Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biodinamičkio vrtlarenje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biodinamičkio vrtlarenje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 20:56
Fermentacija kravljeg đubreta u kravljem rogu.
( mislim da se vani to može i kupiti gotovo, teško da će mo doći do roga jedne krave i đubreta u laktaciji krave)

Koristi se za unaprjeđivanje tla i obnovu degradiranih tala. I prvi je korak u prelasku na biodinamičko vrtlarenje.

Ukopavanje se obavlja za vrijeme hladnih mjeseci od studenog do veljače.

Koristi se isključivo kravlji rog, ne od bikova. Kravlji rog je drugačiji od bikovog po nekakvim prstenovima koji se stvaraju kad se krava oteli i imaju dobru zakrivljenost( izvinjavam se ako sam nešto krivo prenijela).
Đubrivo se uzima od krave koja je u laktaciji ( laktacija je kad krava hrani tele, ispravite me ako griješim), to ima veze sa stanjem kalcijuma.
Krava se mora hraniti kvalitetnom hranom dva dana prije punjenja roga, kako bi se osiguralo dobro gnoivo.

Rogovi idu na dubinu oko 40 cm, trebaju biti prekriveni zemljom koja je obogaćena humusnom zemljom. Mora se paziti da ne raste korov u jami i da se ne širi korjenje drveća.

Rogovi se okreću prema dolje da ne bi voda dolazila u njih , iako se jama napuni vodom od kiša.

Tjekom hladnih mjeseci život se udiše u tlo, i tlo postaje puno energije koja je priprema biljkama za rast. Ta energija se prenosi prirodnim procesima u rog i gnoivo.

Jama u kojoj su rogovi treba biti malčirana sa slamom i u hladu.

Nakon 4 mjeseca pripreme, đubrivo bi trebalo biti boje tamnog humusa i slatkastog mirisa.

Đubrivo bi trebalo biti čuvano na hladnom mjestu i u staklenke, te sa izolacijom.

Špricanje sa ovim gnoivom ide 4 puta godišnje u kasnim popodnevnim satima. Šprica se listopad, studeni, veljača i ožujak.

Mjera je 25 grama na 13 litara, i šprica se jedan hektar s tom količinom.
Kroz sat vremena se pravi tekućina mješajući, prvo se mješa u jednom smijeru , pa u drugom.

Špricanje tla se može obavljati i četkom.
Šprica se kad je Mjesec u silaznoj fazi.

Cilj ovakvog preparata je:

- pojačano đubrenje
-  povećanje bakterijske aktivnosti tla ( rizobakterijska aktivnost mahunarki - nodulacija), -pojačava bakterije koje povećavaju rastvorljivost fosfata
- povećava mikorizu gljivica
- poboljšava strukturu zemlje
- poboljšava aktivnost glista
- povećava apsorbciju i zadržavanje vlage – međunarodna istraživanja su pokazala da je takvu zemlju treba manje zaljevati 25 – 50 %
- pojačava razvoj korjenskog sustava biljaka
- djeluje jednako dobro na bilo kom tlu glinenom, vulkanskom, treset, mulj, ....

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 21:04
U rog se može takođe umjesto kravljeg gnoiva staviti i kompost od sljedećih trava

-kamilica
-kopriva
-hrasova kora
-maslačak
-odoljen

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 21:13
http://www.aracariaguides.com/shop/index.php/produce-bd/500-biodynamic-preparation.html

Evo tu ima đubrivo koje se prodaje i slike kako to prave.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 22:09
Neznam koliko se ovo uklapa u biodinamiku, ali moj plan je sljedeći.

Drevne južnoamerički narodi su imali jednu tehniku zadžavanje hranjljivih tvari i humusne zemlje na površini, tako što su ugljenom sprječavali ispiranje zemlje  kišama. Tragovi ovakve poljoprivrede se nalaze u područjima oko Amazonije i potiču još iz doba Krista.

