Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Isusova kruna - Passiflora
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Isusova kruna - Passiflora

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 38>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2012 u 18:02
P. allardii cvet i plod

Incarnata počela da cveta

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2012 u 22:01
Ajme Voki, raspametih se gledajući ove tvoje ljepotice smile39!!!
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2012 u 22:56
Originalno poslano od člana ivna ivna napisao:

Ajme Voki, raspametih se gledajući ove tvoje ljepotice [IMG]smileys/emot0.gif" align="absmiddle" alt="smile39" />!!!





a to još nije ništa od onog što još postoji u njegovom carstvu
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 06:58
samo 31 različita, a ima ih preko 600...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 08:03
Dobro jutro svima ! Voki imaš stvarno zavidnu kolekciju.

 

 

 


 

edit moderator: dio poruke obrisan, molim ne žicati po temama o cvijeću
 
pogledati pravila: zadnji članak
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 09:34
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

samo 31 različita, a ima ih preko 600...


31 ??? Na dobrom si putu da do ovih 600 LOL...a ja ponosna na svojih 6 Embarrassed, uhhh LOL...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 09:58
Ivna, ja sam počeo sa jednom vrstom, ali kako im odoleti kada je svaka lepa na svoj način. Još imam u planu nabaviti nekoliko vrsta, ali na žalost neke i propadnu... Prošle zime su mi izmrzle Passiflora ligularis, P. tulae, P. vitifolia, P. alata, ali sam umesto njih nabavio P. maliformis, P. seemanii, P. cary, P. ariane, P. racemosa, P. capsularis, P. rubra.... Uvek nabavim više nego mi propadne.
Jedan savet za sve ljubitelje pasiflora; Uvek treba ožiliti bar po jednu grančicu da imamo u rezervi jer pasiflore gajene u saksijama nisu dugovečne biljke. Može se desiti da jednostavno propadnu bez nekog vidljivog razloga.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 10:53
Dobar plan i dobar savjet Thumbs%20Up !
Upravo to se meni ljetos dogodilo s pass. mollissimom , lijepo je napredovala i onda na očigled se u dva dana posušila bez ikakvog razloga, jednostavno ju nisam stigla spasiti...A što se tiče planiranja nabavke...e tu ne mogu ništa, kupim na što naiđem ...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 12:08
Ja imam dve saksije sa Pasiflorom mollissima, jedna je i meni propala a druga se drži. Ova vrsta ne voli mnogo mokar supstrat, bolje je ostaviti da se zemlja u saksiji prosuši između zalivanja nego da koren propadne od previše vode. Većina pasiflora leti traži veoma mnogo zalivanja, ali mollissima je propala kod mene od previše vode. Dok sam bio na GO jadna je plivala u vodi.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 12:27
E onda mi je sve jasno...Ja sam ju zalijevala kao i svaku drugu a to je upravo onako kako si napisao obilno, druge se nisu bunile, naprotiv...A niš, sad se samo mogu nadati da ju oni gdje sam ju kupila još uvijek imaju...

