Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kada i kako sijati?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kada i kako sijati?

 Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
Korisnik
Poruka
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kada i kako sijati?
    Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 19:24
evo nova tema u kojoj možemo pitati za bilo koju biljku kako i kada sijati

ja ću postaviti sljedeće pitanje:
-kupila sam sjeme prkosa i na vrećici piše da se na otvorenom prostoru sije od ožujka do lipnja
- za zatvorene prostore ne piše kada:-jel to znači da se uopće ne sije u zatvorenim prostorima ili da se može posijati u bilo koje doba godine?

hvala! Wink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 23:36
Arwen, svidja mi se tema koju si otvorila. Ovo pitanje cesto sebi postavljamo. Zbunjuje nas, evo, i sama mogucnost da kupimo seme nekog cveta u novembru/studenom, a ono se sadi u martu/ozujku.

Koliko ja znam, prkos se sadi pocetkom proleca, na osuncanim prostorima, vani ili u zardinjere na terasama. Sadi se iz semenja (koje je jako sitno pa ga treba pomesati s peskom)ili iz sadnica. Cvetace u raznim bojama sve do kraja oktobra. A sledece godine ce ga biti vise, jer se sam rasije.

Ako imas gde, probaj da ga posijes i sada.
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 14:12
svaka cast za ideju
aglaja je u pravu sto se tice prkosa
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 15:37
I moj glas aglaji ;)
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 16:41
hvala ekipa! smile198
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 17:04
prkos možeš i sada posijati u žardinjeru i na proljeće će ti krenuti.
bitno da je zemlja propusna (možeš kako su ti već rekli) pomiješati je sa pijeskom
moj i sada još cvjeta :)
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2007 u 18:56
posijano, držim u kući pa ću vidit šta će biti
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2007 u 23:05
od mog prkosa ništa Disapprove
ostavit ću za proljeće......

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2007 u 23:33
 Bravo za temu...i ja sam kupila vrećicu prkosa još prošli mjesec, ali sam je spremila za na proljeće...
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 21:24
Veoma široka tema.Kako i kada sijati?Svaka sezonska biljka ima svoje termine i načine sijanja.Smatram da  svako rano sijanje nije dobro ukoliko nemamo prikladan prostor za nijihov daljnji uzgoj.Prerana sjetva nam neće dozvoliti presađivanje u optimalnim uvjetima,naročito prkos. Ranom sjetvom prkosa dovodimo do ranog klijanja/govorim o kontroliranim uvjetima/zatim ranog presađivanja u lončiće i kad je spremno za sadnju vani je hladno i nismo to u mogučnosti obaviti.Sijane sezonke trebamo tempirati za presađivanje oko polovine travnja.Dubina sjetve,vlažnost zemljišta,da li mračiti ili osvjetljavati sjemenke,temperature za klijanje sjemena te njihov tretman nakon nicanja različit je više ili manje za svaku biljku.Primjerice prkos se prilikom sjetve ne prekriva zemljom već se sije površinski,potrebna mu je sunčeva svjetlost da ne bi došlo proraštanja.Do stvaranja 4-5 pravih listića samo se orošava a kasnije prelazimo na zaljevanje.
  Ukoliko nekog interesira sjetva neke sezonke biljčice dobit će iscrpan odgovor. 


Ažurirao jelsa - 30 Studeni 2007 u 21:26
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 21:31
Evo, ja konkretno muku mučim s Daturama. Žute mi se još dobro drže, ali plave se suše. Ne znam gdje grešim i kakve im uvjete trebam osigurati. Posijane su prije mjesec dana.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 21:38
jelsa sve mi se cini da cu te ja zatrpati ovim pitanjima
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 22:05
Evo i mene sa pitanjem!

Prosle godine pokusala sam sa dalijom, iz semena. I to nije dalo dobre rezultate, Pokusala bih ponovo.

Jedino sto sam od tada saznala je da se sije krajem februara, u klijalista, a presadjuje van u vrt tek kad prodje opasnost od mrazeva (krajem aprila-pocetkom maja).

Ali ne znam na koju dubinu sijati i kako posijano seme dalje tretirati.

Aglaja
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:20
Nisam dalije nikada sijala,no ja sve isto sijem.Sitno sjeme stavim na zemlju,utisnem lagano i prosijem po tome zemlju(oko1cm).Lagano utisnem,po mogućnosti ravnomjerno,zalijem i nekad stavim najlon preko tegle,nekad ne.Kad biljka potjera skinem najlon i čekam da naraste do barem 3listića.Onda je presadim u zasebnu teglu i tako čeka proljeće kad ide van.Deblje sjemenke samo utisnem 10ak cm u zemlju.
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2007 u 17:21

Kika,ako ti se kod datura a i kod ostalih sijanaca suše mladi izboji u razini zemlje problem je u tkz.polijeganju rasada.Mladoj biljčici se suši stapka u razini tla i ona jednostavno klone.Prilikom sjetve trebalo bi sijance zaliti Previcurom u količini od 0,3% da spriječimo oboljenje.Pritom tlo nesmije biti mokro već umjereno vlažno.Ako je propadanje drugačije npr.sluzavo truljenje po sredini i vrhovima sijanaca onda je riječ o botritisu i trebalo bi primjeniti jedan od botricida/Ronilan/.                                                     Aglaja,kod sjetve dalija potrebna je konstantna temperatura oko 20C-22C do nicanja.Kasnije bi temperaturu trebalo održavati od15C-18C sve do presađivanja u lončić.Dalija se već može sijati.Sije se na dubinu od 1,5 cm. Prvi put se zalije tako da zemlja bude mokra i ne zalijeva se do samog sušenja.Nakon toga vlažnost se održava orošavanjem tj.zemlja treba biti umjereno vlažna do prvog pikiranja.Sijance dalije potrebno je blago zasjeniti.    Shasha,sitno sjeme poput petunija nije dobro prekrivati sa 1 cm zemlje već je dovoljno utisnuti površinski i redovito orošavati.Iako neznam o kojim biljama je rijeć,mislim da ti nije potrebno sijati deblje sjemenke na dubinu od 10 cm već se drži one stare:debljina sjemenke x 3 daje dubinu sjetve.

Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 08:35
Hvala Jelsi na odgovoru.

Imam jos jedno pitanje. Takodje se tice dalija.
Pitanje je, naravno, za svakoga ko nesto zna o tome.

Prosle godine sam ipak uspela da dobijem nekoliko rascvetanih dalija. Kao posledicu sada imam nekoliko gomolja koje treba spremiti do proleca.

Preporucuje se da se gomolji razdvoje, ali tako da svaki nosi i deo korenovog vrata.

To nikada nisam radila. Prvi put se i susrecem s gomoljastim korenom, pa se pitam sta bi se desilo kada to uopste i ne bih uradila. Da li ih smem ostaviti tako 'uvezane'?

Merci.


Aglaja
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 08:53
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

od mog prkosa ništa Disapprove
ostavit ću za proljeće......
 
Arwen, prkosu treba sunce i toplina. Sada neće ni niknuti vjerojatno, ali čuvaj to gdje si ga posijala. Na proljeće će sigurno krenuti.
Jako je otporan i uporan, pa nemaš razloga brinuti
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 08:56
ups
nisam vidjela da je stigao već odgovor od jelse
ali, eto i moje skromno iskustvo s prkosom valjda neće štetiti
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 10:36
Aglaja,ja ih ostavim zajedno.Kad čistim od zemlje,ako kojeg otkinem ok,ali ostale zajedno ostavim.I tako ih sadim.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 18:45
Aglaja
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,164 sekundi.