Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Passiflora incarnata, Passifloraceae
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Passiflora incarnata, Passifloraceae

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Passiflora incarnata, Passifloraceae
    Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 19:42
Lekovi na bazi pasiflore (naučno ime, Passiflora incarnata L.) se prave od vršnih delova biljke koji uključuju stabljike, listove, cvetove i plodove. Ova višegodišnja, zeljasta puzavica, samonikla na području Severne, Centralne i Juzne Amerike gaji se radi dobijanja sirovine koja se upotrebljava u medicini. Često se kombinuje sa biljkama sličnog delovanja.

Tradicionalno se koristi za ublažavanje simptoma umerenog stresa i kao pomoć za lakše nastupanje sna. Do sada sprovedeni eksperimenti podržavaju ovakvu primenu, ali još uvek nema dovoljno dokaza efikasnosti iz klinickih studija. Zato lekovi na bazi pasiflore za sada nemaju status biljnog leka. S druge strane, dugogodišnja primena (u knjigama fitoterapije se pominje 1938. god.), nepostojanje informacija o toksičnosti i mogucnost da se lekovi bezbedno primenjuju bez nadzora lekara, učinili su da na tržištu EU imaju status tradicionalnog leka.

Informacije o doziranju konkretnog preparata treba da budu u priloženom uputstvu, a neke od mogućnosti su:
A) 0,5-2 g osušenih vršnih delova u obliku praška 1-4 puta na dan
B) da bismo napravili infuz potrebno je 1-2 g osušenih iseckanih/usitnjenih vršnih delova preliti sa 150 ml ključale vode. Ostavi se da stoji 10 min. Uzima se 1-4 puta na dan
C) 2-4 ml tečnog ekstrakta do 4 puta na dan (1:8; rastvarač za ekstrakciju 25 % etanol)
     2 ml tečnog ekstrakta do 3 puta na dan (1:8; rastvarač za ekstrakciju 45 % etanol)
     0,5-2 ml tečnog ekstrakta do 4 puta na dan (1:1; rastvarač za ekstrakciju 25 % etanol)
     2 ml tečnog ekstrakta do 3 puta na dan (1:1; rastvarač za ekstrakciju 70 % etanol)
D) mogu se uzeti i odgovarajuće doze suvog ekstrakta    

Lekovi na bazi pasiflore se generalno dobro podnose. Do sada je prijavljena jedna alergijska reakcija i jedan slučaj mučnine i ubrzanog pulsa. Ne postoje dokazi da je uobičajena upotreba štetna. Može smanjiti sposobnost upravljanja vozilom i mašinama.

Ne preporučuje se primena kod dece mlađe od dvanaest godina, jer ne postoji dovoljno podataka koji bi je podržali. Iz istog razloga se ne preporučuje ni primena kod trudnica i dojilja.

Iako nema podataka o interakciji pasiflore i sintetičkih sedativa (npr. bromazepam), ne bi ih trebalo kombinovati.

Sadrži:
flavonoide- uglavnom u obliku C-heterozida apigenina i luteolina
etarsko ulje- prisutno u tragovima, čini ga preko 150 jedinjenja
cijanogene heterozide
ß-karbolinske alkaloide- prisutni su u tragovima, nema ih u većini komercijalnih materijala
derivate trisupstituisanog benzoflavona
maltol


Ne može se sa sigurnošću reći koja su jedinjenja odgovorna za farmakološko delovanje. Ranije se smatralo da su aktivni flavonoidi, danas ima dokaza da su u osnovi ovih efekata benzoflavoni.
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2011 u 00:16
Hvala, cenarius, na ovim korisnim informacijama.

Baš sam ove zime dobavila sjemenke passiflore incarnata i posijala ih.
Nadam se da će niknuti.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
afrata View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje afrata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2012 u 11:32
Ima li tko sjeme passiflore incarnate? Može li se u RH nabaviti igdje?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 00:58
Mislim da u Hr nema ali se može kupiti izvana.Ja sam kupila lani, posijala 4 sjemenke i samo 1 biljčica nikla.Jedna ali vrijedna.Sada je visoka oko 1 m, već sam probala čaj od nje i zbilja uspavljuje.Sad  radim  tinkturu.

Nije dala plod ove godine pa nemam sjeme.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2013 u 13:57
Ove godine sam bila puno uspješnija u uzgoju passiflore incarnate.Imam 7 biljaka i već pravim tinkturu pasiflore koja je jedan od glavnih sastojaka mojih biljnih kapi za smirenje,spavanje i odvikavanje od raznih sintetičkih ljekova za smirenje.
Još samo da iznađem način kako da mi pasiflora opstane u vrtu i preko zime jer je osjetljiva na led.


Ima i prekrasan cvijet:


Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2013 u 11:09
Kod mene svake zime nadzemni deo propadne, ali u proleće istera mnogo izdanaka, narastu oko 5 metara u visinu i cvetaju obilno u 7., 8. i 9. mesecu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2013 u 00:48
Jesi li siguran da se radi o istoj pasiflori?Naime, njih ima više vrsta a samo ova koju ja imam (Passiflora incarnata ) je ljekovita.Ona treba vrlo visoke temerature za rast a koliko znam ti si dosta na sjeveru ( Novi Sad ) a ja na toplom jugu pa mi ipak ugine preko zime.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2013 u 07:20

Ovo je moja incarnata, cvet je drugačiji od tvoje incarnate. Imao sam i takvu kao kod tebe, ali sam je dobio kao Maypop incarnata, a ovu na slici kao pravu incarnatu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.