če se ponašati kroz godinu
Ako sam pogrješio moje iskustvo će pomoči kako meni tako i ostalima da ih preko zime pravilno zbrinemo, ako će im ovakav tretman odgovarat pojednostavit če se njihovo zbrinjavanje tako što im se neće morat posebno zbrinjavat preko zime več če imat isti tretman ko i ostali kaktusi
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2011 u 16:55
A kako ja kad kupujem znam šta kupujem,kad na njima uvijek piše mix,pa ja ni neznam da li imam ovaj lijepi kaktus?
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2011 u 19:09
Dok ne porastu i ne formiraju karakterističan oblik riskiraš kao i svi ostali
Neke sam prisličio po imenu iz kolekcija drugih kaktusara
Ja i ove što su bili sijani i kupljene mališane držim s ostalim kaktusima i ok im je, ako tako prežive moji onda neće smetati ni tvojima
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2011 u 19:48
Smile Melocactus intortus 
Melocactus azureus (Turk`s Cap Cacvtus)
Turks%20Cap%20Cactus%20%28Melocactus%20%20azureus%29
Gospod e GOLEM!
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2011 u 19:56
Smile  Melocactus bellavistensis
Gospod e GOLEM!
Na vrh
joope View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje joope Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 18:14
Prekrasni su! Već ga godinama tražim, a evo nekidan mi stiglo sjeme pa ću valjda i ja imat tu sreću  Smile
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:26
Melocactus Matanzanus Leon
Melocactus Holguinensis Areces
Melocactus Radoczii
Melocactus Acunai Leon
Melocactus Guitarti
Melocactus Harlowii
Melocactus Ernestii
Melocactus Zehntneri
Melocactus Bahiensis
Melocactus Azureus Buining & Brederoo


Kaktusi iz Perua,Brazila,Antila i Kube
U Brazilu je poznat kao Coroa de Frade ili Cabeca de Frade
Neki su endemske vrste sa Kube
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:28
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:29
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:30
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:32
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:33
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:35
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:36
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2011 u 19:38
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.