Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gingko biloba
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gingko biloba

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345>
Korisnik
Poruka
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 19:07
Originalno poslano od člana maso maso napisao:

Hvala vam na info, idem oviha dana sa lopaticom [IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot15.gif" height="44" width="60" align="absmiddle" alt="smile96" />[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot90.gif" height="56" width="64" align="absmiddle" alt="smile213" />



pa sta je bilo zaboravila si je usput
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2007 u 08:01
Ništa ne brini, i ja sam u 2. mesecu pokupio semenke, imaš još vremena...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
ivha View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2008 u 19:30
Sto ces sijati kada mozes kupiti sadnicu
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2008 u 19:34
pozdrav Ivha i dobro nam dosla!!!! smile79
 
Naravno da se moze kupiti sadnica i to je uvijek najednostavniji moguci izbor ali pak je zanimljivije i vece zadovoljstvo probati uciniti neke stvari sam. pa kada ne uspijesmile148... put pod noge pa u kupovinu!
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 23:49
Pozdrav svima smile219
 
Da li je sada kasno da se poseje ginko iz semena?
 
Voki, da li mozda zivis negde u Vojvodini posto sam ja tu?
smile73 smile73 smile73
Na vrh
biloba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje biloba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 20:15
Ovaj forum je za mene otkriće. Iz hobija uzgajam  ginko, imam oko 2500 dvogodišnjih sadnica! Visoke su do 30 cm! Ovo je prilika da nađem kupce! Navalite!!!!!!Thumbs%20Up
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 23:35
A gdje je tvoje cijenjeno prebivalište?
Ja bih jednu sadnicu pa me zanima prethodno i najposlije - koliko vrijedi ta malena prirodotvorina pod tvojim patronatom?
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 13:28
Ja imam sjemenje ali me zanimaju i te dvogodisnje sadnice
Na vrh
biloba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje biloba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 17:03
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

Ja imam sjemenje ali me zanimaju i te dvogodisnje sadnice


Kako te zanimaju? Javi mi se privatnom porukom!
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 17:26
Interesira me kako ih šalješ u drugi grad?
Ja jesam zainteresirana.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2008 u 18:43
Donata hvala za info. Mozda bas sutra budem u zaDRu pa skoknem do tog parka u obilazak.
Na vrh
floraifauna View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 110
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje floraifauna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2009 u 11:44
planiram na proljeće uzgoj iz sjemena...nabavila sam sjemenke, a sasvim slučajno saznala koja je razlika između muške i ženske sjemenke- ženske imaju dva brida, a muške tri...ih,moje sve ženske.. sva sreća pa u pž raste muški ginko na jednom trgu pa ću probati i uzgoj iz reznica.
Hvala svima na informacijama,stvarno ste neiscrpan izvor, a također i velika inspiracija ovoj početniciClap
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2010 u 19:48
ako je to istina i moje sjemenke što sam ih nabavio su sve ženske
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
floraifauna View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 110
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje floraifauna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2010 u 10:05
Muških ima 2-3% od ukupnog broja sjemena što  uspije dozrijeti pa onda nije ni čudo da su na tržištu samo ženske. Ako se ne planira imati i muško i žensko stablo svejedno je koje ćemo imati jer ukoliko ne dođe do oplodnje nema ni plodova.
 
Ja bih baš htjela imati i muškog i ženskog- sjeme je jestivo
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2010 u 20:43
Večeras sam otkrila ovu novu temu,Ja imam gingko star 3 godine kojeg sam uzgojila iz sjemena.Tu u mom gradu ima jedno drvo staro oko 25godina.Niko me nije upozorio na divan miris i ja lijepo s rukom pokupila sjemenke i cijeli dan nisam s ničim mogla skinuti taj miris,Uglavno da ne duljim sad je visok oko 1 metar u upravo pupa,nisam znala da ima muške i ženske sjemenke.Meni je znači proklijala ženska sjemenka.Nisam znala da se može i pelcati probat ću i to.
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 14:18
Budući da sam se malo prije registrirao i na Vaš forum, i to isključivo radi propagiranja dvorežnjastog, dvolapog ili dvokrpastog ginka, ali i uzgoja drugih hortikulturalnih biljaka umoljavam sve članove na početnićku toleraniciju na ovom forumu iako imam iskustva po tom pitanju. Stoga ću za početak reći nešto ukratko o ginku, budući da se niz godina bavimo uzgojem najviše ginka.


