Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Dnevnik radova
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zimski radovi 2011
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zimski radovi 2011

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zimski radovi 2011
    Objavljeno: 15 Siječanj 2011 u 23:02
Malo hranimo ptice (moja supruga PeKica i ja PeKa) u Zagorju zelenom (?), pa malo sjeckam grančice za visoke lijehe, pa sam napravio jednu, evo i slika....
 
 
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2011 u 12:08
O, da - tu ćemo moći puno toga naučiti!! Veselim se!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2011 u 15:14
Hvala na dobrom vibrama...
Ja sam se zakačio na ovaj forum, među ostalim, i zato što sam "nanjušio"Embarrassed da je tu mnogo ljudi koji mnogo znaju, i zbog toga što je atmosfera vrlo prijateljska (čitao postove, osjetio). Kako sam više vrtlar s povremenim snažnim izražajima ljubavi prema cvijeću, teme o cvijeću nisam još ni zagrebao (Cvijetinfo-forum).
Već neko vrijeme planiram vrt (kako bi rekli englezi "from the scratch) na mjestu na kojem je donedavno bio vinograd. Znam otprilike što sve treba uključiti, ali mi intuicija još ništa ne govori kako to posložiti. Možda se probudi s dolaskom proljeća.
Hrpa granja i grančica u međuvremenu je narasla na 6-7 kubika...
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2011 u 22:10
....lijep   pozdrav...
 
 
....da  li  cete  grancice  kompostirati  ili  spaliti?
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2011 u 23:40
Koristit ću ih kao temeljni sloj u visokim lijehama, klasičan stil: grančice, pa lišće, pa gnojivo-ili-humus-ili-kompost, pa zemlja, pa malč. Smile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2011 u 00:15
PametnoClap i ja sam pravila taj kineski stil gredicaWink

Evo ti još jedna ideja, kad se ispod tog svega ubaci drveni ugalj, koji sam napraviš. Rješavaš zauvjek curenje i ispiranje humusa i hranjljivih tvari sa kišama.

Maje ili Inke( sad mi je zbrćkano sve u glavi tko je što uradio) su prije tisuće godina tako stvarale uspješna poljoprivredna dobra. Tragovi toga se i danas nalaze u zemlji i vrijeme ih ne mijenja. Drveni ugalj ostaje u donjim slojevima, hranjiva se zadržavaju iznad tog sloja .

Evo kako to snalažljivi ljudi prave, tj drveni ugalj. To nije isto kao pepeo i ugalj koji dobijaš spaljivanjem na zraku. Inače sam pepeo može biti štetan za vrt i biljke, dok je ovo nešto drugačije i korisno.

Tu su neki primjeri tog, pa ako te zanima pogledaj.


http://www.youtube.com/watch?v=sRhTmKySnhA&feature=player_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?v=mGurqqGTMW4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=mGurqqGTMW4&feature=related
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2011 u 10:31
Hvala, pregledao sam.
Zanimljivo je koliko se ljudi bavi tim stvarima, stvarno super.Star
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2011 u 11:46
sve kaj se događa v Zagorju zelenom, me jako zanima, tako da ću s velikim veseljem pratiti stvaranje pravog domaćeg zagorskog vrta.
lijepi pozdrav
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2011 u 22:15
Peka i Pekica su u velikom poslu????
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 20:32
Pekica otkriva stvari (slikano prije dva dana) i čisti vrt...
Pekica...
 
A šta radi PeKa...?
Peka radi web sajt za institut permakulture hrvatske.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 20:33
Pa eto jesmo.
Samo što nema puno veze s vrtom, za sada.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 12:58
već vidin da ću ovdje često svraćati! ovo mi sve djeluje vrlo poučno!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 19:06
Evo smo napravili kompostište. Zanimljivosti o njemu: vrijeme izrade: 20 minuta, ukupan trošak: 0 kuna.
 
 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 20:00

Odličan komposter! Sličan imamo i mi, a pokraj jedan manji u koji prosijemo zreli kompost.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 23:25
Hvala Cimi! Wink
Da li stavljaš kuhane ili pečene organske otpatke u kompost?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 07:07
Bravo Peka za uradak. Gdje se mogu nabaviti palete? Imam komposter napravljen od njih prije desetak godina, već su trule, trebala bi ih zamijeniti. Pitanje nije upućeno meni, ali da i ja dam svoj doprinos. Osim organskog otpada iz vrta stavljam i onaj iz kuhinje. Kuhane hrane malo ostane, ali je ne bacam u smeće nego na kompost i to samo biljinog porijekla, malo je izmješam sa zelenim otpadom. Onaj životinjskog porijekla privlači insekte i glodavce pa ga nije dobro stavljati. Npr. problem mi je kako adekvatno zbrinuti riblje glave i utrobu, ne mogu ih baciti u smeće, a u kompostu se nije  pokazalo dobro, kako god ih zatvorila u plastičnu vrećicu pa ih, koristeći iskustvo Indijanaca iz prašuma Amazone, zakopam u blizini ukrasnih grmova.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 08:40
ova ideja za kompostište je super! kopirati ću ideju!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 09:53
Originalno poslano od člana PeKa PeKa napisao:

Hvala Cimi! Wink
Da li stavljaš kuhane ili pečene organske otpatke u kompost?

