Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - molim vas savjet!
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


molim vas savjet!

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
bunarićka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bunarićka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: molim vas savjet!
    Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 10:23
svima najprije želim uputiti veliki pozdrav! ja sam bunarićka i od danas sam član ovog foruma! čitam vas već neko vrijeme i jako ste mi zanimljivi, nadam se ugodnom tipkanju! Smile 
ovako, imam zemljište iza kuće, ravan teren i na njemu od ove godine namjeravam zasaditi svoj vrt. e sad, na njega je navežen ovčji gnoj koji je samo razastrt i tako je prezimio. može li mi netko reći što konkretno trebam učiniti kad dođu malo topliji dani?
baš sam pravi početnik i u 100 sam nedoumica...
to treba preorati, preštijati, nešto? bojim se da smo to trebali obaviti prije mrazeva ali nismo mogli zbog drugih obaveza. nemojte mi samo reći da ove godine još ništa ne mogu započeti Confused!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 11:22
Naravno da se može zapoćeti sa radovima.
Iako bi bilo bolje da se je gnoj odmah zakopao u zemlju - prestiao. ali nije problem.
 
kada se bude moglo raditi u vrtu sve preštijte, tako da se zemlja i gnoj dobro izmjesaju.
 
a dalje, treba vidjeti kakvi su vam planovi i što želite od vrta
Na vrh
bunarićka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bunarićka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2011 u 11:39

dobro, pao mi je kamen sa srca. za početak planiramo imati povrtnjak, začinsko bilje i na prednjem dijelu par grmova cvijeća. ovaj komad iza je prilično velik, cca 600 kvadrata ali ne bi ove godine sve obrađivali već samo 200. pa, prvotna ideja je bio- vrt, dakle gradnja kompostera, stvaranje uvjeta koji su potrebni itd... krajnji cilj je imati za sebe potpuno zdravu i prirodnu hranu, sa što manje intervencija.

svjesna sam da je to proces i da ne može u kratko vrijeme biti onako kako smo zamislili ali evo, ove godine ozbiljno krećem u to. iako sam skroz nova u cijeloj priči, imam puno vremena i mogu uložiti znatan trud i rad pa se nadam da će mi priroda vratiti. hvala na brzom odgovoru!
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 12:54
Samo se čuvaj travurine, imala sam jako lošeg iskustva sa ovčjim gnojem, trava od njega raste kao ponjava.Usput dobrodošlicu ti želim!!!
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
bunarićka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bunarićka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 21:30
primljeno na znanje, hvala!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 22:51
Evo ti u sredini stranice dio teksta " Livadu za povrtnjak", ako ti može što pomoći.
http://www.hic.hr/vrt23.htm

Za ovčije gnojivo sam čula da je jako dobro i jako. Ima pojačan dušik i možda je zato trava rasla bujno.

-----

Evo ti moje iskustvo sa livadom i pretvaranjem u vrt.

Prvenstveno jedan dio je uzoran i to loše, plitko i to je isfrezano. Gospodin mi je doslovice skašao korov i napravio užas s kojim se neumorno borim zadnju godinu. Bolje bi vam bilo ako orete da bude duble oranje ili nikakvo oranje.

Ako idete ručno štijati, koliko truda uložite toliko ćete manje problema imati poslije.

Mi smo na jednom dijelu vrta vadili površinsko busenje, odvajali ga na hrpu. Sredili sloj ispod busenja i odstranili korov.

Busenje je poslije odvajano od zemlje i prosijavano kroz sito. Odvojene busene smo uglavnom kopavali dublje u zemlju, recimo gdje smo sadili voćke u području korjenja( da bude i đubrivo kad strune). Ako se stavlja pliće iz njega će trava ponovo rasti. Takođe raste i u komposteru, te nam je solucija dubokog ukopavanja bila najbolje. Šteta je tu količinu trave baciti, kad može trunuti i đubriti.

Dugoročno na tom dijelu vrta je kontrola korova bila lakša.

---
Želiš li bio vrt ovo mi se čini zanimljivim, pa pogledaj ako imaš vremena. Uveliko si možemo uštediti vrijeme, a imati veliku korist. Naravno ako si zamišljamo tu vrstu ekološkog vrta.


http://www.youtube.com/watch?v=6R1thzjVTM0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=YgzdGw22ezg&feature=related


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bunarićka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bunarićka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 18:31
smrcko thank's, svaka mi je informacija dobrodošla, a pogotovo tuđe iskustvo!
Na vrh
LeoNata View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Veljača 2011
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 278
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LeoNata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 10:41
Pozdrav cure!  U vezi ovčjeg gnoja- moj susjed s njim redovito gnoji, koliko sam stekla dojam, skoro sve što uzgaja (povrće, šimšire, tuje, cvijeće...) i kako ove godine prvi put planiram započeti vrt, savjetovao ga je i meni, jako mu je koristan.
I ja ću, bunarićka, još kasnije od tebe započeti sa pripremama zemlje, znači prvo gnojenje, frezanje i sve što treba, pa opet vjerujem da nije kasno, pojest ćemo mi koji komad povrća iz našeg vrta još ove godineWink Sretno ti i uživaj!
Na vrh
bunarićka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bunarićka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 16:56
to se zove spirit, svaka čast Thumbs%20Up .
ja sam sew baš jako zagrijala za ovaj svoj projekt, sva sam u oblacima...
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 20:11
Ako je zemljište bilo poorano onda ga sad treba samo sfrezati, a ako nije može se i sad još orati ili štihati.
Ako je gnoj bačen samo na livadu, e onda je tu problem, jer ako se duboko ore onda nemaš ništa od gnoja a ako plitko oreš onda ćeš imati borbu s travom cijelu sezonu.
 
Savjetovala bi ti da već ovu jesen počneš s malčiranjem sa sijenom ili slamom. imat ćeš manje brige oko štihanja ( nije ni potrebno ), puno manje korova a i zaljevanja...
 
 
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 23:04
Molim prjedlog što da posadim ili posijem, a da bude trajnica na strmu padinu nasuprot kuće koja je cijeli dan na suncu i suprug je cjelu padinu obložio onim betonskim šupljikavim kockama,ali ispod ima još metar prostora gdje nema kocki,pa bi ja tu posadila mačje panđe,ali nisam sigurna da li je to pravi izbor,A preko kocki odozgora do dole isto bih pustila nešto da puzi,a bilo bi zasađeno uz sami rub kocki na vrhu.smile101
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 23:13
Posadi si trajnice koje idu inače u kamenjar.
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 00:23
Vinca major.





Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 19:38
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Molim prjedlog što da posadim ili posijem, a da bude trajnica na strmu padinu nasuprot kuće koja je cijeli dan na suncu i suprug je cjelu padinu obložio onim betonskim šupljikavim kockama,ali ispod ima još metar prostora gdje nema kocki,pa bi ja tu posadila mačje panđe,ali nisam sigurna da li je to pravi izbor,A preko kocki odozgora do dole isto bih pustila nešto da puzi,a bilo bi zasađeno uz sami rub kocki na vrhu.


Možeš posaditi grmiće pljuskavice (Hypericum). Ima ih sa sitnijim ili krupnijim cvijetovima. Jako su zahvalni grmići koji dugo cvjetaju.

Pogodan bi bio i Cotoneaster horizontalis, vrlo atraktivan pokrivač tla.

Uz rub bi mogla posaditi jastučasti plamenac (Phlox subulata), vunasti čistac,  (Stachys byzantina), bršljan...

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.