Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Naranča
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Naranča

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
Poruka
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 22:37
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Došla sam ovdje pogledati štogod zanimljivo. Terezija kako je prekrasna tvoja naranča, ogromno stablo kao iz bajke...Odmah na početku si napisala o prskanju crvenim uljem, što sam te pitala na temi limun. Baš super da sam to pročitala idem odmah sutra kupiti i odmah špricati sve agrume, nekoliko voćki i ruže...Puno hvala na korisnim savjetima koje nam daješ. Čitam i savjet za orezivanje naranče. Možda bi trebalo i moju orezati, ali žao mi je jer lijepo izgleda...

 Jagoda, oprosti što sam površno pročitala tvoj post u dijelu koji se odnosi na moje veliko stablo naranče. Ja sam mehanički odmah to dovela u vezu s onom narančom u loncu koju sam skenirala.
Ubuduće ću čitati pažljivije. Preskočila sam ono "ogromno". Tko zna zašto......
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
orsobruno View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orsobruno Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2012 u 08:51
 
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Čitam i savjet za orezivanje naranče. Možda bi trebalo i moju orezati, ali žao mi je jer lijepo izgleda...
Nemojte da vam bude žao orezati mladu sadnicu onako kako je Terezija objasnila. Nakon toga se formira stablo baš onako kakvog želimo. I puno brže ojača. Ja sam se mučio sa limunom vegetaciju i pol, prošle godine u ožujku sam ga skratio pošteno. U godinu dana je narastao ja 1,5 u visinu, 1,5m u širinu (oblik "vaza" sa tri grane (120 stupnjeva)), i za par dana berem prve plodove. Ima ih oko tridesetak.
Isto mi se desilo sa mandarinom. Ali naranču (prošlogodišnju sadnicu) sam skratio prije par dana na 7 pupova.
 
Terezija, imam rovaca u vazama. Njih sam okrivio za propast mog grejpa. Da li su opasni za agrume i kako se boriti s njima?
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2012 u 00:31
orsobruno, ne znam što bih ti rekla. Znam da rovac grize korjenje povrća, voća i nije specifičan za agrume. Vjerujem da si protiv zemljišnih insekticida? Ne znam kolike su ti vaze i  agrumi u vazama i da li je moguće promjeniti zemlju.
Pročitala sam da se rovac povlači na toplo mjesto da bi prezimio koncem rujna. Takvo toplo mjesto je stajnjak. Da ga nisi možda unio stajnjakom? Aktivnost mu počinje na proljeće kada radi hodnike i grize korjenje.
Možeš tražiti savjet i eventualno zemljišni insekticid u poljo-ljekarni. Javi se
Na vrh
orsobruno View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orsobruno Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2012 u 06:44
Hvala Terezija. Bit ce upravo tako. Stajnikom sam ih unio. E sad se moram snaći nekako.
Na vrh
andrea123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Ožujak 2013
Lokacija: Đurđevac
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2013 u 22:51
molim vas za pomoc..nedavno sam kupila narandu puna je cvijetova ali sad su mi poceli zutjeti listovi..sta da napravim???? pomagajte
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2013 u 01:35
Možda im fali dušika. Nisam neki stručnjak ali ja mojim agrumima za lisnu masu stavim dušičnog gnojiva...
sutra je novi dan
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2013 u 00:02
Andrea 123, dala si malo podataka. Sadnica je u rasadniku vjerojatno dobro pognojena na način da što bolje izgleda. Vjerojatno će odbaciti dosta cvijeta. Možeš joj i ti pomoći i skinuti cvijetove. Nakon toga, kao što Jagoda preporuča, pognoji je gnojivom za agrume s naglašenim sadržajem dušika.
Ne zalijevaj je pretjerano s vodom i ne drži podložak da ne bi došlo do truljenja korijena.
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 20:19
taroko naranca kalemljena na citrange troyer koju sam posadio proslu jesen kao cetverogodisnju sadnicu

