Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Ukrasne trave i travnjaci
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Festuca
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Festuca

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Festuca
    Objavljeno: 03 Listopad 2016 u 20:32
Naravno da mi se  sviđe, treba sve napraviti da se sa manje trave borimo. Imam preinvazivni korov i u njemu nema što nema. Stolisnik, pirika, čičci...već sam luda od tog korova. A tek loboda??

Ja sam ovu godinu odlučila staviti rubnjake od metar dužine. Dubina je oko 20 cm, u jednom jedno 30 kg. Svaki put kad odem u dućan doteglim 6 komada. Našla sam nekakve od 15 kn.
Blokiraju korjenje sa travnjaka.

Ovo sa festucom po rubu ti je pametno, gdje sam to stavila trava više ne može proći taj žestoki korjen od festuce.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2015 u 09:05
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Josipa baš mi se sviđa ovo kamenje oko biljaka, si to dodavala po zemlji?

Ja planiram riješiti tako korov. Staviti karton, geotekstil pa kamenje. I onda se tući sa voluharicama koje se kote ispod.
ukopala sam rupe oko 4 5 cm i najon ispod,posula kemenje i to je  to....sad kad kosim moram malo klecati i pocupati travu koja prelazi u kamen ali isplati se...lijepo je...da je krupniji kamen bilo bi bolje al ovaj mi se vise svidio zbog staza koje sam  iza kuce pravila....drago mi je da ti se svidja i meni je lijepo...smile81
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2015 u 13:19
Josipa baš mi se sviđa ovo kamenje oko biljaka, si to dodavala po zemlji?

Ja planiram riješiti tako korov. Staviti karton, geotekstil pa kamenje. I onda se tući sa voluharicama koje se kote ispod.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2015 u 13:18
Hvala vam na savjetima.

Andina moja zemlja je pjeskovita, tako da dodavati pjesak baš nema smisla. Zimi vjerojatno ima previše vlage, možda i zbog podzemnih voda, samo Bog zna što se dešava.

Pokušat ću loviti sjeme i pokušati djeliti. Uspjela sam jednu podjeliti u proljeće i jedan dio je preživio, a veliki busen uginuo.

Sad bar znam da stare.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2015 u 10:36
Upravo tako, Josipa, plavu travu treba dijeliti svake dvije do tri godine jer inače propada. Cijeli busen treba iskopati, sve odumrle vlati ukloniti i razdijeliti ga na skupine od po nekoliko malih busenčića (ili kako-se-to-već-zoveSmile). To je najbolje raditi u vremenu od srpnja do listopada. Jest da je mukotrpan posao, ali zato sljedeće dvije godine uopće nemate s njom nikakvih problema. Ne treba je gnojiti ni previše zalijevati jer ona voli uglavnom suhu zemlju i puno sunce. 

Šmrcko, možda je tvoja propala jer joj je tlo bilo previše vlažno. Pokušaj ispod novopresađenih busenčića dodati malo pijeska ili šljunka zbog odvodnje suvišne vode zimi. Inače, ona odlično podnosi hladnoću ako joj korijen nije stalno u vodi.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2015 u 08:05
i ja sam ljubitelj festuce...nekoliko manjih se lijepo razvijaju...a od jedne velike sam napravila mnostvo malih i posadila uz rub oko tatinog kamenjara...




isto je bio veliki grm i jedva sam ga razdvojila da posadim malekuglice i po nekolikio travki a vec sad su se lijepo formirale u loptice...

i evo jedne u kamenjaru koja ce se moci uskoro dijeliti na manje..