Planiramo napravti gredice po uzoru na Kubance i Amazonce, bar jednu na godinu. I cjeli vrt pretvoriti u to.
Ovdje je prikaz tla koje je obogaćivano ugljenom i  zadržavanje humusa iznad uglja, te tla koje nema ugljena u sebi i koje je totalno isprano i siromašno.



Kubanska tehnika su uredne uzdignute gredice, koje se brže zagrijavaju, lako malčiraju i korov je pod kontrolom. A ugalj će držati hranjiva iznad sebe i spriječiti ispiranje. Ugalj je onaj koji se dobije pri niskim temperaturama i utiče na stanje zemlje decenijama.
Uloga uglja je i hranjivo koje otpušta, te dezinficiranje zemlje.
Nije isto pepo koji dobijamo klasičnim izgaranjem, on je štetan za vrt ako se prekorači granica.






Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 22:12
Razlika u običnom uzgoju kukuruza bez uglja sa đubrivima, te u dodavanju ugljena u zemlju i koliko se poboljšava biljka sa povećanjem procenta uglja.




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 23:04
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 06:21
Sinoć sam pročitala veći dio knjige "Vrt mez motike". "Prolistala" sam ponešto i o biodinamičkom vrtlarenju.
Mislim da znam svoj novi početak.
Ne mogu reći da mi je zemlja u vrtu jako loša. Prosječna je.
 
Moj vrt od sada će biti nova, velika kompostana. Sve što budemo odlagali, pokosili, pokupili - ide u vrt!
Znam da će mi problem biti izgled vrta, ali - on služi meni, od njega očekujem plodove, a ne uzdahe oduševljenja nad urednošću!
To će mi biti malo teže prihvatiti jer mi prvi pogled sa terase pada na njega, ali za početak mi je potrebno osloboditi se dvostrukih radova.
 
Godinama muku mučimo sa silnim lišćem, skupljamo ga i odlažemo u komopstanu, pa prosijavamo, spremamo u vreće, bacamo po zemlji...
Sada neka se sve razgrađuje na mjestu gdje je i završavalo.
 
Nakon svega, znate i sami koliko se ljeti nanosimo vode, koliko sati stojimo kraj vrta sa gumom u ruci ... Želim se riješiti silnog zaljevanja.
Postalo mi je mora na to trošiti i vrijeme i novac (50 kubika vode mjesečno - od toga na vrt oko 30)
 
Kažu da je potrebmo 3 godine do pravih rezultata. Pa dobro. I ovako sam veliki dio vrta malčirala.
Tamo gdje sam to radila imala sam najbolje prinose, a tamo gdje nisam gledala sam ispucanu zemlju sa pukotinama od par centimetara.
Pa - malčirat ću cijeli vrt!
 
 
 
 
 
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 06:36
I još nešto, vrlo bitno.
Nikada nisam obraćala pažnju na to kada, u koje doba dana kopam vrt. Da vam ne obrazlažem cijelu teoeriju probat ću što kraće.
Ujutro zemlja izdiše i ako ju tada kopate ispušta vlagu i isušuje se tlo.
Navečer (popodne) treba kopati ako je suho razdoblje da noću zemlja iz zraka upija vlagu jer zemlja noću udiše.
Naravno, ako je zemlja jako mokra treba ujutro razrahliti par centimetara da tokom dana ispusti višak vode.
 
Ja sam za početak prostudirala oplemenjivanje zemlje i čuvanje vode, a ako budem imala volje i uspjeha u ovome pokušat ću pažnju posvetiti Mjesečevim mijenama i biodinamičkom vrtlarenju.
 
Kako u mom povrtnjaku nema ni trunke kemije (nju koristim samo za cvijeće, i to u krajnjoj nuždi) vjerojatno ću imati problema sa "vrtnim ljubimcima". I to sam pročitala, djelom sam spremna na borbu pa ću neke stvari obaviti preventivno. Ali o tom - po tom!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
53rijeka View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 2310
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 53rijeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 18:30
.... he he he, meni moj stalno lici na kompostanu, vavek pun lisca,...Wink, nego ono z vodun mi ni jasno;
kako ce se smanjiti tih 50 qjubrika ???? to kompost stiti pa manje rabi.
 
