Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gingko biloba
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gingko biloba

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
Poruka
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 01:31
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Dobro nam došao ginkgob.
Vrlo lijepo si predstavio ginko. Možda ču promijeniti mišljenje o njemu. Sa ženom često rekreativno hodam kroz park u kojem je posađeno nekoliko ginko stabla. U jesen kada popadaju plodovi sa stabla cijela okolica miriši po gnjilim jajima. Taj miris je tako intenzivan da u to doba kroz taj dio parka ne želim hodati.
Slažem se sa svime što si napisao o ljepoti ginka. Meni je najljepši u trenutku kada mijenja boju lišća. Ali miris, to je priča za sebe….

Da li se, ako nije tajna, može doznati  gdje se nalaze navedena stabla ginka!?  Ja sam zainteresiran i za svako stablo koje je i izvan RH. Mislim da ću slijedećih oko 5 godina uspijeti složiti katastar na području Republike Hrvatske, BiH, kao i Crne Gore, Slovenije, Austrije, Mađarske... a nadasve ex YU
Što se tiće mirisa. Stablo ginka rodi nakon oko 30-35 godina starosti. I to rode samo ženske jedinke, ako u blizini imaju mušku jedinku. Nije to tako veliki, kako da kažem, defekt. Jer svatko tko je ubrao sjeme navedene biljke ginka, a smatra to smrdljivim dijelom iskustva upoznavanja ginka - ne bi trebao raspravljati o ovoj veličanstvenoj biljci.?   Thumbs%20Up
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 01:50
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Dobro nam došao ginkgob.
Vrlo lijepo si predstavio ginko. Možda ču promijeniti mišljenje o njemu. Sa ženom često rekreativno hodam kroz park u kojem je posađeno nekoliko ginko stabla. U jesen kada popadaju plodovi sa stabla cijela okolica miriši po gnjilim jajima. Taj miris je tako intenzivan da u to doba kroz taj dio parka ne želim hodati.
Slažem se sa svime što si napisao o ljepoti ginka. Meni je najljepši u trenutku kada mijenja boju lišća. Ali miris, to je priča za sebe….

Opet dodajem! Znate, uvijek se nešto mora žrtvovati u određenom dobu godine za prethodnu lijepotu. Tako je i sa ginkom. Prvenstveno me zanimaju podaci o stablima koja rode (tj. ženskim stablima), a i o muškim jedinkama. Naime. Nema oplodnje ako u krugu cca 1,5 km max. ne postoji muška jedinka. Tada neće biti oplodnje ginka - ženske jedinke. Ako navedena biljka rodi i daje sjeme, ona ne predstavlja nekakvu opasnost od ekološke destrukcije vezane za navedenu biljku. Ne znam ništa o podrijetlu navedenog sjemena, tj. gdje je lokacija navedenih biljaka (pa da ih evidentiramo) - ali u svakom slučaju miris ili smrad ginkovog sjemena traje cca 7-10 dana - prema tome to u odnosu na vijek biljke nije ništa. Osim toga - ako imate biljku, kao npr. ginko, orah, lipu etc. morate znati da se moramo ili morate žrtvovati u periodu listopadne faze - za ljepotu listopadnih biljaka moramo izdvojiti mali dio vezan za opadanje lista (prema tome opadanje lista ima i svoje čari). No svaki će pametan shvatiti, da je navedena biljka krasila određeni vrt svojim listom veliki dio godine!  Pa i onda kada list odpadne - ginko jer svejedno čudesna biljka!






Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 02:40
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Dobro nam došao ginkgob.
Vrlo lijepo si predstavio ginko. Možda ču promijeniti mišljenje o njemu. Sa ženom često rekreativno hodam kroz park u kojem je posađeno nekoliko ginko stabla. U jesen kada popadaju plodovi sa stabla cijela okolica miriši po gnjilim jajima. Taj miris je tako intenzivan da u to doba kroz taj dio parka ne želim hodati.
Slažem se sa svime što si napisao o ljepoti ginka. Meni je najljepši u trenutku kada mijenja boju lišća. Ali miris, to je priča za sebe….

Za miloga Boga plod ginka kada odpadne nakon nekoliko dana uopće više ne smrdi. Ne razumijem zašto toliko potencirate da je ginkov plod smrdljiv - do zla Boga. To nije istina. Nakon dva-tri dana plodovi ginka počinju fermentaciju i nema govora o smrdljivom ginku. Taj proces traje kratko što je beznačajno u odnosu na ljepotu biljke tijekom cijele godine. Molio bih Vas da mi pošaljete nekakve podatke o toj biljci, kao i o muškoj (spolno zreloj) jer se navedena ženska jedinka nije mogla oploditi sama od sebe.  Negdje u blizini oko 1 km mora postojati muška jedinka.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 07:57
Ginko je sigurno biser prirode i njegova ljepota je neupitna !
Muško i žensko stablo ginka su posađeni vrlo blizu jedan drugom (manje od 30 m razmaka). Vjerojatno je to razlog što žensko stablo obilato rodi svake jeseni i malo zamiriše svoju okolicu. Slažem se da taj kratkotrajni incident nikako ne može pokvariti ukupan dojam koji ginko pruža sredini u kojoj raste.
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 19:03
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Ginko je sigurno biser prirode i njegova ljepota je neupitna !
Muško i žensko stablo ginka su posađeni vrlo blizu jedan drugom (manje od 30 m razmaka). Vjerojatno je to razlog što žensko stablo obilato rodi svake jeseni i malo zamiriše svoju okolicu. Slažem se da taj kratkotrajni incident nikako ne može pokvariti ukupan dojam koji ginko pruža sredini u kojoj raste.

