Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gasteria
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gasteria

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Gasteria
    Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 09:42
Gasteria maculata



Gasteria sukulentna biljka porijeklom iz Južne Afrike. Dobila je ime po grčkoj riječi za želudac (gaster). Voli humusom bogata pjeskovita tla. Preferira svijetlu sijenu. Preko zime ju držim na prozorskoj polici iznad radijatora i povremeno zalijem. Ona je u laganoj vegetaciji i slabo direktno zimsko sunce joj godi. Najjednostavnije se razmnožava dijeljenjem malih rozeta koje rastu oko matične biljke. Da ne bi trošio riječi opisujući tu po izgledu vanzemaljsku biljku pogledajmo „mamu Gasteriu“ i njezin klon.


Gasteria maculata
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 11:43
ClapPrekrasno. Lijepa biljka i koliko sam shvatila nezahtjevna!Big%20smile
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 14:03
Ma nije to vanzemaljska biljka,imam ju i ja,isto kao i ti držim ju na prozorskoj dasci ima malo sunca ujutro,i ona stalno po malo raste.E, a sad imam jedno pitanje.Ja sam svoju dobila prošle godine od svoje mame,ona je imala godinama jednu prilično veliku,ali nikad nije puštala mlade,nego kad je bila pri kraju poslila dva mladca i uginula,ja sam jednog dobila.Ti si napisao da ona stalno pusšta mlade,kaj ja onda imam neku drugu vrstu ili ?Zašto moja ne pušta pomladak?
 
 
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 14:22
Ah napokon znam kako mi se zove biljka :). Jako je zahvalna, obozavam ju...i moja pusta mlade, trenutno ih ima 3-4 oko sebe...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 19:40
maso, dali imaš namjeru razmnožavati svoju Gasteriu ?

mali kaktus ne znam zašto tvoja Gasteria ne tjera nove rozete. Moja susjeda na taj način sa rozetama razmnožava svoje Gasterie. Uostalom sve Gasterie sa gornjeg posta su u biti klonovi. To je i najbrži način razmnožavanja Gasterie. Ovu označenu rozetu ču uskoro otkinuti , natjerati da pusti korjenčiće te posaditi u novu teglu.
Proljeće i jesen su razdoblja kada je Gasteria u aktivnoj vegetaciji. U tom je razdoblju biljci potrebno osigurati: puno svijetla, bogato humusno tlo ili uravnoteženo gnojenje ( NPK) te pravilno zalijevanje. Nema razloga da pod tim uvjetima i tvoja ne krene sa punom vegetacijom ovog proljeća. Preko ljeta (7 i 8 mjesec) i zime kada je vegetacija usporena nema potrebe prihranjivati.


Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 11:43
Moja ce cvjetati :)
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 13:29
Evo da vidite kako izgleda, prvi put cvijeta, a stara je 3, mozda cak i 4 godine :) Bas me iznenadio pupoljak , prije par dana ga nije bilo ...
 
 
 
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 13:34
Baš se veselim skupa s tobamClap
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 13:53
Krasna biljka! maso, čini mi se da je tvoja gasteria Gasteria gracilis. Nemoj zaboraviti slikati kada se cvijet otvori.

Gdje ju držiš preko zime ?
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 14:06
Necu zaboraviti, bas me zanima kakav je :). Ince je tjekom cijele godine na malom prozorcicu od kupatila, na juznoj strani, nisam ju iznosila van. Sto se tice razmnozavanja, jednu sam "bebicu" dala susjedi a ostalo je jos 4, ne planiram ih odvajati jos , ovako kad su sve skupa mi puno ljepse djeluju ;)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 14:24
Bio sam radoznao zato što ti cvjeta. Još jednom sam se uvjerio da je prozorska daska (puno svijetla) uvjet da nam sukulenti cvjetaju.
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 19:02
Prelepi primerci gasterie,stvarno vanzemaljska lepota,jedva cekam maso da vidim i cvet,koliko vidim bice krupan...
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 10:43
 
Gospod e GOLEM!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 14:05

Evo i ja imam pitanje, U Rijeci sam na kakvu mjesto da je  smjestim, od potpunog hlada do ful sunca, sjene imam ako treba i ujutro i popodne, dakle kamo s njom?

I još koja je najniža temperatura na kojoj može preživjeti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 15:05
Trisa, moja je an prozoru, preko ljeta je przi sunce stalno i ocigledno uziva, ali ju nisam iznosila van pa ti to neznam reci, ali mislim da ipak bolej na sunce kao i svaki sukulent! Ali bolje ce ti reci ostali, znaju vise!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 15:28
Hvala maso, ja isto mislim da joj ful sunce neće smetati.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 22:19
Izravno ljetno sunce i izravno zimsko sunce nisu jedno te isto. Isto tako izravno sunce i svijetlo nisu jedno te isto.
Sukulentnim biljkama je potrebno svjetlo, ali neki od njih će bolje rasti ako se ne kuhaju u podnevnom ljetnom suncu. Sa druge strane je direktno zimsko sunce na našim zemljopisnim širinama toliko slabo i tako puno je oblačnih dana da je položaj na prozorskoj dasci po meni bolji nego podrumski prostor bez svjetla. Još nešto sukulenti ne vole ustajali zrak. Dobra cirkulacija zraka na prozorskoj polici je po meni bolja varijanta nego ustajali podrumski zrak.
Problem je ako je kolekcija tako velika da je raspoloživog prostora na prozorskim policama preko zime premalo.
Alternativa je u tom slučaju: podrumski prostor, temperatura ispod 10 C i bez zalijevanja. Tada nema vegetacije pa ne treba i niti svijetla.
Pitam se gdje drže preko zime svoje sukulente veliki proizvođači recimo Kaktusi Bešlić ili MBM ?
Zašto Krasula moje susjede preko zime izgleda OVAKO ?
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 15:36
iz vlastitog iskustva  nažalost, znam da su gasterie vrlo osjetljive na popodnevno ljetno sunce jer im ono sprži listove.
Mnogo sukulenata ne podnosi popodnevno ljetno sunce, pa treba biti oprezan i svakako provjeriti. A što se tiče svjetlosti, u potpunosti se slažem sa Pinusom. Svjetla, svjetla, svjetla - to obožavaju svi sukulenti.
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 21:10
 smile120
Gospod e GOLEM!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 21:45
Budi strpljiv ! Tko čeka taj dočeka !
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.