Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Crveni luk, kapula
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Crveni luk, kapula

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Crveni luk, kapula
    Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 08:32
Ljudi, jel ima neko da zna na koji se nacin odbraniti od lukove muve,svake godine mi upropaste luk...Confused
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 08:35
Jednostavno, na istu gredicu posadi i luk i mrkvu.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 09:07
jučer sam posijala mrkvu po luku, jedan red salate atrakcija i još jednu gredu matovilca
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 13:50
ovo nisam znala zanimljivo basSmile
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 14:00
Tako i ja radim i do sada imam dobra iskustva.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 18:11
Pa ne mogu da verujem da je to moguce ...
Stvarno cu to isprobati, samo ne znam koliko brzo raste mrkva...mislim da ce luk brze proviriti a lukova muva stize za oko 20 dana Unhappy.
Moze li neko da mi objasni ovo iz svog iskustva...luk bih koristila iskljucivo za jelo dok je mladi pa ne bih da koristim hemiju...
Na vrh
tomica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2009
Lokacija: Mostar
Status: Offline
Bodovi: 939
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tomica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 14:00
Olja draga luk posadi u jesen ili početkom godine.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 14:20

I ja uzgajam luk isključivo za konzumaciju dok je još mlad. Probala sam saditi luk u jesen, u rano proljeće i u kasno proljeće... Ispalo je najbolje kada sam ga sadila u kasno proljeće, samo onda sam i kasno imala mladi luk.

Naime, kod lukove muhe je najopasnija prva generacija koja počinje letjeti u 4. mj. pa do polovice 5. mj. i odlaže jaja na lučicu, na vrat mlade biljke ili na zemlju blizu. Nakon tjedan dana izlaze iz jaja ličinke (crvići) i ubušuju se u mladu biljku koju jedu. Nakon 15-20 dana izlaze iz biljke i zakukulje se (nekada i u biljci). Nakon 2 tjedna iz kukuljice se razvije muha 2. generacije koja čini manju štetu od prve generacije.

Prošle godine sam uz luk posijala mrkvu i nije ništa koristilo.


Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 08:23
Sad ispada da je mladi luk prosto ne dostizan.Ja ga izbegavam kupiti jer vidim koliku borbu vodim sa ovim nametnicima i samo predpostavljam koliko je zatrovan onaj na pijaci ili trznici...
Posadila sam manju kolicinu jesenas i sad je tako lep,ali dokle?
Ma ima da poslusam Cimi i drugu sadnju odlozim za kasno prolece i da ispostujem i drugo, pa to odradim izmedju mrkve ali cu dodati i bosiljak pa nek im mirise...mozda ih time oteram smile191
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 08:55

....nisam  znala  za  te  muhe....kod  nas  ih  nema,  barem  nesto  pozitivno...mladi  luk  jedemo cijele  godine  jer  cim  je suncano lukovice  udaraju  iz  zemlje....luk  nije  neke  velicine   ali  je  barem   eko.....  

....Olja,  na  koji  luk  mislis  -  crni  ?   Crvena  kapula?? 

Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 09:10
Ma da,na taj mislim...nisam znala kako vi to zovete,jesam li ispala smesna?
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 09:44
...ma  ne  ,  sto  bi  ispala  smjesna...i  mi  imamo  vise  naziva....promijeni  naslov  u  crveni  luk pa  ce  svima  biti  jasno....u krajevima  uz  more  naziv  crni  nije  uobicajen  pa  da  bude  svima  razumnljivo...Smile
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2011 u 00:01
Pa stvarno je moram priznati glup naziv CRNI LUK,kad nikako nije crn,ali eto tako mu je ime ovde,naravno da ci promenuti naslov...
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2011 u 22:10
Posadila sam prije dva mjeseca luk pokraj mrkve. Luk je narastao, mrkva tek izbila, i baš sam se htjela počastiti svojim prvim eko proizvodom, a kao ono, vanjska ovojnica luka trula, a unutra, u glavici našla sam dva smeđa crvića.Jesu li to ličinke lukove muhe? Luk nije sađen na istoj gredici barem četiri godine. Malo sam proguglala i shvatila prvu grešku. Kako vrt nije bio obrađivan godinu dana, ja sam ga na jesen pognojila ovčjim gnojem i to je očito bilo previše gnoja za luk. Ima li lijeka ili da sve povadim?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2011 u 22:32
E moja mama je vodila sa tim napasnikom borbu koliko sam i ja stara, do prije par godina joj je jedna stara baka rekla da luk sadi što kasnije i to oko 15.05.
Mam je tako napravila i imala luka u izobilju koji je trajao sve do proljeća bez kvarenja. Tad ta mušica nije aktivna u zemlji. Posijete i mrkvu i rezultati neće izostatiThumbs%20Up
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2011 u 21:36
Posadit ću još i u svibnju. Samo, nama na otoku je to već kraj sezone, prevruće i presušno.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 13:23
Što se lukove muhe tiče evo vam mog iskustva koje se do sada pokazalo Thumbs%20Up.
Osim što sam ga sadila zajedno s mrkvom, kada bi lukić iznikao, odozgo bih ga posipala sodom bikarbonom i do sada mi ga muha nije okupirala bez obzira kad je bio posađen. (Recept je od jedne starije gospođe)
Lipik
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 13:31
Ljiljus, da li posipaš sodu bikarbonu baš po biljci ili i po zemlji oko biljke?

Što učiniš ako padne kiša, da li posipaš ponovo?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2012 u 14:15
Milice, posipam direkt na biljku i to samo jednom, pratim prognozu da ne padne odmah kiša i to je to.
Lipik
Na vrh
lovac View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lovac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2012 u 19:32

Ja luk pošećerim( kao da sijem šećer) pred kišu ili pred zaljevanje ćim luk iznikne i nemam problema sa lukovom muhom. Lani am zakasnila i sav uk mi je bio napadnut. recept dobila os jedne starije gospođe.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,171 sekundi.