Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Puževi u vrtu
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Puževi u vrtu

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Puževi u vrtu
    Objavljeno: 13 Svibanj 2011 u 23:27
I ove godine su se u mom vrtu pojavili puževi. Koji je prirodni način za njihovo uklanjanje? Puno hvala svima koji će odgovoriti!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2011 u 18:20
postsvi staru dasku u hladovinu, kroz dan se skupe ispod daske,skineš ih da daske u kantu i posoliš, od puževa ostane samo sluz. Ili posipaš soloko gredice i ona ih uništi
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 06:39
Sol puževe dugo ubija i muči, gadno je vidjeti nakupine sluzi, kao i kad se upotrebe zatrovane posije. Sol je pogubna i za biljke. Buduću da je pitanje kako prirodno uništiti balavce, odgovor je nikako, samo se može smanjti njihov broj: postavljanjem daske kako je gore navedeno, preokrenutih cvjetnjaka i sličnih posuda, sađenjem biljaka koje ih privlače  i gdje se sklanjaju preko dana, a onda ih pokupiti. Djelotvornije je postaviti plastične čaše s plavim granulama, ako se želi izbjeći rasipanje po tlu, no to je već kemija, po mom iskustvu, najdjelotvornija metoda. Isprobala sve gore navedeno i još kore od grejpa, primamljivanje ježeva, pivo, kavu, ništa osim plavih zrnaca nije pomoglo. Hoste su predragocjene da bi im služile za doručak. Vinogradarski puž je ugrožena vrsta, njih skupim i nosim u šumu, iako kažu da su vrlo pametni i nađu put kući LOL
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 13:22
ja za golaće isto postavim hladovinu sa kartonom ili već nečim, s tim da prvo zalijem zemlju tu da im bude još ljepši boravak... Kad se skupe, sakupim ih štapićem u čašicu nekakvu (npr. od jogurta), čašicu u vrećicu i u kontejner... sretno im bilo na deponiju, ja ih ne mogu ubiti, a pogotovo ne polagano ubijati, najviše zbog toga jer su mi ljigavi... Smile