 
@SMRCKO
 
... one gredice mi nisu posve jasne,  iskopas rupu na dubinu ???  i ca onda ? ne stoje va zraku te gredice !!! Approve
ex rijeka53
mojblog
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 19:21
53rijeka, pa ti onda imaš bio vrt,a da nisi ni znala LOLLOL.
Kod takvog vrta: nema zaljevanja!
Neću smanjiti sve kubike jer se mislimo i dalje tuširati LOLLOL.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
53rijeka View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 2310
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 53rijeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 19:44
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

Kod takvog vrta: nema zaljevanja!
 
.... i ca onda uzgajas pustinjske katuse Wink
ex rijeka53
mojblog
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 19:58
Aha  Wink !
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 20:08
Rijeka, radi se o izdignutim gredicama. Koriste se u svim djelovima zemaljske kugle, od Afrike pa do Aljaske. Cilj je brže zagrijavanje zemlje i bolja klijavost.

Ovisno o vrsti i kako se složi vrtni sanduk može se kontrolirati đubrivo ( većina ga se ispere u zemlju i koja korist, a biljke opet jadne- sve ovisi o kojoj vrsti zemlje se radi) i smanjiti propadanje humusa u dublje slojeve.

Ja još smišljam što i kako. Mislila sam na dno staviti geotekstil, na to ugalj, pa vrtnu zemlju koju bi vremenom obogaćivala humusom i đubrivima. To bi sve bilo u sanduku, moguće i ispod razine donjeg ruba sanduka ovisno o slojevima koje budem redala. Sanduk će biti visok do 25 cm.

Moja zemlje je pjeskovita, noći hladne i kasno se može sijati. ova tehnika bi mi rješila puno problema. Pogotovo uzaludno bacanje novaca na đubriva. Time bi se đubrivo koncentriralo na točno određeniu površinu zemlje bez velikog rasipanja.

Ovdje su neki primjeri, ako ti se da gledati.

http://www.google.com/images?hl=en&source=imghp&biw=1016&bih=570&q=Raised+beds&btnG=Search+Images&gbv=2&aq=f&aqi=&aql=&oq=

http://www.organoponico.com/2008/08/rectangular-organoponico-beds-with-simple-cheap-mould/


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 20:16
Smrcko moj naklon! Čitam tvoje teme ko napeti roman al rijetko ostavim trag.Hvala ti na predobrim savjetima i prekrasnim slikama.Stvarno si prava enciklopedija
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 20:21
 

Agrikultura Kube

http://www.youtube.com/watch?v=JIWsxo5nNgg&feature=player_embedded


I još jedna prednost je da se u tim uzdignutim gredicama mogu dobiti daleko bolji prinosi zbog kontrole tla. Normalno tlo i tlo koje se pripremi u uzdignutoj gredici.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 20:27
Ovo je moja inspiracija, ne privlači me BMW niti palača. Odmah bi sa zavežljajem među Kubancesmile211


Kubanska poljoprivreda je među najjačim u svjetu i radi se o eko poljoprivredi. Oni proizvode za možda i više od 90 posto svojih potreba za hranom. Zamisli da mi podmirujemo svoje potrebe za voćem, povrćem i mesom u tolikom postotku ( I to ekološko). Gdje bi bio kraj Hrvatskoj, turisti bi nam bili na svakom ramenu po jedan

Kad su granice Kube otvorene, razotkrilo se da ti ljudi žive kao prije 50 godina i bez kemijskih gluposti. Zdravi, dugovječni, nasmijani ljudi koji žive od vlastite poljoprivrede. Aktivni bez obzira na godine i bez bolesti i bolova od kojih mi bolujemo.

