Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kada i kako sijati?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kada i kako sijati?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 11121314>
Korisnik
Poruka
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 17:04
Nadovezao bi sa na par postova iznesenih ovdje,, Travi, mom najdražem prijatelju ,potpisujem 80% iznesenog. ostatak će biti nadopunjen,,
treset kao navedeni medij veoma je dobar za klijanj ,, morao bi upoznati dadu 84 da pored kiselog postoje i neutralni treseti također litvanskog porijekla .. litva je ujedno najveći izvoznik treseta na svijetu ,, nije patvorina već original iskop,, korištenje raznih supstrata u proizvodnji različitih presadnica danas je dostigla vrhunac,, mješavine koje se danas rade prilagođene su maltene za svaku biljku zasebno,,
prilikom sjetve petunie , begonie, impantiensa nužno je osigurati ocjediti supstrat koji vrlo lako prima vodu , sporo se isušuje ali istovremeno dugo ostaje vlažan ,, razlog je što se sjeme ne pokriva supstratom , a površina uvjek mora ostati vlažna /nikad mokra/,, za takvu sjetvu koristim neutralni treset te se redovno orošava /nikad se ne zaljeva/,, što se tiće sjetve dalije , tagetesa , gazanija , dakle biljaka koje su manje zahtjevne i brzo i lako niću medij sam po sebi nije toliko bitan .. dovoljno je da formiraju par pravih listića te se može pikirati u adekvatan supstrat u lončiću..
Kalcijem se ne može neutralizirati kiseli treset ,, neutralizacija treseta se može izvršiti aktivnim vapnom ali vrlo teško se može odrediti količina koja će dovesti do neutralizacije ,,
što se tiće cijene zaštitnih sredstava za tretiranje posijanog cvijeća ili povrća istina je da je skupo ,, ali ima rješenje ,, kilogram Dithane M45 je oko 80-ak kuna ,, skupi se ekipa desetak ljubitelja sijanja podijeli kilogram  i svako ima priliku zaštititi svoje buduće ljubimce ,, Dithane M45 jako je dobar prilikom izrade reznica surfinia , fuksia , gazania , hortenzia , dianthusa itd... dakle uloženo kudikamo bude ispod onoga što dobijamo ,, sa 10 dkg možemo zaštitti veliki br. biljaka ,, to je isplativa investicija,,
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Stonka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Stonka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 19:10
Jelsa hvala na savjetu . Moram priznati da sam sijala u koješta i zaista imala početničku sreću u nicanju i za sada u pikiranju. Iako zadnja sjetva sjemenki pokrivenih vermaculitom pokazuje kolkiko brže niknu sjemenke kada su njime pokrivene a ne zemljom kao do sada. Sredstvo koje spominješ je za zaštitu sadnica od ?
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 19:46
Evo odgovor sa malo stručnom terminologjom, nečemo pretjerati ali ako nešto nije jasno odgovaram na pitanja,,
Uglavnom rijeć je o dva gljivična oboljenja Pytium debarianum i Rhizoctonia solani,, e sada će te se uglavnom prepoznati svi koji imate problema sa ove dvije bolesti koje imaju indentičan krajnji rezultat - uginule biljke ,,
Razvoj bolesti  kod Rhizoctonie uzrokuju - zaražen supstrat,,nagle promjene dnevnih temperatura /jutarnja ispod 13C , dnevna preko 20C/, dugoročno niske temperature ispod 13C, vlaga tla preko 75% , visoka vlažnost zraka -preko 85% , Ph tla 5-7,5 i nedostatak svjetla ,, To su glavni čimbenici ovog oboljenja ,, kod Pytiuma je nešto drugačije ali više izraženo,, oboljenja nastaju na temperaturama 16-19 C , Ph tla 4-7,3 i vlagom preko 60% /moraju biti svi uvjeti zadovoljeni/
Kada biljkama damo "idealne" uvjete , dakle bez utjecaja ovih loših čimbenika nema potrebe za zaštitom , no kada im nemožemo ostvariti povoljne uvjete moramo pribjeći zaštiti,,
 Sad smo došli do tvoje uspješne sjetve ,, sijala si prije kratkog vremena tj početak travnja ,, sjeme je bilo izlošeno umjereno-visokoj  temperaturi sa dosta svjetla , prekrila si površinu vermikulitom tako da si sa njim zadržala površinsku vlagu te smanjila potrebu za orošavanjem ili zaljevanjem pa iz tih razloga je rezultat uspješan
Na vrh
Stonka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Stonka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 20:14
Uh izdašno objašnjenje al prenapredno za početnika ,no učim. Većina posijanog nije bila prekrivena vermaculitom već supstratom no name , orošavala sam i prekrivala tj zatvorila u space bag sve posijano noću ostavljala da se provjetri a danju kad je sunce zatvarala( lovelije su posijane početkom ožujka pikirane i za sada se drže ) . Vidjet ćemo da li će se pojaviti kakva gljivična oboljenja za sada one biljčice koje sam kupovala kao odrasle imaju dobru boju lista i napreduju dakle predpostavljam da nisu bolesne.
Hvala na info.
Na vrh
Stonka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Stonka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 21:33
Cijenim vaše znanje i iskustvo no međutim za nas amatere početnike svaka uspješno uzgojena biljčica je uspjeh. Meni nije bitno da uzgojim tisuće sadnica već sa 10 sam zadovoljna. Čitajući sve ovo pitam se kako su naše mame i bake imale vrtove bez sve te kemije , supstrata, treseta , vermaculita ? Kažem meni je vrtlarenje hobi rado čitam i učim novo al razmjeri o kojima vas dvojca pričate nadilaze hobi i za mene su too much. No svaki savijet zlata vrijedi.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 22:55
Originalno poslano od člana Stonka Stonka napisao:

