Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sequoiadendron giganteum - golemi mamutovac
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sequoiadendron giganteum - golemi mamutovac

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 11:41
Presadio sam je u veću teglu, dno je bilo sve puno korjenja koje nema kamo. Nadam se da ću sad bolje krenut. Ne želim je posadit jer još se nećkam oko lokacije a in htio bi da ima blizu metra do presađivanja.
GROW!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 21:43
Jednu sekvoju imam u 15L posudi, ova godina joj je peta i visoka je oko 1m. Ona veča što sam ti je donio, sada joj je 3 a ona mala 2 godina
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 08:49
Ako četinjači nešto ne odgovara ako nema idealne uvjete za rast: svijetlo, pH tla, vlaga, prihrana, reagira na način da većinom prvo stradaju najniže grane. Vršne grane su najmlađe i najvitalnije i mogu izdržati puno više slabih uvjeta rasta. Što je točno uzrok propadanja pojedine četinjače nije uvijek jednoznačno određeno i teško je dati točnu dijagnozu.

sequoiadendron tvoja raste 5 godina u tegli i vjerujem da kod tebe dobro uspijeva ali sam isto tako siguran da bi još bolje uspijevala da ju posadiš na dobru lokaciju.
Ili misliš da sekvoje imaju bolje uvjete za rast u tegli pa ih iz toga razloga ne želiš presaditi ?
Da previše ne teoretiziramo zanima me kakav bi savjet dao medomanu u vezi propadanja njegove sekvoje ?
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 11:35
E,pa i neke moje 3godišnje sekvoje se suše, prvo spodnje grane. Ali vrhovi su im zdravi. Nemam baš nekog savjeta. Recimo da je meni lani propalo oko 5-10% sekvoja. Od onih što su ostale, ove godine u 3.godini je propalo do 5%. ALi kod mene je možda razlog zalijevanje, jer ne mogu se baš pobrinuti za savku biljku osobno, jer ih imam više, pa ih zalijevam namakalnog sistema. Pa možda neke "slabije"dobiju previše vode, i koren počne da gnije. To je moja amaterska diagnoza.
A šta se tiče moje 5 godišnje sekvoje u posudi, moram reči, da nije ništa manja i slabija od 2 sekvoje koje sam pokolnio prijateljim i iste su starosti. Možda su malo gušče i za 10%veče. NIsam je posadio baš zato, jer me je interesiralo, kako raste u posudi i kako na otvorenome u zemlji. NO ugavnom došao sam do zaključka, da sekvoja počne u 5 godini formirati svoju značajni oblik piramide. A da ne samo govorio, idem je poslikati, pa da vidite.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 11:48
NO, jedino još možda još problem te crne posdue, koje se jako zakrijaju na suncu u vezi sa jako zalivenom biljkom. Posuda se onda jako zagrije, možda je i to uzrok propadanja. Sekvoja može biti na suncu, ali možda bi bilo dobro malo zaštiti posudu od pregrijavanja.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 12:05
E tu su moje sekvojčice, ona livo sasvim je raste 5.sezonu, sledeča prema desno 4., pa zadnje dvi rastu 3. i 2. sezonu, a ovo godišnje nemam kod ruke.


Pa,kao što se vidi i kod mojih su spodnje grane slabije.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 15:40
sequoiadendron, majstor si !!! Krasne su ti sekvoje od prve do zadnje.

No, nešto četinjača sam posadio i ja u zadnjih desetak godina. Moje iskustvo mi govori da je za četinjače ipak bolje čim prije van iz kontejnera na stalnu lokaciju.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2011 u 17:30
Hvala, da sigurno je najbolje ,da rastu u zemlji. Posuda sigurno nije prirodna.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 04:21
Evo mojih nadam se klijanaca sequoiia, nisam siguran da li je to to pa da provjerite. Crvenkasta je Sqd Gt, a zelenkasta Mtsq, u svakoj kašeti vidi se po 1 klijanac s iglicama.
 
Što se tiče one moje sq, kažem vam oš jednom, na dnu tegle samo korjenje, uopće se zemlja nije vidjela, moralo je nešto nastradat. Presadio sam je u veću kanticu bijele boje i stavio na sunce, nešto slično ko u Kaliforniji Approve pa ćemo vidjet.
 
Odmah se sve iz rasadnika presadio na novo i nisam pogriješio, čak štoviše, vidio sam kako fino "fušaju". Recimo u tulipanovac su samo nasipali zemlju na zemlju, bez dizanja biljke i podsipavanja pod korjen, a ja se čudim kako neće da krene. Oskoruša visoka 180cm u nekoj smeđoj običnoj zemlji, totalno nabijenoj u tegli, skoro pa beton, nije čudo da stagnira, ja zalijevam, a zemlja pri dnu polusuha. Jedino me Cornus mas muči, on apsolutno nikud ne mrda od kako je stigao.
 
