Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Aloe
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Aloe

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 29>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 18:41
Triša, lijepo si se obdarila. Aloe variegata pripada sigurno među ljepše aloe. Jedino je štete što joj cvijet ne traje malo duže.

Moon to je i moja fora prilikom kupnje. Nastojim kupiti teglu sa čim viša mladih biljčica. Odvojim ih odmah da se ne deformiraju prilikom rasta ili pustim da tako rastu za stalno.

Evo da vam predstavim još jednu svoju aloju:





Aloe ferox je kod mene dvije godine. Prošlu zimu sam ju držao na hladnom, bez vode i aloa nije bila u vegetaciji. Početkom proljeća izgledala je tako, tako. Ovu godinu sam odlučio drugačije. Kaktusi su na hladnim prozorskim policama a većina ostalih sukulrnata na toplim, zalijevam malo ali redovito, jednom tjedno. Ovu godine svi moji sukulenti ljepše izgledaju.

Čini mi se da je Sunce važan faktor za lijepi izgled aloa. Zimsko sunce nije tako jako da bi moglo štetit. Dapače ono je uzrok lijepim bojama Aloa. Zelena,plava i crvena boja dominiraju ovom mojom feroxicom. Posuta je i sa svjetlo plavim prahom. Zbog toga je i osjetljiva na dodir. Naime poznaju se „masni“ otisci prsta na mjestu dodira.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 18:47
Pinus - prekrasne su. Lijepo što si razmijenio svoje iskustvo s nama i sam ću biti sigurnija iduću zimu kako ih što ispravnije njegovati.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 19:19
Imam više feroxice , dvije već više godina. Za razliku od ostalih aloa koje sve imaju mlade, feroxice nemaju. A vaše?
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 19:37
...Otok,  nase  aloe  su  vrlo  slicne,  cini  mi  se  da  tvoja  ima  malo  sire  listove  ali  sve  drugomi  odgovara...nisam  nasla  na internetu  sliku  A.brevifolia    koja  bi  odgovarala mojoj..... Question
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 19:47
Kupio sam dvije tegle istovremeno. U jednoj tegli je Aloa rasla sama . U drugoj je bilo više Aloa zajedno u teglici. Početkom zime sam razdijelio drugu teglu. Sada imam 5 tegli mladih Aloa ferox.
Pogledaj jednu „staru“ sliku:


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 20:38
Da upravo to i ja gledam, da biljkica ima mlade sa strane. No na žalost moja aloa feroks, koju imam drugu godinu još nikad nije dala mlade, kao ni Otok. Danas sam ih vidla po 14 kn u bau h...., a ovo je moja, evo danas je bila na sunčanju, ali noć provodi u zatvorenom
 
Pinus kratko i jasno vrlo koristan savjet kako s kaktusima, akako sa sukulentima zimi. Moj je problem što imam premali stan, pa jednostavno moraju u podrumsku prostoriju. No držim im neonsku rasvjetu i izgledaju pristojno. Naravno da su neki zbog zime otišli i to zauvijek.
 
 
Nije kao Pinusova, ali je moja!
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 20:51
I tvoja je lijepa Triša.Tongue
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 20:54
...lijepa  je  Trisa,  a i  nove,  takodjer i Pinusove,  Moon...moja  ferox  je  kao  Trisina  ,  nije  napravila  rozetu, a  to  je  zbog  polozaja  uz  zid ,  njih  treba  sunce  kupati  sa  svih  strana  da  bi  napravile  rozete....to  vidim  po  ovima  sto  su  mi  u  zemlji... 
 
....volim  A.  arborescens  jer  mogu  narasti  velike...imam  ih  3  direktno  u  zemlji....drze  se  vec  tri  zime...
 
...evo  jedne  koja  je  u  krilu  masline  zasticena  ali  ipak  je  malo  ofucana  od  zime...
 
