Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kalateja - Calathea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kalateja - Calathea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
Poruka
esperanza0905 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje esperanza0905 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 11:55
na prijasnjoj strani imas sliku lista...suše se djelomicno....pa mi izgleda flekasto...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 13:56
Evo,da malo osvezimo temu, kad im nije vreme Wink usred sezone bastenskog i balkonskog cveca, nagovorena od Monk (tesko zabu u vodu naterati LOL)a i zbog pristupacne cene kupila jednu saksiju, da se nadje uz ostale Embarrassed.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Neva View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Neva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 12:19
Ovo je moja Crocata. Baca nova dva cvijeta.


Ima li tko vise informacija o ovoj vrsti? Dva stara cvijeta s kojima sam ju kupila su pocela smedjiti pa sam ih odrezala, iako nisam bila sigurna jesam li smjela... Sad je ostala na dva starija cvijeta (vidi se kako i njima pocinju tamnjeti rubovi i ova dva sasvim nova).
Konacno sam pronasla mjesto na kojem blistam.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2010 u 13:43
Kako i ja imam ovu baš zgonu biljku, jednu od puno vrste, evo što sam našla o njoj.
Biljku držati podalje od izravne sunčeve svjetlosti, ali joj je potrebno puno svjetlosti (ovo je prilično teško izvesti - mislim svjetlost, a ne sunce - zimi skoro nemoguće)
Tokom cjele godine paše joj temperatura oko 20 st.niti po zimi nije dobro manje od 20.
Kompost mora uvijek biti vlažan - ne mokar, a zimi smanjiti zaljevanje. Voli vlažan zrak, a suhi i vrući uvjeti glavni su neprijatelj ove biljke.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2010 u 14:48
Ovakvu crocatu sam neki dan vidjela u jednom vrtnom centru kako se ponosno šepuri,poletjela prema njoj kao raketa ali kad sam vidjela cijenu na peti se okrenula. Predivna je.
Na vrh
esperanza0905 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje esperanza0905 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2010 u 09:19



oporavljena nakon godinu dana...sada raste ko luda...
ima puno indirektnog svjetla, zalijevanje 2put tjedno umjereno...
carpe diem
Na vrh
VILMAČ View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 19 Srpanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1530
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VILMAČ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2010 u 16:01
vidite ovu ljepoticu, primjetila sam da joj se rubovi suše, molim za savjet, ne želim da propane dok je kod mene!!!!!!!
Na vrh
chalatea77 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje chalatea77 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2011 u 19:17
S obzirom da sam nova na forumu zbog problema sa orhidejama, kao što i sam user name govori imam se i ja bar nečim pohvaliti :) kupila sam jednu sad moram smišljat kud ih stavit...
 
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 16:26
Predivne su vam kalateje, svima osim one na početku foruma. Eh ja se javljam da mi se ne dogodi isto. Imam calateju koja je kao na prvoj slici (na početku foruma)
Godinu dana se sušila i mrcvarila i sebe i mene, da bi prije mjesec dana pustila 2 nova lističa i kao oporavila se.
A sad se opet vraća starome. Ta dva lista koja su krenula mjesec dana se nisu pomakla. Čudno jako, ali ne znam u čemu joj je šega.
Ajd sad vi recite. Na indirektnom suncu je, ima puno svjetlosti, vlažim je svaki dan, brišem joj kakdkad listove, e ima sve, a ne miče se. U čemu sam pogriješila.
Imam i kalatejicu kao od calathee77, samo upola manju i skužila sam da joj poneki listovi stvaraju na krajevima smeđe tonove, iako sam ju takvu dobila, ona to i dalje čini, isto ima sve uvijete a listovi joj smeđe. Pa zbog radi čega, ili me zafrkava ili je nešto ozbiljno.
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
chalatea77 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje chalatea77 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 18:15
I moje imaju na rubovima listova smeđeg, osim mladih novih listova, kod chalate koju ja imam je normalno da joj s vremena stari listovi požute i potpuno se posuše, no potjera nove mlade listove, tako da ako jedan ili dva lista počnu žutiti i posuše se skroz, a ostali su u redu, normalno se održava, netreba odmah početi misliti da nešto krivo radimo.
 
Chalatee su inače jako osjetljive i traže dobre uvjete i njegu. Ono što je najbitnije, one vole vodu, no ja svoje isključivo zaljevam kišnicom i sve su presađene u zemlju donesenu iz šume, odgovara im propusno rahlo, kiselkasto tlo barem ovoj mojoj vrsti koja raste rekla bi ko drač. Ona se nemože kao neke biljke zimi držati u neloženoj prostorji, vole toplinu i vlagu. Ova moja ima dugačke listove 80-90 cm i kad sam ju kupila imala je uske listove, kod mene nakon presađivanja, i zaljevanja kišnicom, listovi koji su novi izrasli su predivni široki,sjajni.
 