Čitajući sve ovo pitam se kako su naše mame i bake imale vrtove bez sve te kemije , supstrata, treseta , vermaculita ?


isto kako sto se moze i danas, no nazalost mnogi nas uvjeravaju sa svih strana da je kemija neophodna :/ Da bi se radilo bez kemije treba puno uciti i shvatiti kako funkcioniraju neki procesi da bi ih se moglo na vrijeme zaustaviti ili utjecati na njih sa pozitivnim ishodom. Najlakse je sve pospricati i rijesit se problema u par minuta.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Stonka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Stonka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 23:04
Nemam znanje al imam ljubavi i za sada slijedim instinkt .Promatram svoje biljčice i reagiram kad primjetim /osjetim da im nešto ne paše mjenjam . Napominjem u vrtlarstvu sam stvarno početnik izuzev balkonskog bilja do ove godine nisam imala vrt.
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 23:45
Stonka,kolegice moja(po početničkom stažu)daj mi objasni kako si uspjela pikirat lobelije?Ja sam ih posijala,lijepo su nikle ali sada što?da uzmem povećalo i pincetu,a prije toga da popijem neki apaurin?Zbilja neznam,a ne bih htjela da ih sada ubijem.
Na vrh
Stonka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Stonka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 00:23
Hahah Violica prvo sam pokušala čačkalicama :D al nije išlo a onda sam prstima hvatala male žbiniće veličine kovanice 1kn i posadila ih tamo gdje mislim da će ostati dio, jedan u čašice zasebno , jedan pod noge clemantisu . E sad nakon otprilike dva jedna te hrpice sam nožićem odvajala na dva između stavljala zemlju. Mislim da ih više neću sijat never, never , never al sad moram , moram , moram uzgojii ove čisto iz inata
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 22:16
Hvala na iscrpnom objašnjenju,znači oboružat se strpljenjem i ruke na muke!Ma i ja neću odustati!A što misliš kad nam narastu i procvijetaju-koja sreća i zadovoljstvo.
Na vrh
Stonka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Stonka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 01:32
Violica vjeruj mi mislim da ih više neću sijati. Predug proces presitno iiii nemogu ja to .Bacam se samo na suncokret.