 
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 21:11


Ovo je slika Aloe ferx moje susjede. Ona je naprosto Golijat prema mojim malim patuljcima. Moje tako velike neće narasti. Trišina feroksica je slična po načinu kako formira rozetu i po obliku listova feroksici moje susjede. Mislim da moja i Trišina nisu iste Aloe ferox. Oba dvije su Aloe ferox ali vjerojatno različiti varijeteti.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 21:15
Pinus,a zašto misliš da tvoja aloa neće toliko narasti kao susjedina,sporo raste ili nešto drugo?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 21:24
Mislim da su to različiti varijeteti iste vrste.

Aloe ferox malo drugačije:


Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 22:11
Ima nekoliko vrsta Aloa sa bodljama po listovima koje jako sliče Aloi ferox ali nisu čak ni njeni varietei
Aloa ferox ima puno više varietea sa glatkim listovima a svima je zajedničko da imaju drvenjasti dio kao stabalce a listovi su im poput krošnje
Našao sam nekoliko slika iz prirodnog okruženja pa ću ih stavit uz ovaj post

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Nekih dva tjedna intezivnije proučavam Aloe i što više znam o njima to sam zbunjeniji jer ih ima na desetke gotovo istih, a ipak se bitno razlikuju
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 22:13
Bravo Zmaj!
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 22:19
I ja sam mislila da razlikujem neke vrste aloa, ali što ih više gledam kao da sve manje znam. Sad mi se sve pomiješalo i aloe i hawortie i .....
Odustajem od traženja imena, samo ću uživati u vašima i mojima
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 22:27
Otok, na kraju ćemo tako svi, jer ovo nadilazi moje mogućnosti. Ali ipak vidim razliku između moje i Pinusove.
Ali ovo što je sada zmaj pokazao ubilo me u pojam. Bolje da ih sve zovem aloe i gotovo, iako će i to biti teško.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 22:31
Najbitnije je u svemu tome da mi uživamo gledajući kako naše Aloe, Haworthije i ostale biljkice ljepo napreduju
Ljepo im je znati imena ali to su ipak sporedne stvari
Za večinu Aloa teško je odredit vrstu, pa tek variete, i na kraju ispada da pojedine vrste imaju i preko desetak imena
Pojedini stručnjaci smatraju da Aloe u netipičnim staništima i uvjetima uzgoja imaju i drugačije oblike stabljika i listova
Ono što mi uzgajamo pod Alou cilaris ni približno nije slično toj vrsti u prirodnom staništu, a sad ti znaj jel se toliko promjenila da se privikne na našu klimu i uvjete uzgoja ili je rječ o nekoj drugoj vrsti
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2011 u 22:41
Imaš pravo Zmaj,ja do nedavno nisam marila za imena svojih sukulenta i kaktusa,naprosto sam uživala u njima,družeći se sa vama na forumu došla sam do imena nekih od njih,ali.....i to me zbunilo....mislim da ću i dalje uživati u mojim i vašim znala im imena ili ne.Tongue
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 07:58
...meni  je  to  izazov,   odrediti  vrstu....cvijet  je  temelj  odredjivanja  kod  svih  biljaka  pa  tako  i  aloja....gleda  se  broj  latica, oblik, broj  prasnika  itd...problem je  kljuc  za  odredjivanje  kojeg nemam  a i  cvijet  je  rijetkost  dobit  kod  nekih  aloja...zato  mi  je  sve  i  interesantnije...kao  neki  rebus....
...polako.....  saznat  cemo  ,   svaki  dan  pomalo....Thumbs%20Up
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 09:13
manči slažem se s tobom, zgodno mi je kad "šetam" dvorištem (neš ti šetnje u dvorištu od 50 kvadrata) i zastanem kraj biljkice, koja ima natpis kako se zove, jer kad pročitaš nekoliko puta, zapamtiš i to me veseli.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 09:59
Manči u pravu si
I meni je izazov točno odredit ime neke biljke, na kaktusima sam se bodlji nabrojio da mi se vrti u glavi
Cvjet uvelike olakšava posao, ali neke biljkice procvatu u poznim godinama ili nikad i ne procvatu
A pitanje se uvjek nameće: Kako se zovem?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 29>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.