E imam još jedno pitanje; pošto se sprema sezona unošenja (većine passiflora) u kuću, ja ću opisati gdje moje prezimljavaju , no to bih pokušala ove godine promijeniti ali ne znam da li bih to trebala...
S prvim mrazevima ja ih skidam, većinu grana porežem jer su upetljane i spremam u podrum gdje temperatura ne miče s 8 celzijevaca prek zime. To je bilo dobro za ove biljke kojima se već odrvenjele stapke i glavne grane ali s mladima nisam imala dobro iskustvo tako da bih ove mlade probala ne rezeti toliko drastično i staviti u hodnik koji povremeno grijem, ali ne znam da li će to biti ok ?!?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 14:10
Zavisi od vrste pasiflora, neke pasiflore zahtevaju zimi relativno visoke temperature a nekima je ugodno i u negrejanoj prostoriji. Passiflora quadrangularis, maliformis, seemanii zahtevaju temperature iznad 12 stepeni celzijusa, Foetida, alata, vitifolia propadaju ako se temperatuure spuštaju duži period ispod 10 stepeni, Allardii, Pura vida, morifolia, racemosa, aurantia prezimljavaju iznad 7 stepeni, s tim što sam primetio da aurantia više voli temperature iznad 10 stepeni. Byron beauti, rubra, coriacea, edulis, citrina, capsularis traže temperature zimi od 5-10 stepeni. Purple hase i amethyst iznad 3 stepena,Incense izdržava minuse do -8, caerulea i incarnata do -15. Kod mene uspešno prezimljavaju u negrejanom hodniku incense, Purple hase, amethyst, edulis, citrina,rubra, Byron beauty, mollissima, ali sa mnogo svetla. Coriacea je po meni najzahvalnija za sobu, kod mene je zimu provela na stolu u kancelariji, zimi temperatura u kancelariji bude i preko 24 stepena, ali njoj ništa ne smeta, cele zime je rasla i listovi joj nisu ni žutili ni propadali.    
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 15:59
Voki, hvala ti na ovom iscrpnom postu...mislim da bi onda moj hodnik bio dobro zimovalište ...Znači ti njih ne orezuješ ili sam nešto krivo shvatila ?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 16:04
Trudim se da ih orezujem krajem zime, pre nove vegetacije, mada sve zavisi od prostora. U proleće se bolje zakorenjuju reznice nego u jesen. Obično kada ih unosim na mladim granama je još mnogo pupoljaka pa mi nekako žao da ih orezujem.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 16:38
Aha...ja kako rekoh svoje orezujem prije unošenja, ako je zakorijenjivanje uspješnije u proljeće, možda razmislim i ja o proljetnom orezivanju...
Na vrh
kadifa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Kolovoz 2012
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kadifa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 13:40
Pogledala sam sve komentare i slike i zaista se dosta može naučiti o ovom cvjetu. Ja sam svoju pasifloru caeruleu posadila odmah u vrt i naslonila je na luk koji inaće ide za ruže al sam ja htjela nešto drugačije. Pola dana je u sjeni a pola u suncu i nevjerovatno je narasla a tek koliko je izbacila mladih grančica da ne govorim. Problem mi je jer ide zima a u Sarajevu su zime veoma hladne. Da li da pokušam da je zaštitim je se preko luka može omotati deblji najlon ili da je izvadim iz vrta u sakciju. Šta vi mislite šta bih trebala uraditi? Moram napomenuti da je to već razgranata stabljika (imam dvije jednu uz drugu) visine i do 1,5 m i neprestano cvjeta.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2012 u 19:49
Kadifa,moja je u bašti već par godina ali je zaštitim oko korijena.Svake godine smrzne do korijena ali u proljeće krene iznova...Ipak je zaštiti ili ožili malu granu za svaki slučaj.
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 12:36
Da vas pitam : već dva povelika pupa su mi u roku od dva dana požutjela i osušila se. Sad imam još nekoliko pupova, još su veći , ali se bojim da i oni ne dožive sudbinu svojih prethodnika, o čemu se radi, što trebam učiniti da mi procvate ? Hvala.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 13:11
Voki tvoje su predivne, pogotovo mi se sviđa ona plava, i vaši prvi cvijetići su divni Milice i Anastazija.
Moja (caerulea ) je meni jedinica , držim ju u tegli i jadnoj joj je definitivno tamo pretjesno, trenutno je puna plodova i cvijeta, planirala sam ju preseliti u vrt, ali su me cure na kontinentu uvjerile da ako i preživi, jako kasno ponovo krene u vegetaciju, tako da sam odlučila da ipak ostaje u tegli. Jedino što ću ju morati dobro orezati prije unošenja zbog nedostatka mjesta.

Glikice nisam neki stručnjak ali to se ponekad događa s novim biljkama ako su tek kupljene dok se ne prilagode, ili možda pretjeruješ s vodom?
belica,zagreb
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 14:08
Tnx Belica, biljka je od prošle godine, mislim da nisam pretjerala sa zaljevanjem, jedino što mi pada na pamet da je razlog opadanju pupova taj, što je biljka u maloj tegli pa ima malo zemlje i nisam ju dugo prihraninjivala pa nema snage za procvasti do kraja, nego posustane na pol puta.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 14:16
hm.. moguće ako ju jadnu nisi prihranjivala, ali to bi se vidjelo i na listu onda.
i moja je u jako malenoj tegli i uz sve nedaće s hrpetinom nametnika u 8 mj cvate bez problema, možda joj nedostaje sunca, jer primjetila sam da se cvijetovi otvaraju samo kad ima dovoljno sunca.
belica,zagreb
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.