Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Senecio cruentus-Cinerarija, pepeljuga
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Senecio cruentus-Cinerarija, pepeljuga

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Senecio cruentus-Cinerarija, pepeljuga
    Objavljeno: 14 Studeni 2007 u 14:57

Cineraria hybrida(Cinerarija, pepeljuga)



Doba cvatnje je pred kraj zime, u doba kada gotovo i nema cvatućih sobnih biljaka.
Najbolje je nabaviti biljku s malo otvorenih cvjetova ali s više zatvorenih pupova jer će tada pružiti više užitka.
Također treba paziti da nema lisne uši što je česta pojava kod ove biljke. Ako stoji na otvorenom prozoru moguće je da ih dobije i izvana.
Najbolje mjesto za nju je negrijana soba u kojoj će cvasti nekoliko tjedana.
U toploj sobi listovi požute i uvenu. Biljka traži puno vlage, a za vrijeme cvatnje treba je jednom tjedno prihranjivati istovremeno sa zalijevajem.
Listovi će izgoriti ako dođu u doticaj s gnojivom.
Cinerarija se u rasadnicima uzgaja od sjemena i do zime je već odrasla biljka. Uzgoj je dosta kompliciran i najbolje je kupiti uzgojenu biljku. Zbog vrlo lijepih i izrazitih boja ovu biljku ubrajamo među najljepše cvatuće lončanice.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2007 u 18:11
Zna ih se cesto naci u ovo doba..
 
Ja sam jako zadovoljan sa njima
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2007 u 22:49
Da li znate da je Pepeljuga u biti Senecio? Latinski naziv joj je Senecio cruentus.
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2007 u 23:40
Bravo kika!Clap
U pravu si!
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 17:24
Cinerarija je rod koji obuhvata preko 1300 različitih vrsta biljaka rasprostranjenih po celom svetu. Cinerarije obuhvataju jednogodišnje i višegodišnje biljke, stabla su jednostavna ili razgranata, listovi mogu biti deljeni ili su celi, a cvetovi mogu biti sakupljeni u metličaste, štitaste ili klasaste cvasti ili su pojedinačni zavisno od date vrste. Pripadaju porodici Asteraceae. Najčešće gajene biljke su Cineraria cruenta sa mnogo grupa hibrida i Cineraria maritima.

Senecio cruentus ili Cineraria cruenta je jednogodišnja biljka grmolikog izgleda sa cvetovima sličnim kao kod margarete, skupljenih u štitaste cvasti. Sreće se mnogo hibrida S. Cruentus, koji se razlikuju međusobno kako po visini stabla, tako i po obliku i boji cvetova. Biljke iz grupe hibrida Stelata imaju najveću visinu i dostižu 70 cm, a cvetovi su sitni i zvezdasti, dok biljke iz grupe hibrida Grandiflora imaju visinu oko 45 cm, sa veoma krupnim cvetovima. Hibridi iz grupe Nana odlikuju se zbijenim, grmolikim izgledom, malom visinom i upadljivim cvetovima jarkih boja. Hibridi iz grupe polyantha se odlikuju velikim brojem cvetova i koriste se kao rezano cveće. Listovi su ovalnog oblika ili srcasti, svetlozelene boje sa maljama, a boja cvetova može biti razna, jednobojna ili dvobojna. Cvetovi mogu biti jednostavni ili dupli. Rod Senecio dobio je ime od latinske reči Senex što označava starca. Kada cvetne glavice formiraju seme i počnu se sušiti na semenkama se nalazi bela paučinasta tvorevina, pa cvetne glavice liče na glave sedog čoveka.
Ova biljka vodi poreklo sa Kanarskih Ostrva. Razmnožava se semenom, a seme je sitno pa se samo prosipa po površini supstrata i saksija se pokriva sa staklom kako bi bila povećana vlažnost za nicanje. Seme se sije od 6-9 meseca kako bi cvetanje bilo od 12. do 4. meseca. Površina supstrata treba da je uvek vlažna, a pri temperaturi od oko 20 stepeni ponici mladih biljaka se javljaju za desetak dana. Mlade biljčice se pikiraju nakon formiranja prvih listova i postepeno se privikavaju na spoljašnje islove. Leti se mogu držati u bašti ili na terasi, ali treba ih skloniti sa direktnog jakog sunca. Ove biljke troše puno vode i supstrat uvek mora biti vlažan. Isušivanje zemlje u saksiji pogubno je za biljku. Zemlja treba da je propusna i ocedna da se voda u njoj ne zadržava. Za formiranje pupoljaka u toku zime i cvetanje biljke zahtevaju nižu temperaturu od oko 10-15 stepeni. Po formiranju pupoljaka biljka se prihranjuje jednom nedeljno. Cvetanje traje od 4-6 nedelja. Izdržava niske temperature do -2 stepena. Većinom se biljka baca kada prođe cvetanje.

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2009 u 22:53
Jucer sam nabavila jednu Senecio Cruentus..jako lijep cvijet i bilo ih je u razlicitim bojama ali kako nisam znala nista o njoj,ogranicila sam se samo na jednu biljku...ali nije mi tesko opet otici tamo ali problem je mjesto,gdje je smjestiti...sutra cu ubaciti i njene slike...
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2009 u 23:05
Prvi put vidim ovu prekrasnu biljku,da sam ju vidjela negdje u dućanu i kupila ja bi ju sigurno posadila vani jer tako mi izgleda i nikad nebi ni pomislila da je sobna biljka a pogotovo da može imati toliko cvjetova.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2009 u 23:07
Slavonka,i ja sam to pomislila i bas sam kontala da li moze ostati u kuci...kad ono i treba biti tako..Voki je to bas lijepo objasnio i Hvala mu za to ...a bilo je jako,jako lijepih boja...!!
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 13:10
Evo i slike :










Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 18:39
wow Dzomba prekrasan je.Ovo je moja najdraža boja.Ako negdje naletim na njega u dućanu moj je bez imalo razmišljanja.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 21:23
Ma daj Dzo mi koji volimo plavo cvijeće ćemo poludit nakon onog plavog jaglaca i ove cinerarie. Bravo Dzo izbor ti je uvijek suuupperrr!
život je more
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 21:29
Slavonka i Lantana,Hvala Vam !!
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 19:27
džombaClapThumbs%20Up
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.