Baš mi je drago na takvim razmišljanjima!!!
smile57
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 19:49
U Čakovcu raste jedan ginkgo u samom centru grada kog staračkog doma,inače sam primijetila par mladim po dvorištima,znači da sam ja pogriješila u njegovim godinama.Čula sam da su mu i plodovi jestivi,navodno se kuha pekmez od njih?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 22:09
Budući da mi nije teško nabaviti sjeme ginka htio bi probati uzgojiti par muških sadnica. Može li par savjeta o uzgoju ginka ?
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 00:18
[QUOTE=mali kaktus]U Čakovcu raste jedan ginkgo u samom centru grada kog staračkog doma,inače sam primijetila par mladim po dvorištima,znači da sam ja pogriješila u njegovim godinama.Čula sam da su mu i plodovi jestivi,navodno se kuha pekmez od njih?[/QUOTE]

Pekmez ne. Ali se nakon fermentacije onog "smrdljivog" dijela ploda koji kada je zreo ima i preko 21% sladora, može ispeći rakija za masažu i sl. Ove zime pekli smo jedan kotao od oko 70 litara i dobili smo oko 15 litara blage rakije za masiranje - od ginkovog sjemena - relativno ugodnog mirisa. Inaće, u Japanu, J. Koreji i Kini se rade razna pića od ginkovog sjemena ili lista. Najpoznatiji je viski koji nosi i ime - "Ginkgo".



Taj se jedinstveni viski destilira u Japanu, a recept je vlasništvo Japanca Ichiro Akute. To je japanski mješani viski od ječmenog slada, a prodaje se samo u nekim zemljama Europe. Sadrži 46% alkohola, a ima ga u prodaji u Velikoj Britaniji, Danskoj, Francuskoj, Norveškoj, Švedskoj i, naravno u Japanu. Viski se prodaje u opciji 0,7 l. dok cijene ponekad dostižu i preko 200 eura (svježe destilacije) budući da je proizvodnja ograničena. Stariji viski je i znatno skuplji.

• Ginkgo - JAPANSKI miješani viski, 46% alkohola

Miris: u početku ima miris mješavine limuna (grejpa) i acetona, a zatim miriše na banane, maslac i neodređeni miris nekog cvjeta. Pomalo se osjeti miris dima. Kao da se puši kakva dobra cigara. Ovdje se radi o klasičnoj japanskoj preciznosti i jasnoći.

Okus: slatkasto-kiselkasti voćni okus, s osjetnim prisustvom dima,limuna i vanilije.

Boja: poput starog vina ili klasičnog starog škotskog viskija.

Komentar: japanski viski u svojem najboljem izdanju - s karakterističnom složenosti, balansom mirisa i okusa i elegancijom. Vrlo ukusno!
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 00:26
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Budući da mi nije teško nabaviti sjeme ginka htio bi probati uzgojiti par muških sadnica. Može li par savjeta o uzgoju ginka ?


Pogledaj si više na ovoj stranici, a ako što zapne javi se privatnim porukama. SP
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 22:40
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Budući da mi nije teško nabaviti sjeme ginka htio bi probati uzgojiti par muških sadnica. Može li par savjeta o uzgoju ginka ?

Ako imate sjeme još uvijek nije kasno posijati ga. Ove sam godine posijao oko 40 000 komada, a do kraja tjedna još ću oko 2-3000 i više. Prema tome nije kasno. Morate voditi računa da to što odvajate muške ili ženske biljke - Vam baš i neće narednih desetljeća mnogo pomoći. Ginko rodi tek nakon oko 35 godina starosti. Ako želite iz sjemena uzgojiti biljke ginka, a da budu muške, odaberite trobridne sjemenke. Ako želite ubrzati razvojni ciklus, onda pokušajte reznicama od muške jedinke. Sva će se svojstva naslijediti. Nije mi jasno zašto svi žele imati muške biljke ginka, kada će one roditi za 30-ak i više godina. Ako neće u blizini biti spolno zrelog muškog ginka, niti će ženska jedinka roditi.

Da li se može znati gdje su navedena stabla, pa se možda može dobiti koji fotos za izradu katastra ginka!? Vidi http://foto-ginkgo.blogspot.com
Na vrh
ginkgob View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ginkgob Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 22:55
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

U Čakovcu raste jedan ginkgo u samom centru grada kog staračkog doma,inače sam primijetila par mladim po dvorištima,znači da sam ja pogriješila u njegovim godinama.Čula sam da su mu i plodovi jestivi,navodno se kuha pekmez od njih?

