Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Naranča
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Naranča

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345>
Korisnik
Poruka
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2012 u 00:05
uvažavam,naravno, i mišljenje ostatka ekipe
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2012 u 17:30
nitko ništa??
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2012 u 21:40
 
Dobila si lijepi poklon.Stabalce treba presaditi, dobro si učinila. Nije dobro ako si ga presadila u najveći lonac. Presađivanje se obavlja prve dvije do tri godine pred kretanje vegetacije birajući svaki put veći lonac ali nikada najveći. Kada stablo dostigne konačne dimenzije što zavisi o vrsti agruma, više se ne presađuje nego se samo dodaje povremeno nova zemlja po površini.
  Gnojidbu obavljaj za vrijeme vegetacije i to sa specijalnim gnojivom za agrume preko lista ili zalijevanjem preko zemlje.
  Ako je stabalce cijepljeno na podlogu ( Poncirus trifoliata )za vrijeme zime se čuva u prostoriji na temp.od 7 d0 10°C sa nešto manje svijetla. Tada stablo ulazi u fazu mirovanja i na proljeće daje normalan rast.Zalijeva se rjeđe i to s mlakom vodom. Na proljeće se iznese na otvoreno ili na terasu i zalijeva se češće.
Preskočila sam sadnju jer si je ti već obavila. Trebalo je posaditi na istu dubinu na kojoj je bila u posudi u rasadniku. Ako je cijepljena, spojno mjesto bi trebalo biti 15ak cm iznad zemlje. Bilo bi dobro da si je slikala. Ako je to stabalce već formirano onda se rezidba tijekom proljeća svodi na uklanjanje vertikalnih grana ( vodopija )kao i svih mladica koje rastu iz debla .Rod se stvara na prošlogodišnjim granama što položenijeg rasta. Nadalje, uklanjaju se sve kržljave grane kao i one koje se isprepliću. U godini obilne cvatnje, preporuča se prorjeđivanje cvjetova.
        Nemoj držati podložak ispod pitara da ne bi došlo do truljenja korijena.
Na vrh
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 06:43
hvala na iscrpnom objašnjenju, mislim da će najbolje bit da poslikam naranču pa da vidiš kako sam ja to napravila danas ću to napravit
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 13:25
sry što je slika loša
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 13:28
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 23:42
    
     Bravo ,sad nam je jasnija situacija. Koliko mogu vidjeti spojno mjesto je nešto malo iznad zemlje i prepoznaje se po štrljku od podloge. Da je ovo moja sadnica orezala bih je na 4 do 5 pupova iznad spojnog mjesta i to pred kretanje a to je oko sredine ožujka. Iz tih pupova koji se nalaze u pazuhu listova, će tijekom vegetacije izbiti mladice, buduće grane. Ovo je previsoka sadnica i treba je skratiti. Kad to napraviš  dobit ćeš 3 do 4 mladice. kad ove mladice odrvene, javi se.  Onaj štrljak od podloge oreži koso i jedan i drugi rez premaži kalemarskim voskom.
 Spojno mjesto je trebalo biti oko15ak cm iznad zemlje. Čini mi se da je manje. Budi oprezna i nemoj dozvoliti da ga zatrpaš zemljom. Ono mora stalno biti iznad zemlje tako da podloga bude u kontaktu sa zemljom a ne naranča. Dio od zemlje do prvih mladica ili grančica će biti deblo koje moraš održavati tako da režeš sve grančice koje iz njega izbijaju.
 
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2012 u 00:49


    

