Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zlatna trubica – allamanda cathartica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zlatna trubica – allamanda cathartica

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zlatna trubica – allamanda cathartica
    Objavljeno: 06 Veljača 2011 u 18:55
Alamanda katartika-lat.allamanda chatartica je tropska biljka penjačica s naročito lijepim žutim cvijetovima u obliku vrčića.

Veliki cvjetovi su otrovni. Radi toga treba malu djecu a i kućne ljubimce daleko držati od ovoga cvijeta. Ima i nekih sorti koje gušće rastu. Te bi sorte bile prikladnije za sobne biljke, ali se nažalost mogu vrlo rijetko razmnožavati reznicama.
 
 Ako biljci odgovaraju životni uvijeti, može stvarati velike izboje koji se mogu voditi po štapićima utaknutima okolo u cvjetnjak. Alamanda podnosi dosta sunca. Na istočnom prozoru je ne moramo sjeniti, ali ako stoji na južnoj strani, ne smijemo to za najtoplijih podnevnih sati nikako propustiti.
Biljka traži vlažan zrak. Naročito prije nego što biljka procvate treba velike listove svakodnevno prskati mlakom vodom. Korijenovu balu treba umjereno vlažiti. Razmnožavanje reznicama nije jednostavno no ipak se može pokušati.

Mlade izboje duljine cca 10cm utaknite u cvjetnjak s pjeskovitom zemljom. Na to se stavi plastična vrećica ili odgovarajuće stakleno zvono. Čim izboji stvore korjenčiće, treba svaku biljku posaditi zasebno. Najbolje je upotrijebiti zemlju za cvijeće kojoj treba dodati nešto gline ili ilovače. Nakon toga treba biljku uzgajati u normalno zagrijavanoj prostoriji. Takva biljka može već u ljetu bit u punom cvatu. Nakon cvatnje zimi dolazi period mirovanja, a rano u proljeće treba prikratiti preduge izboje. Ova biljka osim zimi podnosi dosta gnojiva, pa je ne zaboravite gnojiti tjedno jedanput.


 
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Zelenka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 23:14
Predivna je! 
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2011 u 14:45
Prekrasna biljka!!!!!!!!!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2011 u 07:28
stvarno je divna, prvi put je vidim
jesi je dobila kao formiranu biljku ili si je uzgojila iz reznice/sjemena?
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2011 u 16:49

Alamanda ti je uistinu atraktivna.smile120
U pozadini slike sam snimila albiciju pa sam te smjestila u krajeve koje ljeti posječujemo!!  Da li  sam u pravu? Živiš blizu mora?
Ako se prikračuje nakon zime, da li si odrezane grančice pokušala sama zakorijeniti!Bilo bi šteta ne pokušati!Smile Tisuću pitanja, ufff, ali zbilja je atraktivna!
 Kada si slikala tu slikicu?  Bilo bi prekrasno da ti je u ovakvom stanju provela zimu i sada čeka orezivanje !!! (malo prevelike želje za biljku tropskih krajeva).   

Hvala na prekrasnoj slici jako atraktivne penjačice!smile78
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Lilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 09 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1503
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2011 u 21:25
Preljepa je!!!! posebno zato što je žuta....
Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 14:16
Prekrasna je.
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 13:56
sad sam tek naletila na ovu temu. moram ti priznati da je ovo prekrasna biljcica.Nesjecam se dali sam je vidjela uzivo,
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 14:23
Bože mili kako je lijepa puzavica , slići mi na tekomu, jooooj i to ide u favorite.Wink
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2011 u 09:07
Prelijepa je Tanja 20. Meni cvijet sliči na cvijet dipladenije. Usput čula sam da i njih ima žutih..smile64
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2011 u 15:04
Da li je neko sijao ovu ljepoticu i kako se to radi?
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2011 u 14:08

Divna je .Stvarno cvijet liči na tekomin.

Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2011 u 14:37
Ja sam sijala ali mi sjeme istruli.Pokusavala sam svakako ali bez uspjeha.Imam jos par sjemenki i kontam kako da postupim da mi nikne.
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2011 u 12:34
Fatka, a da tamo gdje si skupila sjemenke uzmeš koju reznicu, i probaš zakorijeniti!!  Ako ti je u blizini, lijepo molim, jednu grančicu za mene, ako ti neće biti teško!!  A ako ti nije blizu, onda ćemo samo gledat sličicu!!!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2011 u 18:35
Nema u mojoj blizini tako nesto lijepo.Kupila sam sjeme preko ebay-a.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2011 u 19:25
Jako, jako lijepo!!!
 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2011 u 20:43
Unhappy nije lijepo kada ne mogu da posijem uspjesno.Interesanto da je sjemenka krupna, ali ima dva sloja, dva omota oko sjemenke.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2011 u 21:05
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Unhappy nije lijepo kada ne mogu da posijem uspjesno.Interesanto da je sjemenka krupna, ali ima dva sloja, dva omota oko sjemenke.
Možda je treba dobro namočiti i zarezati!
Malo sam prosurfala po eBay-u ali bez uspjeha, ima samo velika sadnicaUnhappy
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2011 u 22:05
bebolina, kako nisi nasla, pa ima i crvenih i roze, zuti, ma  da se razbolis.
Idi na Ebay u ukucaj allamanda pa ces vidjeti, evo bas sam sada gledala.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2011 u 22:12


Allamanda blanchetii

Pogledaj ovu vrstu na googlu.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.