Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mandarina
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mandarina

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
Korisnik
Poruka
Citrusar View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Citrusar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2013 u 13:12
Smile
Pronasao sam u vrtlariji u Sibeniku SAIGON i posadio u vrt.
Da li imate iskustva s tom sortom ?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2013 u 00:08
Saigon je jedan klon ili kultivar vrste mandarine unshiu. Nabavljen je sedamdesetih godina prošlog stoljeće iz Francuske ( sa Korzike ) i zasađen u nasad bezvirusnih agruma u PIK "Neretva" Opuzen.
Usput rečeno, sada tamo raste korov i nasadi su propali.
Saigon ima bujno stablo, plodovi su srednje krupni, poželjnog, spljoštenog oblika te ujednačene krupnoće. Sazrijeva koncem listopada. Citrusar, nisi pogriješio.
Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2013 u 23:45
Veliki pozdrav za sve, ja sam novi na forumu. Imao bi nekoliko pitanja prošle godine sam kupio mandarinu fino razgranata sa dosta listova nije cvjetala niti je imala plodova. Preko zime sam je držao u prostoriji gdje nije bilo mnogo svjetla jedan manji prozor a temperatura se kretala oko 3 stepena C u toku zime svi listovi su opali. Sada kada je došlo proljeće madarina je procvjetala i trenutno na stablu imaju 2 ploda i vrlo malo mladih lisaka jer sve mlade lisčice koje počnu da rastu nakon kratkog vremena opadnu a da se ni ne razviju. Preko zime sam je vrlo malo zalivao. Još nešto vrhovi grana se osuše, ja te suhe vrhove osiječem a zatim se opet počne sušiti dio ispod. Šta bih trebao raditi? Inače vršim prehranu sa gnojivom za agrume svakih 10 dana od aprila do oktobra.
Na vrh
Citrusar View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Citrusar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2013 u 08:59
SmileHvala Terezija,
stvarno dobro napreduje, bujna je ima vec cvijetove.
 
Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2013 u 12:20
evo kako moja mandarina izgleda


ovdje se vidi kako joj se vrhovi suše, prvo pocrni vrh a zatim to krene prema donjem dijelu ja taj crni dio odsiječem i nakon nekog vremena ponovo počinje to isto


a ovdje se vidi mala liska koja je opala, tako mnoge liske tek što se počnu razvijati samo opadnu


već sam na ovakav načim izgubio jedan limun i kumkvat pa ne bih želio da se to desi i sa mandarinom ;(
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2013 u 00:43
Biljka izgleda jadno, očigledno je promrzla. Mema drugog rješenja nego grančice sjeckati od ovih osušenih  crnih dijelova prema dole. Sjeći sve do zdravog dijela koji ima sok. Zatim, odsječena mjesta premaži kalemarskim voskom ( kambisanom ). Zalij ga gnojivom za agrume s naglašenim sadržajem dušika ( N ). Sretno!!
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2013 u 00:48
Utipkaj na googlu "uzgoj agruma u loncima" što je objavljen u časopisu Gospodarski list. Tamo je sve opisano kao i prezimljavanje agruma u loncima.
Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2013 u 10:34
Hvala na pomoći, moraću potražiti taj kalemarski vosak nisam nikada ništa kalemio pa ga ni nemam, pa ću uraditi po tom uputstvu valjda je uspijem sačuvati.Wacko
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2013 u 00:48
Kambisan možeš kupiti u svakoj poljo-ljekarni.
Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2013 u 11:02
Skinuo sam sve suhe grančice i još neke koje su mi sumnjive. Kupio sam taj vosak. Ovaj koji sam kupio zove se Arbosan-smola za premazivanje, pakovanja sličnog kao pasta za zube i time sam premazao dijelove gdje su bile oštećene grane. Uz to dodao sam mu gnojivo za agrume sada samo ostaje da vidim hoće li biti oporavka
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2013 u 08:49

male mandarinice.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2013 u 21:47
Evo mandarine nakon što sam joj odstranio oštećene grančice. Za sada djeluje obećavajuće, nadam se blagoj zimi. Wink


Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2013 u 23:43
Možeš joj orezati i ovaj dio na kojemu nisu krenuli pupovi. Izbjegavaj da korijenje leži na vodi, osiguraj dobru drenažu i ne stavljaj podložak.
Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2013 u 02:02
Moram se zahvaliti Tereziji jer mi je svojim savjetima spasila mandarinu. Za sada izgleda vrlo dobro i sve više napreduje.


Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2013 u 22:56
Moja je stara dvije godine, dala je plodove i jedan je pukao. Zasađena je u vrtu. Neznam koji je razlog tome?
 
 
 
 
 
Druge su zdrave
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2013 u 21:10

Mira nije bolest u pitanju već nagla količina vlage  pa joj je koža tijesna, tako zna pokoja puknut ništa strašno

Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2013 u 00:20
Mira, pucanje plodova se javlja kada, nakon sušnog perioda, padne obilna kiša. Kao što Aralija kaže, ne radi se o bolesti. Na mojoj tridesetogodišnjoj naranči Washington navel, skoro je 10% plodova puklo. Redovito sam zalijevala ali, uzalud. Ova pojava spada u fiziološke poremećaje.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2013 u 01:45
Miro meni je lani dosta manderina popucalo, dok ove godine nije..Ove su mi godine popucali narovi, možda iz istog rezloga..WinkWink.Da se pohvalim da sam danas pojela prvu manderinu. Nije bila skroz žuta, ali je počela mjenjati boju prema žutoj...Bila je skroz ok. Ove godine ima puno plodova i nadam se da će svi biti dobri i sočni...Big smileBig smile
sutra je novi dan
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2013 u 11:39
Cure hvala na odgovoru. Sada znam nešto više.
Rijeka

Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2013 u 01:03
Moja manderina potpumo je sazrela i skoro smo sve plodove već pojeli. Bilo ih je dosta i jako su ukusni i slasni. Ima još nekoliko plodova na njoj i onda čekamo drugu čiji su plodovi još skroz zeleni. Imam i treću mladu manderinu koju sam posadila u novi vrt. Preživjela je svoju prvu zimu i ima 4 ploda koja su još zelena. Evo malo slika...

[URL=http://s647.photobucket.com/user/jagoda_2009/media/Proljece%20%202013/Cvije1070eivrtlistopad2013067_zpsa4224b76.jpg.html][/URL




A ovo je bilo danas kad sam ubrala manderine i narove...

sutra je novi dan
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.