naranca moro na podlozi gorke narance


Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2013 u 00:20
Naranča Taroco ima potpuno crveno meso i sok, posebno ugodnu aromu. Crvenu boju dobije malo kasnije (koncem prosinca i u siječnju). Vidim žute ploče, je li i na Šolti hara voćna mušica?
Možda se varam ali mi se čini da je ove godine još nema a rane sorte mandarina su počele mjenjati boju.
Cirtrange troyer je podloga koja je nastala križanjem Poncirusa i slatke naranče.
Nešto slabije podnosi niske temperature nego sam poncirus, ali to je zanemarivo. Bolje podnosi vapnenasta tla. Bravo Andrija 2, imaš lijepu kolekciju agruma.
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2013 u 12:32
nisam nikad imao problema s tom vocnom musicom, ali zato jesam sa lisnim minerom. On je napao sve agrume osim feminela. Zute ploce su namjenjene za njega, ali nisu nista pomogle.
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2013 u 12:35
drago mi je da ce taroko pocrveniti u nasoj klimi. Nazalost mislim da star rubi grejp ne bude dobio crvenu boju, jer mu fali vrucine. u svakom slucaju biti ce to zanimljiv eksperiment, jednom kad dobiju prve plodove.
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 09:10
Naranča,koja stoji u kući na polumračnom hladnijem mjestu, počela je cvjetati. Da li mi netko može objasniti?Čitala sam da agrumima treba puno svjetlosti pa sam zbunjena.
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 13:11
I Moja je tako cvjetala u hodniku prošle zime. nažalost izgubila je svo lišće poslije toga. Možda joj je ipak pretoplo.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 15:20
Originalno poslano od člana Terezija Terezija napisao:

darijaz, preporučila bih ti prskanje sa Crvenim mineralnim uljem i to sada dok vegetacija miruje. Ono ima insekticidno ( ubija zimska jaja štetnika ), akaricidno ( ubija zimska jaja grinja ) i fungicidno ( ubija gljivične bolesti ).
Upotrebi ga prema priloženom uputstvu u koncentraciji od 2%.( 2 dcl na 10 l vode odnosno 1dcl na 5 l vode). Kad prskaš, nije dovoljno pljuc, pljuc nego, doslovno, okupati stablo.
 Nemoj se bojati, nema neku otrovnost ali ipak se zaštiti. Iluzorno je govoriti o proizvodnji bez ove ili slične zaštite. Ako ne nađeš crveno ulje, možeš tražiti modro koje je isto na bazi bakra.

Terezija, vezano uz prskanje crvenim uljem. Moji agrumi (naranča, linini i calamondin) svi imaju list, posađeni su u cvijetnjacima i prezimjeli su na terasi, zaklonjeni od direktne bure i kiše, jer je zima bila blaga. Tretrala bi ih crvenim uljem (1 dl na 5 l - tolika mi je prskalica) grane nisu gole već krcate zelenim listovima - da li smijem prskati s obzirom na listove i ako da da li u tom omjeru 1 dl na 5 l vode ili možda nešto treba drugačije ? 
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 15:48
Originalno poslano od člana macorka macorka napisao:

Naranča,koja stoji u kući na polumračnom hladnijem mjestu, počela je cvjetati. Da li mi netko može objasniti?Čitala sam da agrumima treba puno svjetlosti pa sam zbunjena.

Pogledaj u ovom Terezijinom postu zadnju rečenicu, možda je to odgovor na pitanje zašto cvjeta u sada http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=583&PID=154469&title=narana#154469

Poslije slijedi savjet da bi te cvjetove trebalo maknuti da se biljka ne iscrpljuje te da bi mogla ponovo cvjetati kad za to bude vrijeme.
Na vrh
Zagi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zagi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2014 u 14:41
Ima li neko iskustva sa razmmnožavanjem agruma nekim drugim načinom osim sjemenkma
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 12:02
Agrumi se mogu razmnožavati i reznicama.
 
Naranči, koja je cvjetala, otpali su cvjetovi.
 
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2014 u 17:26
evo dve slike od nedelje, sorte taroko i vosington

http://s748.photobucket.com/user/adriano1007/media/2014-03-16-393_zpse489d192.jpg. -
http://s748.photobucket.com/user/adriano1007/media/2014-03-16-392_zpscfee352a.jpg. -
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2014 u 15:03
evo mojih naranči, taroko i moro

http://post.org/ -
http://post.org/ - image hosting gif
http://post.org/ -
http://post.org/ - pic host
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2014 u 01:52
Andrija 2, mogu li se na proljeće nadati plemki od naranče Moro?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.