Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Difenbahija - Diffenbachia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Difenbahija - Diffenbachia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 11>
Korisnik
Poruka
maculi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maculi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2008 u 00:22
Samo da javim da sad moju difenbahijicu češće orošavam i da više nema suve vrhove. Tera novo lišće i super izgleda!Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2008 u 21:48
smile141,ko bi reko da joj tako malo trebasmile187
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2008 u 10:39
ja sam konačno jučer svoju stavila u zemlju pa u Božje ruke
Na vrh
savana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje savana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 23:38
Traži li ona dosta vode ili kako? ja sam je uzela za neku jeftinjavu u Konzumu i sad vidim da su joj počeli žutit vrhovi listova. Prskam ju svaki dan malo jer je dosta suh zrak, a neki dan sam joj dala malo željeza...Možda malo pretjerujem s tim prskanjem i zalijevanjem ili???
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 23:43
Meni su isto u zimi počeli žutiti vrhovi listova.To je od suhog zraka.Prskala sam je i ok je sad.A zaljevam je svakih 10ak dana.Ja to ne zaljevam onako svako malo pa po par kapi vode nego jednom pošteno.Nakon par sati izlijem vodu ako je ima u podlošku.Ne prihranjujem je.Ako se brisanje listova korom banane ne računa ko prihrana.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 06:27
Ja sam svoju dobila prije cca 4 mj. od curka s posla i za sada je promijenila 3 lokacije u stanu, jedno 2-3 puta sam je zaboravila zaliti Confused i za sada je ok. Vidim da napreduje. Koliko sam čitala treba joj dosta svjetla, ne izravno sunce, uvijek vlažna zemlja, ne smije stajati u vodi i svake godine prvih par godina presaditi je u posudu 2 broja veću.  
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 20:07
Bergenija, ako sam dobro razumela, ti zelis svoju difenbahiju da obnovis, da je razmnozis, jer je previse otisla u visinu i vise nije tako lepa.

Nikada nisam radila razmnozavanje dife, ali se spremam ovog proleca, pa sam prikupila neke informacije. Nadam se da ce i tebi koristiti.

Vodicu se tvojim pitanjima.

Prvo, interesuje te sta sa delom koji ce ostati u saksiji. Ja mislim da ga tu mozes i ostaviti i on ce poterati. Bitno je samo da mu ostavis najmanje jednu 'kvrzicu' ili 'pup'. Iz njega ce krenuti novi list.

Drugo, duzinu svakog dela stabla koji ces iseci odredjuje taj pup. Svaka reznica, dobijena secom stabla na komadice, mora da ga nosi.

I trece, a tice se vrha dife. Ja bih postupila ovako - odstranila bih sve ostecene listove, listove koje su poceli da zute, a onda bih se vodila 'pravilom' da vrsni deo stabla bude dugacak najmanje 10-15 cm.

Reznice mozes zastititi voskom. Pregledaj malo ovu temu, nesto je vec pisano o tome.

Neko ih stavlja u vodu na oziljavanje, neko ih sadi u cist pesak, neko u mesavinu - pesak/zemlja. Mozes da kombinujes i sva tri nacina buduci da ces dobiti veliki broj reznica.

Neko ih prekriva plasticnim flasama, teglama, najlonskom folijom, neko ne. Bitno je da konstasntno imaju nesto visu temperaturu i da se odrzava vlaznost. Zbog toga ti savetujem da ne brzas, da pricekas jos malo. Takodje, ne treba ih drzati na direktnom suncu, ali moraju imati dosta svetla.
poz.


Aglaja
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2008 u 22:08
Thumbs%20UpHVALA AGLAJA!Thumbs%20Up
Probat ću i javiti kako napreduje!
Pozdrav!
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2008 u 18:18
O već znam idealno mjesto za svoju slatkicu
Na vrh
Pupsy View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pupsy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 09:29
Bok svima!
Da se i ja nadovežem sa pitanjima;ja sam prije 15 dana dobila difu kao što ima skitnica pa me zanima da li da ju presađujem sada ili čekam drugo prolječe?
Za drugo cviječe nema  problema ali nju bih voljela sačuvati jer znam da je s njima teško odnosno da je osjetljiva..bit ću vam zahvalna na odgovorimaTongue
Na vrh
macuhica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macuhica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 10:24
Diffenbachia

Difenbahija je vrlo dekorativni sobni cvijet koji se sadi u posude sam ili sa drugim cvjetnim biljkama kao aranžman. Dobila je ime po vrtlaru koji je radio u Bečkom botaničkom vrtu a zvao se I. Dieffenbachu (1796-1863. godine). Tek polovinom 19. stoljeća Difenbahija dolazi u Europu, a donjeli su je engleski i belgijski istraživači iz tropskih dijelova Južne Amerike.

Prepoznatljiva je po svojim listovima koji su duguljasti i ovalni, koji su miješani bijele i zelene boje. Ovisno o vrsti razlikuju im se šare po listovima tako da neki imaju skoro sjeli list bijel dok neki imaju pjegasto žućkaste boje ili pak prugaste linije po sebi.

Difenbahija%20_picta1.jpgUzgoj cvijeta i nije tako težak i zahtjevan ukoliko se pridržavate osnovnih uvjeta koje ova sobna biljka traži. A to je da ne bude izložena direktnome suncu (najbolje istočni ili sjeverni prozor vašega dome). Te uz indirektno sunce ona voli i toplu i vlažnu klimu. Tako da temperatura ne bude puno niža od 20*C, a u prosjeku neka bude 22*C dnevna temperatura. Tijekom ime ona može biti nešto niža ali opet ne ispod 14*C jer do te temperature još mogu opstati ali svaki stupanj ispod bio bi koban. Ukoliko ju izložite nižim temperaturama tada mora tlo biti relativno suho i ne smije se biljka ponovo naglo izložiti visokoj temperaturi nego postepeno.