Pomoć molim ostići ljubljeni su u pitanju . Ima li itko iskustva sa sijanjem ostića . Danas mi je stiglo sjeme raznobojnih i ja ih posijala i eto ih u boravku u space bagu u inkubatoru . Predpostavljam da je kasno al sjeme je prilično veliko recimo duplo manje od sjemena jabuke pa se nadam brzom nicanju. BTW nisam primjetila da mi vermaculit nešto pomaže a košta ko svijetogpetrakajgana
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 07:24
Stonka, ja sam ostiće sijala samo jednom i to pred kraj prvog mjeseca, meni je to jako dug period nicanja jer mi zauzima velik dio prostora s kojim raspolažem...tako da sam odustala od sijanja ostića i radije ih kupim kad im cijena malo padne Wink...
Nego, imam jedno pitanje;vidjela sam ovdje da je netko sijao shizanthus iliti ga sirotinjsku orhideju...ja ga sijem već treću godinu i uvijek isti problem...imam osjećaj da skoro svako sjeme nikne ali pošto je sjeme sitno kao "prašina" ne znam kao ga sijati ravnomjerno, (probala sve i svašta) i onda ono iznikne gusto, klijanci tanki i izduženi...uopće ne znam kako pikirati sve to a da pol ne uništim Embarrassed...Ima li itko kakva pozitivna iskustva s njim i zna li netko odgovor kako da ne uništim pol sijanog? Ajme fakat imam pitanje početnika Embarrassed...
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 08:40
Orhideje probaj sijat u jednu takcnu sa tankim slojem zemlje. NA tu zemlju stavis opranu i vlaznu mahovinu na koju onda sijes orhideje pomjesane sa rijenim pjeskom. Na kraju sve to zapakiras u vrecicu. Sjemenke niknu ali ih vise od polovice crkne. Biljcice si tako sitne da stanu na spic igle pa ih se presaduje tek 3 godine kada su visine 1-2 cm (ovisno o vrsti). Ja sam tako sijao Bletille.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 09:03
Uhhh dado, opet nešto što nije za mene ovakvu nestrpljivu Embarrassed LOL...Ali ček, sad mi molim te riješi enigmu;u prethodna dva puta kako sam ih sijala, ono malo što sam uspjela presaditi u vrt cvijetalo je iste te godine...Znači ti ih puštaš tri godine na istom mjestu, ovo fakat ne kužim Embarrassed, ja sam bila uvjerena da je schizanthus ljetnica Confused...A cvijetanje?
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 09:23
Ejme sory na brzinu sam procitao i skuzio da pitas o orhidejama, nisam se sjetio da su to jednogodisnje biljke :) Ono gore je metoda za prave orhideje.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 09:28
E dobro onda Smile...pa nema veze sad znamo kako i s orhidejama Wink...tko ima volje nek izvoli , ja sam prenestrpljiva za te stvari LOL...
Na vrh
Stonka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Stonka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 18:46
Ivna danas kad sam vidjela što je niklo pitam se ima li šanse uopće to tanje od vlasi kose uzgojiti . Pregusto sam posijala iako sam sjeme pomješala s malo pjeska i prekrila vermaculitom . Mislim da ih uopće ako i uspiju neću pikirati pojedinačno jer to je nemoguće ovako kako su nikli u teglici presadit ću u vrt pa šta bude.

oooo moji će ostići izgleda kad narastu jedino moć rasti u kaliforniji negdje jer dok ojačaju kod mene već će biti snijeg do koljena :D
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 23:12
Stonka...ja ih već dva dana pikiram (do sad pojedinačno ali mislim da niti dalje ja neću Wink) i nisam ni pola napravila...isti slučaj i kod mene, kao dlake su  LOL a ja nakon dva dana pikiranja samo schizanthusa živčana ko pas Big%20smile...
Na vrh
Stonka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Stonka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2012 u 01:27
Ivna nemaš pojma kolko mi je lakše kad čujem da je pikiranje još nekom noćna mora :D
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2012 u 07:55
Originalno poslano od člana Stonka Stonka napisao:

Ivna nemaš pojma kolko mi je lakše kad čujem da je pikiranje još nekom noćna mora :D



LOL a čuj, tko nam je kriv...trebale smo izabrati za sijanje nešto čvršće a ne dlake...sad patimo Big%20smile...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 11121314>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.