Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Procvijetale su........
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Procvijetale su........

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Procvijetale su........
    Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 23:18
Izvinjavam se ako negdje postoji slična tema....Zamišljena je ovako: Da ovdje objavljujemo slike biljaka (iz prirode) obzirom na njihov fenološki period (period cvjetanja), što je po mom mišljenju vrlo interesantno i lakše ćemo učiti, a samim tim i snalaziri se u prirodi...
Za početak tu je Helleborus odorus, već procvjetao...fotografija je napravljena na njegovom prirodnom staništu, malo veće nadmorske visine.
Lokacija: Hrastova šuma Datum: 20.02.2011.god






[/IMG]
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 23:38
Primula vulgaris u punom cvijetu, takođe u februaru


[/IMG]
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 10:23

Heliofit, ovo ti je super ideja i drago mi je da ćemo od tebe puno naučiti o našim biljkama. Ima li nade da nam možda uz svaku napišeš rečenicu - dvije da znamo i naš naziv te biljke, gdje su staništa i par osnovnih podataka?

Znam da to zahtijeva vremena...
Na vrh
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 13:48
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Heliofit, ovo ti je super ideja i drago mi je da ćemo od tebe puno naučiti o našim biljkama. Ima li nade da nam možda uz svaku napišeš rečenicu - dvije da znamo i naš naziv te biljke, gdje su staništa i par osnovnih podataka? Znam da to zahtijeva vremena...


OK, ograničit ćemo se na osnovne podatke, pa neće mnogo oduzimati vremena...nije loše ni da se u takvim informacijama međusobno dopunjavamo
Prva slika...Helleborus odorus, mirisni kukurjek, fam. Ranunculaceae(ljutići), vrlo česta vrsta, rasprostranjena u različitim šumskim zajednicama, uz puteve, na rubovima šuma, na kamenitim mjestima i šikarama.Rano cvijeta i to je u suštini jedna od prvih biljnih vrsta koja nam nagovještava početak buđenja iz ''zimskog sna'', pa ćemo je često susresti kao jednu jedinu procvjetalu u određenoj šimskoj zajednici.Treba naglasiti da i ovaj odorus, pored mnogih drugih vrsta istog roda sadrži alkaloid heleborin i u biti se biljci pripisuju otrovna svojstva.
Druga fotografija, Primula vulgaris, obična jagorčevina, jaglac, fam. Primulaceae (jaglaci), također naša rana proljetnica, kosmopolitskog rasprostranjenja, istih staništa kao i prethodna vrsta. Međutim, primulu vidimo i u uslovima gradskog klimata, po parkovima, uz puteve i sl. Interesantna je činjenica da obični jaglac, sadrži više vitamina C od različitih biljaka iz porodice ruža(npr.ploda šipurka (Rosa canina), što je dokazano mnogim biohemijskim analizama. Koristi se u narodnoj medicini, za ishranu kao divlje povrće,u fatmakološkoj industriji itd.
Mislim da sam se malo zanijela, ali ovo su samo najosnovniji podaci dvije veoma rasprostranjene i važne biljne vrste naše flore...
Lijep pozdrav i nadam se da će ove informacije nekome koristiti
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.