Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ruta graveolens
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ruta graveolens

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ruta graveolens
    Objavljeno: 12 Studeni 2007 u 12:00
 Ne, nemam ništa o ovoj travki, ali tražim.
Ako  netko zna kako to izgleda ili još bolje ako ima sliku neka stavi ovdje...
Hitno to moram saznati Wink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2007 u 12:15
Porodica Rutaceae
Ruta graveolens je višegodišnja biljka sa mnogobrojnim žlezdama u kojima se nalazi etarsko ulje. Stablo joj je uspravno u donjem delu odrveni, visine 20-50 cm, okruglog preseka. Listovi su naizmenični perasto deljeni na objajaste režnjeve, plavičastozelene boje. Cvetovi zelenkastožuti četveročlani, jedino na vrhu petočlani. Čašični listići trouglasti (trokutasti), krunični listići duž oboda nazubljeni ili na rese usečeni. Plod je čaura. Biljka ima mnogo mlečnog soka u sebi koji se koristi protiv bradavica i kurijih očiju. Imam jedan grm ove biljke u bašti, razmnožava se kao lud, ali na žalost nemam sliku biljke dok cveta. Mogu danas slikati da vidiš bar list kako izgleda.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2007 u 19:07
Imala sam pun vrt te biljke, možda je još negdje koja ostala, pa ako voki ne postavi sliku, ja ću.
Angažirala sam radnika da mi sve pronađe i ukloni, jer mi je izazivala jake alergije.
Kod nas je uglavnom koriste kao dodatak rakiji (travarica).


Ažurirao mima - 12 Studeni 2007 u 19:08
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2007 u 23:39
Kad cvjeta ruta? Ne znam hoću li je uspjeti naći sada..moralo bi toga biti na otoku...rekli su mi da ima...

Jel to TO?








Ažurirao frida - 12 Studeni 2007 u 23:57
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 08:16
OPISATI CU TI JE I POSLATI SLIKU :) .. ALI VIDIM DA SI CVEC SVE SAZNALA.

Ažurirao Ivan - 13 Studeni 2007 u 08:17
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 11:00
Frida, doma u tegli imam 20-tak sadnica rute koje nisam uspjela podijeliti. Da si mi bliže, odmah bih ti pola donijela. Ako nešto smislimo, imaš rutu od mene. Čini mi se da je to zimzelena biljka, ali se neću kladiti oko tog jer će im ovo biti prva zima kod mene. Za prehranu (travaricu) bi se trebala pažljivo koristiti (male količine) jer navodno u sebi ima neki otrovni sastojak.
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 11:38

Omiljena biljka koja se dodaje rakijama travaricama liječi želučane tegobe, smiruje srce, ublažava bol u zglobovima, a u većim količinama može biti otrovna- prepisano s neta! 
Inace moj tat ju uvijek stavlja u rakiju travaricu a susjeda znam da pije caj od rutinig lista za srce, ljupanje, aritmije...

Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 11:42
Ruta/Rutvica /vrtna-vinova rutvica je grmolika višegodišnja biljka, jakog mirisa.
Pre cvetanja (jun-juli) beru joj se listovi i suše se na toplijem i prozračnom mestu! (Tada, usled hlapljenja ulja smeštenog u žlezdama zeljastog dela biljke, tako ispušta prodoran "miris").

Koristi se kao.

1) začin (još od antičkog Rima) ali u jako malim količinama. Što zbog intenzivnog (nekima i neugodnog ) mirisa i ukusa, što zbog činjenice da veće količine loše utiču na creva a može doći i do oticanja jezika, ju, ju, ju!)
2) u narodnoj medicini gde ima jako široku primenu i to :za pospešenje probave, kao diuretik za pospešivanje izlučivanja znoja i mokraće, kod lupanja srca, kod reume i gihta, smiruje greve (tako piše, nemam pojma šta je!!!), za regulaciju menstrualnog ciklusa e i bolesti materice. Uspešno odstranjuje nametnike i parazite u crevima, pomaže uklanjanju nesvestice,uklanja zastoj u venskom sustavu.Čajni napitak lečei bronhijalnu astmu,smiruje kašalj, naglo lupanje srca kao i uplau grla ukoliko se čaju doda i list kadulje (gorkooo!!!) Nekada su je koristili i kod ujeda zmija otrovnica.
3) u zapadnoj medicini se koristi i za regulaciju krvnog pritiska, tumora, zubobolje itd.
4) u homeopatiji za lečenje ukočenosti mišića i tetiva te povreda i trauma, išijasa, bolova u krstima, artritičnih bolova i dr.