Da li je izvodljivo da se dobije kakva fotografija ginka u Čakovcu!? Sve slažemo pojednostavljeno na blogu http://foto-ginkgo.blogspot.com/ a kada sakupimo dovoljno podataka izradit ćemo pristojan katastar ginka u Hrvatskoj.
Vjerujte mi jedno. U Hrvatskoj imamo cca oko 130 spolno zrelih stabala ginka. A to je više nego u Austriji i Njemačkoj zajedno. Kod nas su nekada velikaši, plemići i druga gospoda imali brojne perivoje i ladanjske kuće, kurije, dvorce i dr. gdje su sadili i rijetke biljne vrste. To je razlog zašto imamo mnogo ginka starog i 230 godina, jer je ginko bio raritet.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2010 u 15:41
Pokušat ću,ali ne obečajem
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2010 u 19:56
Stabla koja sam naveo u prvom postu se nalaze u Rogaškoj Slatini. Točna pozicija je u parku između hotela Donat i Sava. Trenutno nemam niti jednu njihovu sliku. Počekati ču da dobiju lišče pa da napravim prve slike. Mislim da ovakva kakva su sada nisu toliko zanimljiva. Koje je pravo vrijeme za uzimanje reznica ginka? Dali je potreban hormon ?

Ps. Ja upotrebljavam Google chrome internetnu tražilicu. Ako pokušam otvoriti link koji postaviš na svom postu (sve osim zadnjega trčega) tražilica mi ne dozvoli otvaranje linka sa upozorenjem da otvaranje te stranice može oštetiti računar. Što bi to moglo biti ?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2010 u 23:13
Vau, 40 000 stabala ginka, to je zavidna brojka. Dali namjeravaš proizvoditi Wiski ?
Na vrh
SweetRevenge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SweetRevenge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2010 u 23:53
Na agronomskom faksu u zagrebu imamo ginka!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2010 u 21:07
Koliko bi moglo biti staro ovo stablo ginka. Promjer oko 3m opseg oko 10 m.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .[IMG]http://img194.imageshack.us/img194/9131/ginkgobilobajpg1a.jpg" />
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2010 u 00:06
 Ja sam odrasla pored onog najstarijeg ginka u HR...U tom dvorcu bila mi je OŠ...a u neposrednoj blizini tog stabla koje se vidi na prethodnoj stranici je i žensko stablo, ali nije tako razgranato kao muško..ovdje na slici nije uhvaćeno.
  Ah, koja nostalgija i sjećanja...mislim da još uvijek po nekim debelim knjigama imam sprešanih listova tog stabla...
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2010 u 21:37

Ja sam juče dobila  mali mladicu ginka .

"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Marpa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 08 Ožujak 2008
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marpa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2010 u 18:19

Ja sam sa stabla ginka pokupio nešto plodova, koji još nisu potpuno zreli, ali mislim, da će valjati. Dao sam ih u plitku posudicu i ostavio vani. Recite, kako da ih očistim one vanjske olupine ?

Na vrh
Milan88 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Milan88 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2010 u 19:04
Poštovanje,

Nov sam na forumu, pa ću u ovoj prvoj poruci iskoristiti priliku da se predstavim.
Zovem se Milan i iz Beograda sam. Potpuno sam nov kada je u pitanju Ginko drvo.

Ovom prilikom bih zamolio da mi pomognete kada je u pitanju uzgoj Ginko Biloba drveta iz semenke.

Naime, pre dva dana sam nabavio tri semenke Ginka i želeo bih da ih posadim, ali nisam siguran kako da dobijem najbolje rezultate.

Negde sam pročitao da je potrebno da se proces startifikacije započne sredinom zime, tako da verujem da još uvek imam vremena, kako je tek novembar mesec. Ono što nisam siguran je šta tačno treba da uradim.

U nekim izvorima na Internetu sam video da je potrebno prvo držati seme na hladnom neko vreme, a zatim izbrusiti šmirglom (brus papirom) opnu semenke, zatim da 10 minuta držim semenku u rastvoru izbeljivača (varkine) i vode, te da napravim procep na ljusci semenke i da potopim semenku u toplu vodu i držim 24h.

Sve ovo su neke okvirne informacije, koje apsolutno ne znam da li su neophodne, niti da li su dobrim redosledom navedene.

Moja pretpostavka je da posle ovog perioda od 24h treba da zasadim u mešavinu zemlje i peska seme i ostavim ga na nekom osvetljenom mestu (ne direktno na suncu) da u narednim mesecima izbije klica do proleća, kada bih trebao da presadim u saksiju i dalje uzgajam kao bonsai ili da pustim da raste u punoj veličini narednih godina.

Nadam se da neko može da mi pruži potpunije i preciznije informacije o postupku uzgoja Ginka iz semena kako bih mogao, nadam se uspešno, da ove tri semenke odgojim u tri zdrava i velika stabla u budućnosti.

Srdačan pozdrav i unapred hvala,
Milan
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.