Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Oncidium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Oncidium

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Oncidium
    Objavljeno: 11 Veljača 2011 u 10:22


Oncidium orhideje nije teško uzgajati. Ove orhideje trebaju dosta svjetla no ne vole direktnu sunčevu svjetlost no postoje i vrste koje gotovo da vole sunčeve zrake. Generalno, vrste s debljim lišćem vole više svjetla. Idealno mjesto u kući je sjeveroistočni prozor ili zapadni prozor. Nedovoljno svjetlosti ne ometa rast ove orhideje no ona neće cvasti ukoliko nema dovoljno svjetla. Oncidium podnosi temperature od 12 do 23 C a ukoliko ga držite u toplijim uvjetima od tih pazite da povećate i vlagu. Pseudolukovice su najčešće loptastog oblika pri dnu se nalaze maleni pupoljci, koji se teško vide, a iz kojih će izrasti novi izdanci ili cvjetne stabljike.

Korijenje Oncidiuma se mora osušiti između zalijevanja. Vlaga u zraku mora biti između 40% i 60% sa dovoljno protoka zraka. Zalijevajte ujutro kako biste bili sigurni da je sva vlaga isparila s listova do večeri. Biljke koje su u periodu mirovanja se zalijevanju manje.

Nakon što Oncidium ocvjeta cvjetne stapke slobodno možete odstraniti jer iz njih neće izrasti novi cvjetovi. Ova orhideja razvija izdankei koji mogu dati i do dvije cvjetne stapke kada u potpunosti izrastu. Kada su izdanci zreli, počinje se razvijati pseudolukovica. Ukoliko je lukovica napeta i puna zalijevajte manje (jednom u dva tjedna). Dohranjujte tokom aktivnog rasta dva puta mjesečno.

Oncidiume možete presađivati svake dvije godine, ne moraju biti u prozirnoj posudi.

Oncidium se razmnožava dijeljenjem kada su novi izdanci gotovo u potpunosti izrasli što je uglavnom u proljeće. Nakon dijeljenja, postavite biljku u cvjetnu posudu tako da najnoviji dio biljke bude u potpunosti slobodan od ruba cvjetne posude kako bi se korijenje moglo razvijati. Nakon dijeljenja održavajte visoku vlagu zraka no nemojte previše zalijevati neko vrijeme


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 00:30
Sada sam pronašla ovo što si pislal lana2. Koristan savjet ... ti si moju identificirala.
 Miruje i dobro se drži, za sada... Trebala bih je staviti u prozirnu teglicu, važ ili to nije nužno?
 
 
 
 
 
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 16:07
Mira K oncidiumi ne moraju biti u prozirnoj posudi, dakle, tvoja može ostati u posudi u kojoj se nalazi. Malecka je ali zdravo izgleda. Vrlo brzo će istjerati nove pseudolukovice, a onda naravno slijedi cvjetna stapka.Wink
Na vrh
cvjećarka12 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjećarka12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2011 u 09:48
lana2 i ja sam pronašla na netu to oncidijum nakon što sam juče i fisu kupila jednu orhidejicu koja jadno izgleda. nisam je mogla ostavit tamo jer bi sigurno propala.sigurno im se prevrnula pa je dosta supstrata ispalo a ono što je ostalo je potpuno suho.što je naigore nemaju za kupit supstrata za orhideje al ja sam je donijela kuči i sad neznam hoće li jadnica opstati dok joj ne nađem supstrata.listovi su joj izgleda zdravi ali je korijenje malo žuto. imam osjećaj da bi ona bila dobro da joj dodam samo malo oko korijena ali ćega, šta ti misliš
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2011 u 10:51
Pokupi taj supstrat oko korijenja koliko ga imaš, ako imaš gnojivo za orhideje svakao dodaj. Ako nemaš gnojiva potopi orhideju u ustajalu vodu da se supstrat dobro natopi, ocjedi višak vode i tek ju ponovno zalij nakon 12-14 dana. Oncidiumi trebaju period isušivanja supstrata prije nove cvatnje.
Pogledaj negdje u nekoj poljoprivrednoj apoteci da li možda imaju supstrat jer orhideje žive isključivo u njemu.
Na vrh
cvjećarka12 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjećarka12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2011 u 13:13
hvala lana a šta misliš bil joj naškodilo malo obićnog gnoiva za sobno bilje dok ne nađem gnoivo za orhideje jer mi treba svakako.imam i phal koji sam dobila za 8 mart.sad je u punoj cvatnji a zasad ga zalijevam samo ustajalom vodom
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 08:11
Radije ne bih eksperimentirala s gnojivom. Pričekaj dok pronađeš odgovarajuće, neće orhideji biti ništa do tada. Za sada polijevaj ustajalom vodom i povremeno špricaj listove, bit će one OK.
Na vrh
cvjećarka12 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjećarka12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2011 u 00:03
prava si podrška hvala
Na vrh
Liliii View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liliii Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2011 u 15:44
curke pozzz imam problem    imam dva oncidiuma, jedna žuti a drugi crveni,žutom najednom otpali cvjetovi i osušila se grana,stoji i sve ok.....mislim da sam previše natopila pa su zato otpali cvjetovi....ali sada i na crvenoj cvjetovi se lijepo otvaraju i najednom pola grane požutilo ali se cvjetovi otvaraju novi i sad odjednom se osuši grana i cvjetovi....šro sad bi
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2011 u 21:22
svasta moze biti... presuh zrak pretoplo prehladno (klima?) propuh...
Per aspera ad astra.



Na vrh
Liliii View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liliii Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2011 u 13:48
a neznam tek ih imam 2 mjeseca...pa neznam kako ni što s njima.ali bitno da su još žive....a žuti mi oncidium ima tri bulbe i sve su smežurane ali listovi su tvrdi i čvrsti???
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2011 u 15:27
pa ako ti je cvjetala 2mj onda je normalno da ocvate. I meni su bulbe smezurane isto neznam zasto. Takve su bile i kad sam ga kupila
Per aspera ad astra.



Na vrh
Liliii View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liliii Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2011 u 08:58
ja ne znam.neka se javi netko tko zna više i neka na pomogne :))
Na vrh
Liliii View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liliii Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2011 u 09:32
pomoć .....na crvenom mi listovi smeđe i odlaze od vrha prema dolje :( što sada :(((
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 23:32
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:

Sada sam pronašla ovo što si pislal lana2. Koristan savjet ... ti si moju identificirala.
 Miruje i dobro se drži, za sada... Trebala bih je staviti u prozirnu teglicu, važ ili to nije nužno?
 
 
 
 
 
 
 
Drži se, još nije cvala, stavit ću novu sliku..
Rijeka

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2013 u 20:33
Poslije vrućeg ljeta moj oncidium je odlučio procvjetati. Bilo je interesantno gledati pupoljke koji su kao male kuglice visili na grančicama. A onda su se cvijetovi, jedan po jedan počeli otvarati...






Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2013 u 23:18
Cimicifugasmile128
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.