 
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2015 u 23:37
Šmrckice, i kod mene se događa da starije biljke tako izgledaju, a poneke i uginu. Ja sam ih prihvatila kao biljke koje su samo u mladosti lijepe pa ih ja svakih par godina zamijenim sa mladima. Možeš si ih i sama uzgojiti iz sjemena.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2015 u 07:54
Na zadnjoj slici se vidi da je pola biljke golog korjena iznad zemlje. I često swe desi da biljka odumre. Na predzadnjoj slici se vidi jedna uginula biljka (lijeva).
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2015 u 07:52



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2015 u 07:51
Možda netko zna pametan savjet, ili Baka Bea navrati.
MOje festuce teško prebrode zimu. Veliki dio biljke se posuši ili čak i uginu. Razvile su duboko korjenje i presađivanje je prava muka. Djeliti biljku je čak i lopatom nemoguće.
U proljeće ono što je preživjelo kad se očiste od odumrlih djelova biljke imaju visoke ogoljene vratove.
Što da učinim u proljeće? Je li rješenje da ih vadim i dublje ukopavam?


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2015 u 17:43

i jedna malena
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2015 u 07:00
Festuca je predivna...dobila sam sjeme i nekoliko biljaka..sve uredno stoje i cekaju toplinu da se dignu..a sjeme sam posijala prije snijega nadam se da nisam pogrijesila...da nece strunuti ipak je to travica
.posebna ali travica...pravi je ukras u vrtu...sad sa mob nemogu sliku postaviti ali ima na mojoj temi...lantana mi poslala puno sadnica koje ce sluziti kao gredica izmedju betona i cvijeca...
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2014 u 23:13
Trava koja se lako rasijava i ubrzo si na čudu s njom... Ako se to želi izbjeći, e onda škare u ruke i šišanje stapki prije nego vjetar sjeme raznese...

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 11:34
Za mene je festuca postala zakon, ne da je prezimila, eno se razbujala i počinje cvasti. Što se mene tiče, neka se i dalje širi koliko god može, jer mi je jako lijepa.



Uploaded with ImageShack.us
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2012 u 08:21
Ma ja vjerujem da će moje travice opstati , kod mene je još lijepo i toplo, dakle imaju vremena da se prilagode novom prostoru. Čak imam u planu ove jeseni još trava posaditi samo ako ih nađem za kupiti.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2012 u 22:46
U svakom slucaju biljka ce bolje prezivjeti zimu u zemlji nego u vazi pa razmislite :) Trajnice bolje uspjevaju kada se sade u jesen i na proljece krenu u 5. brzini te imaju puno vise vremena da se zakorijene prije ljeta kada vegetacija stane zbog vrucina. Iznimka su brdska podrucja gdje se sadi u proljece, nakon zadnjeg mraza jer su ljeta temperaturno blaza pa biljke mogu duze vrijeme rasti.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2012 u 22:27

Glikica ima kontinentalnu klimu, a kako je ovo kontejnirana sadnica, pa da ju i razdjeljuje na par dijelova - ništa se neće loše dogoditi. I sama sam posadila par vrsta travica u ovih par dana, a kako su bile dvije lončanice - razdijelila sam ih na puno malih i sve posadila

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2012 u 22:11
Ma ovdje je klima daleko blaža.

Ja se neusudim sad presađivati,jer festucu moram dijeliti lopatom, korjen kod mene bude kao od stabla. Tako da se korjen totalno rastrese od zemlje.

U biti kod mene nije dozvoljeno ni saditi voće u jesen, nego isključivo u proljeće. Vjerojatno zbog planinske klime.

Srećom da nisam stigla prošlu jesen sve razdjeliti i presaditi, inače bi ostala bez moje omiljene travice.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2012 u 22:04

Ja sam svoje sadila u jesen i sve su mi dobre, a ovo je ionako samo sadnja kontejnirane sadnice pa mislim da tu neće biti nikakvog problema

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2012 u 22:00
Negdje sam pročitala da nije dobro saditi festucu pred zimu, jer se korijen ne uspije dobro prilagoditi.

A praksa u mom vrtu je pokazala da je to istina. Presađivala sam prošlu jesen festuce i ukrašavala gredice. Ovu godinu je sve bilo unakaženo jer su mi sadnice trajno propale i imam rupe u redovima.

E sad možda ovisi od klime i jačine zime, i u kojoj je klimatskoj zoni vrt.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.