Jednogodišnje sadnice ginka (starost 4 mjeseca).

Istinito je, ali gotovo i nezamislivo da bi neka biljna vrsta današnjeg izgleda mogla izgledati isto tako i prije 100 milijuna i više godina. No to je slučaj upravo sa biljkom Ginkgo biloba (Ginkgoacea), jedinom od desetak (prema fosilima) poznatih vrsta koja se sačuvala do danas - u zabačenim dijelovima Kine. Gotovo da nemamo slične biljke Ginkgu bilobi. On je listopadno drvo, postoje muške i ženske jedinke, razmnožava se poput četinjača gibljivom spermom, a izgled lista, koji sliči lepezi, nema niti približno niti jedna biljna vrsta.


Najstarije stablo ginka u Hrvatskoj - pored dvorca obitelji Janković u Daruvaru (zasađeno 1777.).


Početkom proljeća na granama ginka počinju se otvarati veliki sivkasto-zelenkasti pupovi iz kojih će se pojaviti prvo sitno, zatim sve veće lišće svježe zelene boje. Ako već imamo stariju biljku tada će uskoro biljka procvjetati neuobičajenim cvjetovima (sad da li oni bili muški ili ženski) kakve nema niti jedna biljna vrsta na Zemlji. Tijekom ljeta ginko će pokazati svoju ljepotu prekrasnim buketama lišća na granama, a dolaskom jeseni list će od vrha prema dršci početi dobivati narančasto-žutu boju koja će se vrlo brzo pretvoriti u raskošne razigrane detalje izrazito žute ili zlatno žute boje, kakve se rijetko mogu vidjeti u prirodi.


Ženska jedinka ginka stara oko 37 godina u ljetu.


Muške jedinke u jesen (Zagreb).

Začudo! Neko vrijeme prekrasan žuti list će ostati na biljci, a zatim će postepeno padati i stvarati gotovo nezamisliv ugodan žuti lisnati tepih koji će, ako ga se ne pokupi, ostati u punom svom efektu danima i danima.
Možda imate ginko u nekom svojem lijepom cvjetnjaku na terasi ili u kući? Ako nemate onda ga svakako nabavite. Već star samo godinu dana ginko će vam pokazati sve svoje čari, a iz godine u godinu ta girlanda lišća biti će sve upečatljivija i sve zapaženija za svakog gosta koji će doći u vaš dom. U tom obliku, u kakvoj lijepoj ukrasnoj vazi, glinenom cvjetnjaku ginko može biti dugi niz godina i čak deset godina star neće biti viši od jednog do dva metra, tako da vam neće smetati poput benjamina ili pak nekih drugih kućnih ili ukrasnih terasnih biljaka - kao što su razni drugi ficusi ili tzv. adami. Za razliku od drugih biljaka oko ginka će vam trebati relativno malo vremena, a neće ga napasti niti najučestalije bolesti koje se mogu pojaviti i u vašem vrtu. Ginku je dovoljno pažnje u toj mjeri da mu dadete dosta svjetla, da ga previše ne zalijevate, previše ne prihranjujete, a kada jednom zaista naraste u toj mjeri da vam je prevelik za stambeni prostor presadite ga u vrt ili dvorište. Stavite ga na mjesto koje ima dosta slobodnog prostora i tu će vam sasvim sigurno ponovno biti eksponat kojega neće zasjeniti niti kakva profinjena skulptura načinjena ljudskom rukom.


Muški cvijet.


Ženski cvijet.


Plod ginka.


Sjemenke ginka (lijevo: ženska, a desno trobridna - muška).

