Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Aichryson
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Aichryson

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Aichryson
    Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 20:06
Aichryson



Volite li Aichryson ?

Krasnu biljku koja svojim izgledom podsjeća na neku umanjenu Krasulu (bar mene od početka) . Kod mene je treću godinu. Do sada je sa njega uzeto nekoliko reznica. To je obavezno učiniti ako ne želite ostati bez Aichrysona.
Zašto ? Zato što Aichryson ima jednu karakternu grešku . Naime poslije cvatnje umire !
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 20:13
divan je smile94, meni je čak i zanimljiviji od crassule, valjda jer mi je novi, ali preslatki su mi ti njegovi listići prekriveni finim dlačicama

jesenas sam ga ja dobila i baš sam htjela upitati je li istina da ugiba poslije cvatnje, kad vidim da si i sam to napisao
...a može li se to nekako spriječiti? npr. uklanjanjem zametaka pupoljaka kad se primjete
i koliko treba biti stara ili velika biljka prije nego počne cvjetati?

moj je malecki, ali da znam pripazitiWink

možeš li napisati nešto više o uzgoju - voli li baš sunčano mjesto ili ne direktnu svjetlost, zalijeva se, pretpostavljam kao i ostali sukulenti - malo, a i supstrat - siromašniji ili...
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 20:18
I ja imam ovu biljku,pa moja je cvala cijelo ljeto,a mislim da je još živa,odoh u podrum pogledati.Thumbs%20Down
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 20:30
Vratila sam se iz podruma,još je živa,lijepo i zdravo izgleda,što sad,gdje i kako da izmem reznice,hoće li mi sad uginuti,bila bi šteta.Pinus,tvoja izgleda prilično veliko,još nije cvala ili....?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 20:59
Zbog pomanjkanja prostora držim ga preko zime na prozorskoj dasci (jugozapad).Temp. 15 – 20 C ovisno od vremena. Zalijevam svaki tjedan do dva, ponovno u zavisnosti od vremena. On je u laganoj vegetaciji. Dali je to po teoriji dobro ne znam ali zadovoljan sam njegovim izgledom.
U Svibnju kada prođe opasnost od mraza idem sa njime van na sunčani položaj. Preko ljeta sam odsutan dva mjeseca i u tom razdoblju ga zaljeva kiša. Voda nesmetano otječe iz tegle.

Moj do sada nije niti pokušao cvjetat tako da to nisam radio (odstranjivao cvjetne pupove) .U stvari bio bi sretan da mi procvjeta jer je cvijet lijep. Uvijek imam u rezervi nove reznice na razmnožavanju.
Supstrat radim sam: mješanica zemlje za cvijeće Klasman tip II, silikatni pjesak, perlit, fina drobljena cigla (ovo što vidiš kao ukrasni kamenčići po površini zemlje u tegli).
Ukratko – preko zime maksimalno sunca ( jer ga je i tako premalo na našim zemljopisnim širinama) preko ljeta par sati direktnog sunca, ostalo vrijeme svijetla sjena.

Mali kaktus ne moj još nije cvjetao. Koliko je star pa napisao sam - sada je treća godina kod mene. To da proživi cvatnju je jako lijepa vijest.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 21:08


Aichryson u cvatu. Slika sa neta.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 21:18
Lijepa slika Pinus,vidjela sam da si napisao da je kod tebe 3 godine.Ja sam svoju dobila lani sa cvijetom,ali je velika kao jedna tvoja grančica,zato sam pitala,mislila sam da je puno starija,meni izgleda veliko.Šta je onda moju malecku natjeralo da cvate?Moram odmah sutra da nešto zapelcam da ne ostanem bez nje.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 21:29
Evo našla sam prošlogodišnju sliku,nije baš kvalitetna,ali se vidi kako je cvala,sad je malo veća,ali više nema cvijetića i sad bi to trebalo uginuti?
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 22:19
lijepi cvijetić!