Kalateu ne smijete zaboravit zaliti, dosta ih propada tijekom  ljeta kad se ode na godišnji odmor, a ne opet tolko da stoji u vodi, dakle pravilo stalno vlažna i rahla zemlja. Znak da joj nešto ozbiljno ne paše je kad se rubovi listova počinju uvijati prema unutra. Da bi razvile lijepe boje listova traže i više gnojiva.
 
To što ti se ne miće ili joj je takav period da joj nije doba intenzivnog rasta, premda moje gotovo stalno tjeraju nove listove, ili joj je prehladno, što sumnjam, ali najvjerojatnije nema dovoljno gnojiva, i pitanje da li joj odgovara zemlja.
 
Kažeš da imaš istu vrstu kao ja, a u mogućnosti si doći do šumske zemlje, garantirano uz pažljivo presađivanje će buknuti, jako su osjetljive i na presađivanje, zato treba paziti, ne odmah nakon presađivanja gnojiti, zemlja stalno vlažna, u biti kad raste u šumskoj zemlji netreba  previše umjetnog gnojiva, i vole da im svjetlost pada odozgora, naravno direktno sunce to je svima jasno kod kalatea.
 
Više  o njima na stranici : www.calathea.nl
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 18:25
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Danas sam imao akciju spasavanja jedne biljčice. Koleginica iz susedne kancelarije bacila jednu saksiju sa sve cvećem u smeće. Kaže biljčicu napali sitni paukovi, propala je i ona je bacila. Inače je biljka bila prelepa, sa zelenim listovima i roza linijama po njima. Izvadio sam je iz saksije, oprao ostatke pod mlazom vode i posadio je ponovo u drugu saksiju. Koleginica kaže da je to bila Calathea majestica. Tražim vaše mišljenje da li ima nade da se oporavi ovo što je od nje ostalo i šta vole kalateje?
 
Što je bilo poslije???
 
 
evo moje
 
 
Na vrh
chalatea77 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje chalatea77 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 21:34
Predivna, Tija, samo nastavi chalatee su jako osjetljive, zato uspijevaju kod onih koji stvarno vode brigu o njima...
Na vrh
cvjećarka12 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjećarka12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 10:12
hvala kalateja 77 na iscrpnim informacijama o kalatejama,meni su jako drage a imala sam nekoliko neuspjelih pokušaja sa njima.sada opet imam jednu koja hoće-neče rasti,pokušat ču je malo bolje mazit pa čemo vidjet šta če bit
Na vrh
chalatea77 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje chalatea77 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 18:02
Originalno poslano od člana cvjećarka12 cvjećarka12 napisao:

hvala kalateja 77 na iscrpnim informacijama o kalatejama,meni su jako drage a imala sam nekoliko neuspjelih pokušaja sa njima.sada opet imam jednu koja hoće-neče rasti,pokušat ču je malo bolje mazit pa čemo vidjet šta če bit
Pa možeš ti do ljeta imat i još jednu, ja ću nadam se do ljeta imat još dvije chalatee više jer sam rasadila...kad malo porastu i potjeraju više listova...bit će za poklonit...kažem rastu mi ko drač..
 
Na vrh
cvjećarka12 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjećarka12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 00:18
fino od tebe kalateja 77 brojim 3 neuspjela pokušaja te vrste kao kod tebe a sada imam onu manju što raste na dole niz saksiju ali nije baš najveselija
Na vrh
sjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 20:30
ajme kalateje su vam prekrasne :)) moja je već dosta narasla ali mislim
da joj smeta grijanje,makar sam je stavila u sjenu blizu prozora, počeli
su joj listovi smeđit :(


Na vrh
sjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 20:36
stavila bi vam sliku ali neznam kak :((
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 20:41
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
panda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2010
Lokacija: Dalj ( Osijek )
Status: Offline
Bodovi: 852
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje panda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 21:49
calateja 77 tvoje su krasne ja sam imao takvu ko tvoju dugo dugo godina i samo mi je odjednom propala prosle godine :((( al tvoje su puj puj da se ne ureknu za 10-ku
Na vrh
sjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 22:32
hvalaaa pčelica 7 :)) ja pokušavala na skroz desetom mjestu -.-

evo moje callatheje :)







Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,199 sekundi.