Uploaded with ImageShack.us
  Evo jednog lijepog stabalca naranče. Kako vidiš, grananje počinje niže.
Na vrh
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2012 u 10:16
može li neko objasniti, moja mandarina  stara4 god ima super cvat cvijet na cvijetu, onda kad se zametne plod  jedan po jedan otpadaju kao da ih neke bube probuše ,tako da ostanem na par plodova . zna li neko o tome nešta kako da spasim plodove.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2012 u 17:26
  bili cvitak, tek sam primjetila da si nagrnula zemlju uz sadnicu prilikom presađivanja. Odgrni je vodeći računa da ne otkriješ korjenje.
Na vrh
bili cvitak View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bili cvitak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2012 u 17:40
odgrnula sam , hvala ti puno Terezija, a kad sadnicu orežem poslat ću ti opet sliku da vidiš. a što se tiče tog zagrtanja to je bio savjet iz poljocentra eto zamisli ! tebi
cvijet treba sunce da bi bio cvijet, čovjek treba ljubav da bi bio čovjek
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 23:43
darijaz, je li mandarina u loncu ili na otvorenom? Pretpostavljam da je na otvorenom. Normalno je da otpadaju zametnuti plodovi ali, naravno, ne u tolikoj mjeri.Ako ima dovoljno vlage u tlu i u zraku, manje će otpadati. Zatim, važna je i gnojidba. Na jesen je trebalo dodati N:P:K u kojem je N (dušik) najmanji kao pr. 7:14:21 ili 5:20:30. Dušik stimulira vegetaciju a fosfor i kalij cvjetanje i plodonošenje. Ako je neki štetnik u pitanju, slikaj plod.
Na vrh
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2012 u 08:59
TEREZIJA  ona je u velikoj   saksiji ,problem je u tome što kad joj dođe vrijeme cvatnje baci cvijeta  ok ,ali  problem nastaje kad se zametnu plodovi  od 100  plod  ostane 15 nemoguče . Koliko vidim da taj plod buši neka bubica leteća  možda ima neko sredstvo da ih odbije. R.edovno dobiva sve hranjivo. Znam da nešto mora otpast  ali toliko. Imam  još naranđu i 2 vrste limuna ,dubrovački , i još neki mjesečar . oni bi trebali ove god cvast isto u vel buradima. štetnik se pojavljuje kad se plodovi zametnu  .
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2012 u 23:06
darijaz, preporučila bih ti prskanje sa Crvenim mineralnim uljem i to sada dok vegetacija miruje. Ono ima insekticidno ( ubija zimska jaja štetnika ), akaricidno ( ubija zimska jaja grinja ) i fungicidno ( ubija gljivične bolesti ).
Upotrebi ga prema priloženom uputstvu u koncentraciji od 2%.( 2 dcl na 10 l vode odnosno 1dcl na 5 l vode). Kad prskaš, nije dovoljno pljuc, pljuc nego, doslovno, okupati stablo.
 Nemoj se bojati, nema neku otrovnost ali ipak se zaštiti. Iluzorno je govoriti o proizvodnji bez ove ili slične zaštite. Ako ne nađeš crveno ulje, možeš tražiti modro koje je isto na bazi bakra.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2012 u 03:12
Došla sam ovdje pogledati štogod zanimljivo. Terezija kako je prekrasna tvoja naranča, ogromno stablo kao iz bajke...Odmah na početku si napisala o prskanju crvenim uljem, što sam te pitala na temi limun. Baš super da sam to pročitala idem odmah sutra kupiti i odmah špricati sve agrume, nekoliko voćki i ruže...Puno hvala na korisnim savjetima koje nam daješ. Čitam i savjet za orezivanje naranče. Možda bi trebalo i moju orezati, ali žao mi je jer lijepo izgleda...
sutra je novi dan
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2012 u 00:05
Jagoda, moram te ispraviti. Nije ovo moja naranča nego skenirana slika iz jednog talijanskog rasadnika.
Jako bih željela da je moja ali nije. Ja imam veliko stablo Washington nawel ispred kuće.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2012 u 00:41
Originalno poslano od člana Terezija Terezija napisao:

Jagoda, moram te ispraviti. Nije ovo moja naranča nego skenirana slika iz jednog talijanskog rasadnika.
Jako bih željela da je moja ali nije. Ja imam veliko stablo Washington nawel ispred kuće.
 
Oprosti mislila sam da je tvoja kad si napisala da si imala oko 100 kg naranči. Mora da je i tvoja naranča veliko stablo, slikaj ga malo da nam rastu zazubice....Obzirom da si imala puno naranči, da li ih možda prodaješ?Wink
sutra je novi dan
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2012 u 00:18
Na ovoj temi , na str 2 je slika moje 31godišnje naranče Valecije late. Nakon zime je dosta plodova otpalo. Stalno skupljam i do sada sam pokupila oko 50 kg plodova. Budući je stablo obilno rodilo, plodovi nisu krupni nego srednji. Ona je dobra za sok. Nije prskana zato što je visoka pa je ne bih mogla doseći s leđnom prskalicom. Ne prodajem ih jer agrumi rastu skoro u svakom vrtu. Dijelim rodbini i prijateljima za sok. Ona se dugo drži na stablu pa će biti soka i u svibnju.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2012 u 00:34


Uploaded with ImageShack.us
 Evo dijela stabla Washington nawel starog 29 godina.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2012 u 02:32
Terezija, prekrasno stablo. Po pisanju to je jedno od stabala, bravo...Lako vama kad imate dobre uvjete za uzgoj agruma. Kod nas isto može ali bura jako škodi i doprinese da otpadnu listovi Wink...Moja naranča će za dvadesetak godina biti takva....Ajme hoću li ja to dočekati...Šteta je da ne prodaješ svoje naranče. Ja sam za bolesnog prijatelja a usput i za sebe, naručivala domaće naranče iz tvojih krajeva...WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,188 sekundi.