Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bobičasto voće : ogrozd, maline, kupine...
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bobičasto voće : ogrozd, maline, kupine...

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345>
Korisnik
Poruka
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2011 u 23:44
Ovo je divlja kupina.


Pored nje, imam grm nečeg sličnog. Stabljika kao kod maline, bez trnja, duga, tanka. Plod kao kupina, ali presvučen nečim bijelim. Okus, jao lele, kao okus kupine, samo daleko jači. Dovoljna je jedna bobica, promjera 2-3mm da ispuni usta okusom. Zna li netko, je li ovo neki slučajni hibrid kupine i maline, ili samo neka od sorti divlje kupine? Ovo je 100% samoniklo, nikad nitko ovdje nije ništa sadio, pogotovo ne kupine kojih je na svakom koraku, i sigurno ne kupine bez trnja koje su relativna novost. Zapravo ljudi spominju da tu ima malina. Do nedavno sam i mislio da će ovdje roditi maline, pa nisam pokosio grm. Kad sam vidio plod, prvo sam pomislio da je crna malina, za koju sam samo čuo, da navodno postoji. Ali kad se ubere, u sredini ne ostaje rupica, malina bi morala biti s rupicom. Je li netko već sretao ovo u prirodi? Ja ću si sigurno rasaditi, ali volio bih bar otprilike znati što je.

Evo slike:





Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 00:06
Divlja vrsta kupine - Rubus caesius
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 07:06
jako je slatka, mirišljava i fina divlja kupina. Razmišljam postaviti armaturu i posaditi divlju kupinu.
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 08:25
Originalno poslano od člana muhlenbergia muhlenbergia napisao:

Divlja vrsta kupine - Rubus caesius


Hvala! Vikipedija kaže European Dewberry, srodnik kupine. Nema hrv. naziva?
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 08:30
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

jako je slatka, mirišljava i fina divlja kupina. Razmišljam postaviti armaturu i posaditi divlju kupinu.


Nije te strah trnja? I ja bih, ali kad se sjetim nevolja koje imam uvijek kad kržim kakav zapušteni kutak, pa uhvatim za granu kupine, naježim se. Mislim da ima dosta posla s kupinom, rezuckanje, vezanje uz armaturu, i ako to radiš s trnovitom kupinom, nije baš ugodan posao. Posadio sam proljetos sortu bez trnja (ne znam točnu sortu, u rasadniku nije bilo označeno), a sad kad sam našao ovaj Dewberry, baš mi se čini zgodno samo to dalje saditi. Divlje je, samoniklo, znači vjerojatno je i nutritivna vrijednost veća nego kod kultiviranih sorti. A trnje je skoro poput dlačica, moraš biti poseban slučaj da se nabodeš.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 09:57
imam kupine bez trnja, a mislim da ako divlju u proljeće podšišaš, onda poslije sa rukavicama, ne mora se ona čvrsto stegnuti uz armaturu, glavno da je pod kontrolom. Uz nju redovito kositi da se ne širi i pomalo podrezivati izboje, može i sa škarama sa većim ručkama.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 10:35
Dali je netko isprobao bobice mahonije?

Isprobali smo sok i sirup i fino je. Bitno je da se bobice prokuhaju jer u sirovom stanju mogu izazvati mučninu.
Na vrh
vlad66 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Lipanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vlad66 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2011 u 22:11
ljudi može molim vas pomoc,prije mjesec dana sam na brusnici imao cvjetove koji su se lagano pretvarali u plodove,i otisao sam na more,nije me bilo 4 tjedna,i sad sam se vratio i nema ni traga ni cvjetovima ni plodovima,a zaljevalo se uredno kroz ta 4 tjedna,dali znate šta bi to moglo biti
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2011 u 22:25
...možda su zalijevači nagradili svoj trud...Wink
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
vlad66 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Lipanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vlad66 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2011 u 23:05
hehe da bar nebi mi bilo tolko žao
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 07:52
molila bih, jel ima netko možda za presadit nekaj od ovog bobičasto voća ???
sad je vrijeme za te radove ...

ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
vlad66 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Lipanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vlad66 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2011 u 20:01
pozdrav,dajte mi moliim vas recite,šta sa brusnicom preko zime,dali slobodno ostaje vani,ili je treba staviti na mjesto di je toplije
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2011 u 21:42
trebala bi ostati vani posađena u zemlju, ako je u tegli onda ju ipak skloni, da ne bi omrznuo korijen.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 00:16
Dobio sam grančicu ogrozda pa me zanima dali je moguće ju sad zakorjeniti i ako da kako?
Na vrh
Nino Kupinko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nino Kupinko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 07:58
Osmislio sam kako dobiti sadnice kupina na jednostavan način.
Sadnice%20kupina%20Thornfree
Na vrh
Nino Kupinko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nino Kupinko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 08:04
Ovako izgleda kad se odvoji od matičnog stabla.
Na vrh
Nino Kupinko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nino Kupinko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 08:25
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 18:17
Vrlo interesantan,zanimljiv i jednostavan način! Vjerojatno ću i ja ovo pokušati!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Nino Kupinko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nino Kupinko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 23:52
Imam ja ako želiš mogu ti polati besplatno par sadnica malina i kupina i jednu višnju.
Naravno ti plačaš poštarinu.
Na vrh
Nino Kupinko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nino Kupinko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 09:28
Ja sam proizvodim sadnice malina. Evo slika:



To su kontejnerske sadnice mogu se saditi tokom cijele godine a mogu se držati i na balkonu ili terasi.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.