Po pitanju topline i korjenja - ne znam, ali po nekim saznanjima koja imam većina stabala trebaju hladovinu korjena i debla. Paulowniji recimo vidim da paše puno sunca i toplina.
 
GROW!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 11:40
Da, livo je metasekvoja, a desno S.giganteum. Metasekvoja ima 2 kotiledona (klična lističa), a sekvoja 4.Stablo kod metasekvojice je zeleno, a sekvojino je crvenkasto.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 23:28
Do danas navečer nikle 9 sqd i 4 msq.
GROW!
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 10:46
Ima li netko za prodati sadnicu sekvoje?
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 12:03
Imam, ali u Sloveniji. Odakle si, Antune007?
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 20:30
Iz Hrvatske, Kutjeva točnije, reci mi koja je veličina i cijena, pa da vidim oćemo trgovat ili da tražim dalje :-)...
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2011 u 04:07
Sequoiadendrone gdje kupuješ i po kojoj cijeni ove kontejnere u kojima su sequoiae? Meni bi tebale od 15l i veće.
Da li netko zna u HR di ih ima za kupit?
GROW!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2011 u 07:33
U Hrvatskoj ne znam, ali kod nas ima dve firme koja imaju te tegle. ALi su samo 10L, a cijena je oko 0,7eura centa po komadu. Tu je link.

http://www.vetisa.si/lonec
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 00:18
Pozdrav svima nakon duljeg vremena - nažalost, al za sad je tako. Javljam se u nadi za sjeme metasequoie i ginkga, ako nije prekasno?
 
Sequiadendron mi je bio poslao, uzgojio sam ponesto gignateuma, ali spletom nesretnih okolnosti niti jedna metasequoia nije preživjela.
Evo da ti btw Sequiadendrone javim da su male giganteumice na toplom uz prozori počele su opet rasti.
 
Također bih imao pitanje da li je sad dobro vrijeme ili kad je ako nije sad za berbu sjemena taxodiuma?
GROW!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 05:57
Pa možeš sada pa sve do prolječa da skupljaš sjeme svih četinara. Gle, imam nešto još lansnkog sjemena metasekvoje, ali ono nije baš dugo klijavo. Mogu ti poslati, a sigurno ču iči ovih dana da potražim nekoliko novog sjemena. A koliko ti triba ginka. 1kg, 10kg, ha, ha. Ja neču ove godine da sijem ginka, jer sam ih prije 2 godine previše posijao. Sjeme taksodija možeš skupljati sada ili krajem zime. Ili ubereš češere na stablu ili pokupiš ispod. Ali u mojem slučaju, sjeme taksodija koje sam ja skupljao imalo je jako slabo sjeme, tako da je bilo potrebno jako dosta sjemena. No ja ti sve biljke koje posijem puštam vani, blizu kuče možda ih malo zaštitim, ako bih bio jaki minus. NO, ali koje su bil te nesretne okolnosti kod metasekvoje?
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2011 u 16:30
Neka ptičica valda mni je precvikala 2 najveće niknule, vidio sam tragove u kašeti i biljčice su bile na zemlji, otkinute i mačke su mi se penjale po tome, možda je i ona to odgrizla, onda da bolje zaštitim sam stavio na drugo mjesto, napravio kosinu prema suncu koja je nažalost cijela skliznula za nevremena i sve prevrnulo naopačke, pokušavao sam spasit, ali ništa. Tako da moram ponovno. Ginka može oko kg, nadam se da ću uzgojiti nešto, ne ide to meni baš ko vama i nadam se da će biti koja muška sjemenka da ima oba drveta posađena. Također su me počele privlačiti crnogorične vrste, razne vrste smreka, jela, duglazija, borova - osim patuljastih ili spororastućih vrsta pa ako ko imadne sjemena bio bih zahvalan. Jedino mi ne treba od obične smreke, tog imam doma. Još moram i sam u berbu, za sad sam pribavio skoro sve medonosne vrste, ali počela je ljubav za crnogoricu. Bit će gužve!
 
Sqd da li imaš možda koju stariju sadnicu ginka, sequoije, metaseq za prodaju? To bi si doma posadio ali onda bi upravo kupio neku veću jer moje su još minijature pa da kupim koju godinu?
GROW!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2011 u 18:17
Da ti ih nisu pojeli onicrvenipuževi, oni su meni lani pojeli oko 60 klijanac metasekvoje. Ima 3 godišnje sekvoje i metasekvoje in 4 godišnje ginke.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.