Kada već imate ginka za ukras ili već (jednostavno) samo zato da ga imate, jer je rijetka i posebna biljka, priča o ginku ovdje ne završava. Njegov list sadrži nekoliko kemijskih spojeva koje ne proizvodi niti jedna druga biljka na Svijetu pa se u farmaceutskoj industriji od njega radi tzv. ginkov ekstrat (znanstveni naziv Gbe) koji je poznat po svojim vrlo ljekovitim svojstvima, a nadasve je poznat za pospješivanje cirkulacije krvi u mozag (i za još mnogo toga...). Dakle, ako imate ginko onda imate i priručnu apoteku. Ginkov list je najljekovitiji od kraja lipnja pa sve do rujna/listopada. Tada ga valja ubirati, sušiti i spremati u tamne i suhe posude kako biste ga imali u zimi. U vrijeme vegetacije dovoljno je otkinuti list dva sa biljke i staviti u čaj i to će sasvim sigurno pomoći ili biti preventiva protiv mnogih bolesti.





 • Osnovna klasifikacija

 • Classis-razred: GINKGOOPSIDA (Ginkopsida) • Ordo-red: GINKGOALES (Ginkolike) • Familia-porodica: GINKGOACEAE (Ginkovke)
• Genus-rod: GINKGO (Ginko)

Vrsta: Ginkgo biloba L. 1771. (ili dvorežnjasti, dvokrpi ili dvolapi ginko - hrv.)
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 15:27
Ovako. Vrlo se teško može saznati kojeg je spola određena biljka i to sve do starosti od oko 30-35 godina, odnosno do spolne zrelosti. Da bih se to saznalo potrebno je pomno praćenje. Jedino je pouzdano za ustanoviti spol je taj da su izdvojeno posijane dvobridne sjemenke koje su (dokazano) ženske, a trobridne su muške. Trobridnih ima najčešće od 1-5% od sveg sjemenja kojega dade jedna biljka. Ženska, naravno. Ako se biljka razmnoži reznicama, onda ona reznica koja je bila sa stabla određenog spola zadržati će sve osobine matice: formu, kultivar, spol itd.
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 15:33
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

Donata hvala za info. Mozda bas sutra budem u zaDRu pa skoknem do tog parka u obilazak.

Možda mogu dobiti kakve informacije o stablima ginka iz Zadra jer izrađujemo katastar ginka u Hrvatskoj. O zadarskim stablima nemam nikakve konrektne podatke. Pojednostavljeni katastar objavljujem na http://foto-ginkgo.blogspot.com/
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 15:41
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

da, to je to :) ! a opis biljke ukratko : listopadno drvo, na prorodnim staništima naraste do  30 m visine i 2 m promjera, cvjetovi su dvodomni,javljaju se kad i biljka lista. Muški rasplodni organi  obrazuju se na muškim primjercima, sastoje se od brojnih mikrosporofila koji formiraju viseću cvast; ženski rasplodni organi su na peteljci koja na zadebljalom vrhu nosi  većinom 2 sjemena zametka.
Oprašivanje je anemofilno - pomoću vjetra. Sjemenke sazriju iste godine, koštica je tvrda i bjeličasta.. Slatka jezgra je jestiva i sadrži mnogo škroba.
Razmnožava se i reznicama i sjemenom. U našim uslovima sjemenke imaju odličnu klijavost. Ginko je otporan na niske temperature, traži svježa i dublja zemljišta, ali ne podnosi zasjenu. Vrlo dobro podnosi zagađenu atmosferu i štetne plinove....

Dosta o ginku možete vidjeti na http://ginkgo-biloba1771ginkgoeu.blogspot.com/
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 22:27
Dobro nam došao ginkgob.
Vrlo lijepo si predstavio ginko. Možda ču promijeniti mišljenje o njemu. Sa ženom često rekreativno hodam kroz park u kojem je posađeno nekoliko ginko stabla. U jesen kada popadaju plodovi sa stabla cijela okolica miriši po gnjilim jajima. Taj miris je tako intenzivan da u to doba kroz taj dio parka ne želim hodati.
Slažem se sa svime što si napisao o ljepoti ginka. Meni je najljepši u trenutku kada mijenja boju lišća. Ali miris, to je priča za sebe….
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,320 sekundi.