Zemlja u koju sadite svoju biljku neka bude mekana, humusna, bogata zemlja. Voli također da bude vlažna ali opet ne da stoji cijelo vrije u vodi. Tako da nakon zalijevanja kada se ocijedi suvišna voda stavite je u njeni suhi podmetač za cvijetnjake. Postupak zalijevanja ponovite opet kada se zemlja sasuši ali ne do kraja, kada se bude mrvila pod prstima možete je polijevati ponovo. I uz to možete ju i poprskati i mlakom vodom ponekad. Iako budite oprezni jer prečesto orošavanje može dovesti do razvoja gljivica.


Difenbahija.jpgI na kraju par važnih savjeta. Biljka predivno cvijeta i nakon cvjetanja brzo ugiba i propadaju!!! To možete spriječiti i održati svoj sobni cvijet na životu tako da ga presaditi i povećati dozu polijevanja. I na kraju biljku nemojte izložiti propuhu i strujanju hladnoga zraka po biljci, te nemojte cvijet sliti često po kući jer ne voli promjene položaja.

 

Upozorenje: Biljka posjeduje otrovni sok i pri tome pripazite kada rukujete s njim da imate rukavice i da nakon trganja suhih listova, skidanja prašine sa njih ili bilo kake druge radnje dobro operete ruke!!!! I stavite je na mijesto izvan dohvata dječjih ruku!!!
  pupsy ako ce ti ovo pomoci bit ce mi drago a bilo bi ti dobro da ju samo prebacis u kalj za mrvicu veci sirinu prsta i ipak promijenis malo zemlje ne sav humus skidati s nje... bolje ce ti rasti u toj zemlji sto kupimo cvijece sama piljevina nezadrzava vlagu... apreko zime pogotovo...

tatjana
Na vrh
macuhica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macuhica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 10:28
presadi je ipak...bude bolje napredovala za prst veci kalj od te u kojoj je kupljena...ti za ovu godinu bude dovoljan.. nemoj sav taj treset u kojem je skunuti,ja sam je imala no previse zaljevanja pa propuh i nemam je vise...no mozda je i meni netko pokloni...Tongue 
tatjana
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 18:04
Bok svima!!!!
Ljepi pozdrav i ako može pitanjce....
Imam podosta problemčića oko mojih difenbahijica....
Naime ne žele mi više rasti....Cry
jednostavno su obustavile bacanja novih listića u vrh i stalno mi bacaju mladice...
od dvije vazice u kojima je bilo po 3 diffe sada sam došao na 12 diffenbahija....
isti problem imam i sa Calatheom... imao sam ih 3 u vazi sada ih imam 7!!!Cry
ja ih presadim a one bezobrazne umjesto da rastu bacaju mladice!!!Angry
 
radim ja nekaj tu krivo ili je normalno da tako luduju i divljaju???
a ja bi samo htio da dobim visoko stabalceUnhappy
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 21:08
Brbe, ako imaš grmoliku Difenbahiju, a najvjerojatnije imaš jer pušta mladice sa strane, tada je to normalno. Krupno lisne Dife rastu u visinu i ne puštaju mladice iz korijena.
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 22:42
Zar oba dvije vrste da su grmolike????
kako se vidi u ovoj smeđoj duguljastoj vazi imam onu sa skroz bijelim u sredini i onu špricanu....Unhappy
hmmm sada sam tužan....Cry
no hajde rastu na divlje... bude za pelcanje i poklanjanje....Wink
 
ali vidi i onu slikicu koju sam postao malo više gore...
ona stara diffa kod moje mame pustila je mladice iz zemlje...
ja bi da moje isto tako rastu....AngryOuch
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2008 u 00:16
Vidjela sam. Ali kao što i sam vidiš, samo je jedna mladica, i vjerojatno je izašla iz stabljike, konkretnije iz spavajućeg pupa na donjem, podzemnom dijelu stabljike.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2008 u 12:04
Brbe, obe tvoje difenbahije spadaju u nize, grmolike vrste dife i nikada nece rasti poput difenbahije tvoje mame. Prva je varijetet 'Camilla', a druga 'Compacta'. One rastu u sirinu, zbunoliko, dok difenbahije kakvu ima tvoja mama rastu u visinu, odbacujuci donje listove i formirajuci ovo vitko stablo.

poz.


Aglaja
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2008 u 13:18
Hvala na podrobnim informacija....Cry
sada znam za drugi put koju diffu ić ganjatWink
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2008 u 14:53
Brbe ja ih znam nekoliko koji bi voljeli imati tvoje probleme sa difom a pogotovo calatheom. Nije njih lako dovesti do stupnja gdje stalno izbacuju mladice i prekrcavaju pod u dnevnom boravku
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2008 u 15:08
Hehehehe pa vjerojatno im pogoduje to što ih držim na balkonu...
imam zatvoren balkon u staklu na južnoj strani pa je kao staklenik...
danas sam iz čiste znatiželje stavio termometar i u hladu na terasi je 33 stupnja....
o vlazi ehh neću ni da razmislim... vjerojatno je jako velika kad imam dosta vazica i na direktnom suncu...Wink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.