One s kućicom skupim i odnesem negdje ako ih primijetim na cvijeću..
~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~
Na vrh
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2011 u 08:30
Zanima me da li netko ima iskustva u spašavanju cvijeća (konkretno napadaju maćuhice) tako dase  unaokolo posipa pijesak. Mislim da bi im to smetalo a i postojano je kada npr. padne kiša. Radi se o puževima bez kućica, pretpostavljam da mi oni brste lišće. Hvala na pomoći
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 05:16
je li netko probao sa limunskom kiselinom? posipa se s njom 
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 08:39
i ja razmišljam sa cim zastitit prvenstveno hoste od puzeva....sto god da stavim od kemije bojim se da nece nastetit psu 
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 11:23
ja sam cure oko cviječa stavljala pepeo  i pokazalo se dobro  izvrču se samo tako , meni je upalilo, imala sam puno i mrmaka to su one male gamadi koje jedu krompir i grizu nam sadnice za njih imate u agrarijama granule  i one su  dobre.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 12:35
pepeo protiv puzeva ?
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 17:39
 da kamenjaar pepeo  od loženja ili roštilja  da drvo se pretvori u prah  znači da skroz sagori. to bacam preko zime po  vrtu i cvijetnjaku. na proljeće to se neprimjeti,  jer vrt i cvijetnjak  prekopam, meni je to uspilo  probaj i  ti. to se dosada pokazalo dobro, a nešteti biljkama.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 21:00
Ne znam koliko vam je poznato,ali puževi se zadržavaju u kiselim tlima,pepeo tu kiselost dovodi u jednu granicu normale,donedavno nisam ni sama to znala dok nisam pročitala. Inače i ja imam gomilu puževa,još pogotovo kad je kišna godina.Pepeo osim što je štetan za puževe,jako je koristan za vrt,biljke rastu ko lude od njega,ali naravno samo kako Darija kaže pepeo od čistog drva.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
SolarWindKiss View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SolarWindKiss Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 21:43
Odlican je savjet oko ovog pepela, odnosno, kako se ovdje zove lug. I nije toliko u pitanju njegova ph vrijednost, koliko je vazna njegova struktura, naime takve je granulacije da sve vrste puzeva izbjegavaju da puzu po njemu jer im je to iznimno tesko.....ja upotrebljavam lug vec dugo vremena i odlicni su rezultati....samo pospem okolo biljke koju zelim zastiti i to je to...puzevi je zaobidju kao da je opasana zidom
A ubijanje a pogotovo mucenje bilo koje zivotinje mi je krajnje odbojno! Ako bi puzeve i odstranjivala iz vrta, skupila bih ih u posudu i istresla na neku udaljenu livadu. Mucki ubijati nemocno bice je krajnje ogavno za moj pojam!
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 21:47
@ SolarWindKiss, puževima ne samo da je teško puzati po pepelu nego to nagriza puževo stopalo pa je normalno da pepeo zaobilaze u širokom luku.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
SolarWindKiss View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SolarWindKiss Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 21:51
Inace sto se tice luga (drvenog pepela) odlican je izvor Kalija i uistinu stoji da je dobar za biljke. Ipak, ni njega ne treba posipati po zemlji u velikim kolicinama jer mijenja ph vrijednost tla i moze da ima kontra efekat na kvalitetu tla!
Na vrh
SolarWindKiss View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SolarWindKiss Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 21:55
Pa zato i smatram lug najboljim rjesenjem za puzeve, koji je i meni dao najbolje rezultate! Jer ni jedno zivo bice nije mahnito da "trčkara" po necemu sto mu ne godi, pa tako ni puzevi   
I fino zaobidju biljku pa nema potrebe za mučkim ubijenjem...
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 22:15
Da znam da nije dobro s ničim pretjerivati pa tako ni s pepelom.A što se tiče puževa,ima razdoblja kad ih je malo i kao takvi ne prave veliku štetu,ali kad je kišno razdoblje ako ih se ne skuplja ili u najgorem slučaju ne uništava pojedu sve. Tu u mojem susjedstvu ljudi su plakali jer su im puževi doslovno pojeli sve što su posadili.Možeš li zamisliti onda kakav je bijes,ti se mučiš s biljkama,sadiš ih,paziš,a onda se ujutro prošećeš po vrtu i vidiš sve napola pojedeno. Zašto npr.ti isti puževi neće jesti običnu travu koje imaju napretek nego pojedu sve vrste povrća pa čak i luk koji je ljut.Nikome ne bi smetali da jedu travu i vjerujem da ih nitko ne bi dirao.Ovako ih se namnoži gomila koja začas opustoši vrt da je bilo kako velik ili mali. Ljudi ih smatraju velikim štetočinama i zato ih ubijaju.Trebaš znati da samo taj jedan puž (ako se radi o španjolskom crvenom pužu golaću) izleže oko 500 jajašaca. A kad se priča o nečemu takvome ,to je iznad svake granice normale i tu slijedi prava najezda.Puževi su se pojavili jer je prirodna ravnoteža poremećena,nema puno životinja koje se hrane njima i njihovim jajašcima (ježevi i još neke životinje) zato se stvara prirodni nesklad i najzeda.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 22:21
znaci..ja bi zastitila moje hoste,a posto trenutno NEZNAM točno gdje su jer još nisu nikle,ja cu skuplajt pepeo i kad moje hostice kenu oko njih posut pepelom (lugom) 
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 22:23
Jedne godine sam i sama plakala jer su mi pojeli sve,ništa nije ostalo od mojeg povrća,čak i luk su mi pojeli do temelja,sjela sam nasred vrta i plakala. Da sam neka lijenčina,da ne radim ništa još bi se nekako i pomirila s tim,ali ja se bavim ekološkim uzgojem povrća za svoje potrebe već 11g. Radim ko vol i vučem za zimu ko hrčak,na mome mjestu ne znam tko ne bi poživčanio i poludio od bijesa i muke!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 22:29
Originalno poslano od člana kamenjar kamenjar napisao:

znaci..ja bi zastitila moje hoste,a posto trenutno NEZNAM točno gdje su jer još nisu nikle,ja cu skuplajt pepeo i kad moje hostice kenu oko njih posut pepelom (lugom) 





Kamenjar možeš pepelom,a možeš i talogom od kave.Nedavno sam pročitala da je talog od kave živi otrov za puževe ,da im taj miris ne odgovara i bježe ko ludi od kave. Navodno ako slučajno prijeđu preko taloga kave to ih ubija.Njihovo tijelo ne podnosi kofein,za njih je to otrov. Pročitala sam to u jednom članku ovdje negdje na internetu.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 22:48
da im i kavu kuvam LOLjer to bi zaista bila kava za puzeve posto ja pijem nessicu ,onda bi morala puzevima kavu kuvat i skupljat talog LOL
mislim se kakvu bi to reakciju izazavalo u mojoj kuci..neki dan sam isla kupit banane zbog cviieca,trebalo listove brisata ja brzinski u ducan po banane i terala muza da ih jede da imam kore za brisanje listova ...
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.