Očito da nisu sve vrste Aichryson monocarpic oli ti jednom cvjetajuće. Malo sam guglao i našao sam na desetke članaka na netu o Aichryson-u gdje je navedeno da je monocarpic.
Što sada da radim ? Kome da vjerujem ?
Evo ja ču tebi jer si predočila crno na bijelom da je to tako.   

Gledam oblik lista, Kod tvog Aichrysona je list više okrugle oblike, kad mog je čini mi se više ovalnog oblika. Postoji mogučnost da su to dvije različite vrste Aichrysona.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 22:42
Pinus,a šta kaže tvoja susjeda,sad sam i ja gledala na netu,da se biljka poslije cvatnje jednostavno posuši.Idem sutra odmah zapelcati,da slučajno ne ostanem bez nje.
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2011 u 18:47
Pinus ovo je predivno, ovo još nisam vidjela...ostala sam bez riječi. Prelijepa je, nemam više epiteta ali je prekrasna biljka.
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2011 u 19:17
Tanja20, super da smo dobili još jednog ljubitelja sukulentnih biljaka.

Mali kaktus, na osnovu tvog iskustva i podataka sa interneta možemo zaključiti da unutar roda Aichryson postoje vrste koje su monocarpic (poslije cvatnje umiru) ali i trajnice.

Kada sam jednom prilikom razgovarao sa susjedom o toj biljci nazvala ju je Aeonium. Nisam to tada komentirao. Mislio sam da griješi. Sada vidim na netu imena Aichryson tortuosum i Aeonium tortuosum, to su u stvari sinonimi i imena koje se odnose na istu biljku, ovu moju sa početka ove teme.

Što se točno događa sa Aichryson (Aeonium) tortuosum poslije cvjetanja sada nisam siguran. Treba još malo počekati, nadam se da će ove godine cvjetati po rasporedu sati (krajem proljeća).A i susjedu ću pitati prvom prilikom.

Ps. Ai (gr. uvijek),   chryso (gr. zlato),.... Aichryson = uvijek zlatno. Misli se na boju cvijeća.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2011 u 19:24
Ja sam danas svoju presadila u svježu teglicu i odmah malo zapelcala,da slučajno ne ostanem bez nje.Ja sam ju lani dobila negdje u ljeti s cvijetom,najesen sam ju stavila u podrum(nisam znala da spada u sukulente)i mogu ti reči da je dugo,dugo još u podrumu cvala.Poslikat ću je sutra,nisam danas stigla,vani je počelo puhati pa sam mislila da će me kiša uhvatiti.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2011 u 19:51
Mislim da je položaj na prozorskoj dasci preko zime puno bolji nego podrumski prostor bez ili sa malo svijetla. Vidio sam i sam podatak da cvijeta jako dugo, super da si to potvrdila. I o tome moram malo popričati sa susjedom.


Fino da si ju presadila. Sada je pravo vrijeme za presađivanje i za razmnožavanje.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2011 u 22:01
Evo kako izgleda danas
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2011 u 22:11
Lijepa biljčica. Popikala si ga u istu teglu. Dobra ideja.   

Tako veliki je bio moj kada sam ga kupio. Čini mi se da je tvoj Aichryson laxum.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2011 u 18:20


Dali je to Aichryson ? Na temi o identifikaciji biljaka nije nitko odgovorio na upit. Oblikom rozeta mi nalikuje na Aichryson. Ima i zračne korijenčiće slično kao Aichryson.
Na vrh
orchid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orchid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2011 u 10:58
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Evo kako izgleda danas
 
Ustvari, izgleda da je moj nepoznati Cvijet ovo, Aichryson (jos samo da naucim kako se izgovaraWink)
Na vrh
orchid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orchid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2011 u 11:06
A ovo je njegova bebaHeart
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2011 u 05:27
moj melecki je sav u cvjetovima, divno izgleda i nadam se da mu ovo nije labuđi pjev,


sve me strah da su mi nade uzaludne jer mu se listovi na grančicama suše


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.