Ne, ništa takvoga ne stavljam u kompost.
Stavljam samo sirove ostatke voća i povrća. Malo sam čitala o kompostiranju pa izbjegavam bilo što što je i malo upitno stavljati u kompost - kao npr. papir. Uočila sam da poneki dozvoljavaju i to da se stavklja (ne u velikim količinama), međutim ja papir uopće ne stavljam jer u njemu ima dosta kemikalija, a novinski papir pogotovo.
Moj kompost je od biljnih ostataka, ako imam dodam malo stajnjaka, koju lopatu zemlje, suho lišće, malo pepela od drveta i pokošenu travu (po mogućnosti malo prosušenu, a ako ne, onda ju raširim po površini kompostera da se malo prosuši.

Jednom godišnje maknem u stranu gornji još nedozreo materijal iz kompostera, ostatak prosijem u priručni manji komposter, a onaj nedozreli materijal stavim nazad u komposter i na njega dodajem sezonske biljne otpatke.

Dodala bih rado u zemlju i rožine, ali neznam gdje bi se to moglo nabaviti. Pitala sam u poljoprivrednim apotekama pa su me gledali kao da kineski govorim - nemaju pojma što je to.
Vidjela sam koštano brašno koje se koristi u prehrani (mislim pilića?), ali nisam sigurna da li je to ta rožina koja se može upotrijebiti i za poboljšanje tla. A ako jeste, u kojoj količini bi se trebalo primjeniti.

Znaš li ti više o tome?



Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 13:32
Baka Bea, da li ukrasni grmovi svijetle po noći od silnog fosfora?Tongue
Mislim da sam to nekad čuo, pa zaboravio. Hvala na podsjećanju.
Makar ne znam kako, jer ribu jedemo tu i tamo, rijetko.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 13:42
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Originalno poslano od člana PeKa PeKa napisao:

Hvala Cimi! Wink
Da li stavljaš kuhane ili pečene organske otpatke u kompost?

Ne, ništa takvoga ne stavljam u kompost.
Stavljam samo sirove ostatke voća i povrća. Malo sam čitala o kompostiranju pa izbjegavam bilo što što je i malo upitno stavljati u kompost - kao npr. papir. Uočila sam da poneki dozvoljavaju i to da se stavklja (ne u velikim količinama), međutim ja papir uopće ne stavljam jer u njemu ima dosta kemikalija, a novinski papir pogotovo.
Moj kompost je od biljnih ostataka, ako imam dodam malo stajnjaka, koju lopatu zemlje, suho lišće, malo pepela od drveta i pokošenu travu (po mogućnosti malo prosušenu, a ako ne, onda ju raširim po površini kompostera da se malo prosuši.

Jednom godišnje maknem u stranu gornji još nedozreo materijal iz kompostera, ostatak prosijem u priručni manji komposter, a onaj nedozreli materijal stavim nazad u komposter i na njega dodajem sezonske biljne otpatke.

Dodala bih rado u zemlju i rožine, ali neznam gdje bi se to moglo nabaviti. Pitala sam u poljoprivrednim apotekama pa su me gledali kao da kineski govorim - nemaju pojma što je to.
Vidjela sam koštano brašno koje se koristi u prehrani (mislim pilića?), ali nisam sigurna da li je to ta rožina koja se može upotrijebiti i za poboljšanje tla. A ako jeste, u kojoj količini bi se trebalo primjeniti.

Znaš li ti više o tome?



Slabo. Mi radimo isto što i ti, do detalja. Nekako uz sve poslove u vrtu nismo našli mnogo vremena da proučimo i odaberemo varijantu kompostiranja koja bi bila pogodnija ili bolja. Zemlja je negdje ovakva, a drugdje onakva, pa i dodavanje raznih tvari u kompost valja krojiti valjda prema tome što u zemlji nedostaje. A za to najprije treba napraviti neku analizu tla. Tako da smo se prepustili jednostavnom kompostiranju, po uzoru na prirodu. Ima dosta u tome što se stvaraju različite kolonije bakterija, ovisno o tome da li je u kompostu samo biljna masa, ili se dodaju kuhane/pečene stvari ili meso, kosti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.