Kuba je doživjela izolaciju u obliku poljoprivrede, pa je na Kubi ostalo staro neizmijenjeno sjeme, za razliku od Amerike gdje je sada većinu sjemena čine hibridi i GMO sjeme , kao i modernijeg načina uzgoja sa raznim herbicidima i pesticidima. Posljedice toga vidljive su na Kubanskim i Američkim državljanima!

 Jedni su zaostali u tehnološkom razvoju i normalnog su rasta, idealnog BMI, žive i bez puno lijekova preko stotinu godina (najveći udio stogodišnjaka u postotku stanovništva), premda stalno plešu – nemaju problema sa osteoporozom i zglobovima, te premda puše, piju alkohol i kavu – nemaju problem sa visokim tlakom ili nekim drugim kardiovaskularnim bolestima.

Drugi su krenuli u moderno doba i tehnološki su razvijena nacija, po BMI spadaju većinom u debelo i pretilo stanovništvo svijeta, žive uz pomoć puno lijekova i antidepresiva, imaju velikih problema sa osteoporozom i zglobovima u mladom stanovništvu, te premda manje puše od susjeda – imaju velikih problema sa visokim krvnim tlakom i drugim kardiovaskularnim bolestima (među prvima su u svijetu po srčanim i moždanim udarima).

Premda kubanski slogan tako dobro zvuči („dugovječnost sa puno kave, cigara i dobrog seksa“), on zapravo više je posljedica zamrzavanja (izolacije) Kube nakon Drugog svjetskog rata, u kojemu su ujedno bile zamrznute i prehrambene navike i poljoprivreda (sjeme) u Kubi.

 Upravo zbog toga što se Kubanci hrane sa namirnicima iz starijeg (i kvalitetnijeg) sjemena (sa puno više vitamina i nutrijenata od modernijih sjemena) i imaju bolje prehrambene navike (nemaju "fast food" recimo), danas žive i preko stotinu godina, dok mi (Hrvati) kao zapadno-orijentirani jedva možemo dobaciti do 75 godina ( već nam se djeca rađaju bolesna) što je za četvrtinu manje nego li mogu Kubanci sa ovakvim zdravstvom.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 20:31
Hana ja sam samo otkrila da  sam trebala u poljoprivrenu školu, i da mi je eksperiment u vrtu izazov.Wink

Drago mi je da nisam dosadna, ponekad se pitam hoće li ovo ikoga zanimati.
Ali nek bar jedna osoba nešto primjeni nije uzaludHug
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 21:00
E da Hoja i ja primjenjujem malčiranje, i to mi je jako bitan dio vrtlarenja. Dva do tri puta tjedno smo dovlačili i po 300 - 600 litara vode ( i to samo u jednom danu).  I sve je to preko mojih leđa zaljevano ( dobro da MM hoće ići po to i iskrcati iz auta).

Koristim metode zavaravanje, dok me MM gleda zaljevam povrće i "njegove jagode"(lud je za njima), čim se okrene kljun zalivnika je u najbližem cvijetu.LOL

Ali opet kažem dobro je da imam ikako vodu, ne stignem sve malčirati. Nemam dovoljno trave i moram čekati da MM pokosi travu( ne stignem sve sama, iako i ja kosim starinskom kosom kad mi je hitno).

Pokušat ću zavti onaj broj za travu i vidjeti ako mogu doći do koje bale.Smile



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 21:35
Smrcko svaka čast!
Još jednom hvala i HRTu na takovim popularnim emisijama o alternativnim područjima znanosti. Uspjela je educirati masu ljudi. Uskoro ćemo u EU. Bez znanja nema dodane vrijednosti . A bez dodane vrijednosti nisi konkurentan niti na jednom području. Ali za nas nema problema, mi smo zemlja znanja!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 00:37
Ako mi teorija profunkcionira u praksi, nitko sretniji od mene

Da mi bar trud ne bude uzaludan i da nisam bezveze sakrivala žuljave, pofarbane i ispucane ruke    LOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.