Rutin: flavonski glikozid izoliran iz rute (Ruta graveolens) po kom biljka dobija i ime. Ima isto dejstvo kao i vitamin P: utiče na fragilnost kapilara, smanjuje njihovu propusnost i uopštee smanjuje propusnost površinskih slojeva ćelija. Koristi se u celom nizu indikacija u kojima postoje krvarenja i povećane tenzije ka krvarenjima kao posledica smanjene rezistencije kapilara.
....i ovo sam prepisala sa neta sa stranive svet biljaka!
Jel smijem ja uopce ovako copy - paste s nekih starnica?????Tongue
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 13:28
 Super ste....I meni treba za travaricu jer sam odlučila upustiti se i u taj projekt jer na otoku ima obilje trava koje su ( na sreću i rijetkost) u savršeno očuvanom okolišu - naime nema automobila ondaje...zašto to onda ne iskoristiti....
Ako ne nadjem rutu u divljini, kika, mogla bi mi poslati koju grančicu ( ionako je ne trebam puno) Embarrassed
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 16:30
Frida, za kaj će ti grančica? Misliš li je pelcati ili za travaricu?
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 20:49
 Za travaricu...
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2007 u 21:40
O.K. Poslat ću ti, ali se dobro raspitaj koliko lišća smiješ metnuti u jednu bocu. Doduše, rekla bih da je kvalitetnije ljetno lišće zbog veće erotičnosti, a ti ipak probaj i s ovim "zimskim". Pošalji mi adresu na pp pa ću ti ovih dana poslati.
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2007 u 13:56
...malo, malo stavi jednu grancicu ne duzu od 10 cm ...bit ce sasvim dosta, jer ako puno stavis pretjerat ces sa gorcinom....
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2007 u 08:49
 Hvala Maso!!!
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2007 u 10:34
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

O.K. Poslat ću ti, ali se dobro raspitaj koliko lišća smiješ metnuti u jednu bocu. Doduše, rekla bih da je kvalitetnije ljetno lišće zbog veće erotičnosti, a ti ipak probaj i s ovim "zimskim". Pošalji mi adresu na pp pa ću ti ovih dana poslati.


Htela si napisati eteričnosti ili erotičnosti???
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2007 u 10:56
......ruta je eroticna biljka..smile195
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2007 u 12:57
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Originalno poslano od člana kika kika napisao:

O.K. Poslat ću ti, ali se dobro raspitaj koliko lišća smiješ metnuti u jednu bocu. Doduše, rekla bih da je kvalitetnije ljetno lišće zbog veće erotičnosti, a ti ipak probaj i s ovim "zimskim". Pošalji mi adresu na pp pa ću ti ovih dana poslati.


Htela si napisati eteričnosti ili erotičnosti???
 
 
 Belly%20Laugh  Belly%20Laugh Belly%20Laugh  Belly%20Laugh Belly%20Laugh  ROTFL ROTFL  ROTFL ROTFL  ROTFL
Bravo Voki. Pa naravno da sam mislila na eteričnost. Istina da ima čudan miris pa možda djeluje i na erotičnost. Trebat ćemo pitati Fridu kad isproba travaricu.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2007 u 13:40
Posle litre travarice verujem da je sve erotično...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2007 u 18:15
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Posle litre travarice verujem da je sve erotično... [IMG]smileys/smiley4.gif" align="middle" />




Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2007 u 13:08
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.