Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Molim pomoć-presađivanje prastare penjačice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Molim pomoć-presađivanje prastare penjačice

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Molim pomoć-presađivanje prastare penjačice
    Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 10:56
dragi ljudi,treba mi HITNO pomoć jer sutra ako ne djelujem na vrijeme ode mi ruža penjačica u prošlost. mi smo u kuću uselili prije 3 godine, a ruža je tu preko 15 godina ako ne i puno duže. ogromna je i moramo je rezati jer je točno na mjestu gdje bi trebala prolaziti ograda koja je u planu. ja bi je presadila na neko drugo mjesto...tipa da je poštucam koliko najviše mogu, iskopam i presadim ali s obzirom na njezinu starost i veličinu ne znam jel to moguće. zato ponizno molim savjet. definitivno će stradati korjenje jer je ruža ogromna, hvala unaprijed[IMG]smileys/smiley32.gif" align="absmiddle" alt="Clap" />(p.s. nemam baš puno iskustva sa slikama pa eto link na fejs sa slikom ruže. ovo visoko uz balkon je ista :))http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1446081313036&set=a.1446079512991.62087.1263245505

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1446081313036&set=a.1446079512991.62087.1263245505
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 11:36
Ovak fotku ne mogu vidjeti ali nije ni bitno. Moj savjet ružu prikrati koliko možeš cca 50 cm i presadi je sa dovoljnom količinom korijenja i presadi gdje ti odgovara. Kompletnu je i onako ne možeš spasiti jer će ti se i onako grane opustiti i posušiti, zato je bez ikakve sentimentalnosti prikrati i ona će te opet obradovati cvijetom.
 
Moja penjačica je presađena sa doslovno 25 cm nadzemnog dijela i 10 cm korijenja i primila se.
 
 
 
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 11:38
to kaj je ruža prastara, jel važan faktor? kaj ak se neki korijen skrši? sori na priglupim pitanjima al ne znam puno o ružama. cvala ti je odmah prvu godinu..ili?


Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 11:46

Moraš ostaviti najmanje 30 cm korijenja i trebala bi se primiti. Dedinu staru ružu sam presađivala 5 puta i svaki put se je primila.

Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 11:48
hvala na savjetu...probat ću je spasiti :) i s njom zagraditi dosadnu susjedu :)
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 11:58
Samo da ti ju ta suseda ne počne orezivati "joj suseda ništ vas ne vidim kak se razrasla ruža pa sam ju orezala" (tak je suseda reagirala kod mog brata) ...... javi rezultat. 
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 13:14
Presadi ju točno tako kak je Tija napisala,i zalijevaj stalno primit će se!
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 09:07
od susjeda koji drže svijeću dok se znojiš i lopataš saznala sam da je stara preko 30 godina...
imala sam problema kod iskapanja gore navedene gospođe ...
problem je bio da je djelomično rasla ispod susjednih štengi i teško je bio dostupan taj dio i nisam je mogla iskopati s te strane pa sam na kraju čupala sirotu. korijen je bio ogroman i slomio se ...
sad je u novom kvartu iza kuće i vidjet ćemo kak će se sve dalje odvijati.stabiljka je ful drvenasta zbog starosti i bojim se za nju al bar ne mogu reći da sam je bacila bez da je pokušam spasiti.
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 12:25
Ja sam prošle jeseni kod sestre povadila 36 ruža koje su bile stare 25 godina, srce bi mi puklo da su završile tamo gdje im je bilo namjenjeno-lomača, u mojem vrtu možeš vidjeti kako izgledaju danas, Bez straha odreži sve grane, i iz starog drvenog panjatjeraju prekrasne mladice!!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 14:16
Moja je stara 2 god ali je svejedno moram presaditi, jedino ne bih htjela odrezati gornji dio, taman se razrasla, ali bojim se da je neću moći otpetljati sa pergole... ja čekam jesen za taj pothvat, nadam se da je to pravo vrijeme, kaj vi mislite?
Tena 28.3.2010
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 14:26
Sadnju (presađivanje) ruža najbolje je učiniti u jesen kada prestane vegetacija. Kada ružu budeš vadila nastoj iskopati što više korjena sa zemljom. Grane ruža trebaš odrezati jer će ruža kod presađivanja ostati bez velikog dijela korjena tako da neće moći hraniti sve postojeće grane. Samo, kod presađivanja u jesen nemoj skroz nisko odrezati grane, neka kroz zimu ostanu bar pola metra duge, tako da ako ih zima ošteti ostane i zdrav dio iz koga će potjerati. U proljeće odreži sve grane na nekoliko pupova.
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 17:42
Hvala cimi, javim se za detalje kad dođe vrijeme. Misliš na najniže pupove? Neće joj toliko orezivanje biti stresno?
Tena 28.3.2010
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 18:14
Ruže čajevke se inače tako orezuju svake godine. Grmolike i engleske se ostavljaju nešto više - najčešće otprilike u visinu koljena ili nešto više. Neznam o kojoj se ruži kod tebe radi, ali bez obzira koja je vrsta, kod presađivanja ju treba oštro orezati da se uspije oporaviti. Dobro si shvatila da treba ostaviti samo nekoliko najnižih pupova. Iz njih će ruža potjerati snažne mlade izboje koje onda kasnije orezuješ na način zavisno o kakvoj je vrsti ruže riječ.
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 19:59
Penjačica Don Juan.
Tena 28.3.2010
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2011 u 11:10
evo samo da vam javim kako je završila sadnja starice ruže...morali smo joj satrati jedan korijen jer je bio toliko duboko da sam već bila mrtva umorna. presadila sam je i eto je sad cvjeta...:). hvala na savjetima!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2011 u 00:31
Ništa zato što ste odsjekli korjen, to je oblik podmlađivanja biljke. Smile


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2011 u 09:03
:P eto...sad i to znam :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.