Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - nepoznato drvo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


nepoznato drvo

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
skishyish View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skishyish Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: nepoznato drvo
    Objavljeno: 01 Srpanj 2011 u 19:02
Pozdrav svima, ovo je moj prvi post. Inače ne bavim se cvijećem, ali imam jedno pitanje, na koje mi nitko nije znao dati odgovor.

Živim u Osijeku, i svakoga proljeća, vidim da pored pruge, u dvorištima, i na mnogim zapuštenim putevima raste jedno drvo, ponekad je maleno kao grm a ponekad se jasno nazire deblo, ali ono što je karakteristično je da cijela krošnja bude prepuna bijelih cvjetova. I u zraku se oko drveta osjeti intenzivan slatki miris, koji mi se jako sviđa, pomalo neobičan za cvijet.

Možda je smiješna usporedba, ali miris mi je sličan kao miris gume od kojih su se pravile gumene igračke u mojem djetinjstvu (u 80-ima) koje kad ih pritisnete cvile. Ne znam koliko to pomaže...

Uglavnom ima ih posvuda, imaju intenzivan miris, i cvatu jako kratko u proljeće. Cvjetovi su bijeli maleni u u grupama, i popune cijelu krošnju tako da cijela krošnja izgleda kao da je bijele boje izdaleka.

Sumnjam da je glog u pitanju, ali čitao sam negdje da glog ima navodno neugodan miris, neki su uspoređivali s mirisom truleži, ali ovo mi se ne čini nimalo neugodan miris. Pa ne znam sad jel glog ili nije.

Nažalost tražio sam jel imam koju sliku, ali nemam. A proljeće je daleko da uslikam ponovo. Ali tko živi na krajevima grada, ili u selu možda će prepoznati o čemu je riječ.

Hvala
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2011 u 19:55
I ja bih na prvu rekla glog. Koliko se sjećam, nema neprijatan miris.
Možda bi mogla biti i trnjina, ali ne znam koliko je to deblo koje se nazire.
Na vrh
skishyish View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skishyish Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2011 u 21:26
Mislim da mi je netko jednom spomenio taj izraz trnjina, istražit ću da vidim, možda je to.

Cvijet je jako sličan višnji, čak, nekad pomiješam ta dva drveta, možda sam nekad se zabunio pa mislio da je jednoteisto, što otežava identifikaciju.

edit:

Evo baš danas sam otišao na jedno mjesto gdje se sjećam da sam vidio da cvjeta bijelo i tamo našao višnju, upravo zrelu.... tako da očito da sam sve stavio u isti koš.
Ali znam da nije samo višnja u pitanju, jer ponekad sam vidio da je nisko i u grmu.

Sad sam pogledao, kako izgleda trnjina, i čini mi se da je to to, samo meni svi ti cvjetovi izgledaju preslično kao laiku da bi se odlučio koji je od toga: glog ili trnjina.

Koliko je čest glog na ovim prostorima? Što je češće trnjina ili glog?


Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2011 u 21:53
I ja mislim da je trnina!!!
Cvijet je sličan cvijetu šljive, samo je sitniji!!!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2011 u 10:21

Unaprijed se ispričavam, nije neposredno vezano uz ovo drvo ali se isto radi o nepoznatom drvu, pa lijepo molim da mi netko odogovori.

Odgovor bi najbolje znao netko tko je blizu Rovinja. Nakon što se uđe u Rovinj (iza kružnog toka) ima prekrasan drvored. Drveće cvate ružičasto-lilasto. Drveće je posađeno na lijepom travnjaku, a ispod drveća je srebrnasta ledenika i ružičasta parkovna begonija.
Lijepo molim ako mi netko može pomoći. To cvatuće drvo sam vidjela na mnogo mjesta i jako mi se sviđa.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2011 u 14:38
Gledajući vrtove naših forumaša našla sam u vrtu kod Tikvić kako se zove drvo za koje sam pitala. Ona ga i ima u svom vrtu i prekrasno je.  Radi se o lagestremiji.
Na vrh
vilarica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vilarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2011 u 13:14
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2011 u 13:30
 Vilarica, dobro došla!
Mislim da je to kalikantus!
Cvjtići mirišu na, recimo, ananas???
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
vilarica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vilarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2011 u 13:36
Hala, malo ću proguglati u vezi s tim nazivom,
 
molim te klikni na tu sliku, prikazat će ti se jedna uvećana, bolje se vidi
 
Na vrh
vilarica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vilarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2011 u 13:44
Lovriću,
proguglah. Je! to je to kalikantus!
Fala- Bog platio!
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2011 u 13:52
Wink
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2011 u 16:03
Sta si radila pa je takvog oblika kalikantus.Moj je je  siroki grm.Thumbs%20Up
Na vrh
vilarica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vilarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2011 u 21:02
Draga Fatka,
Imam to drvo više od 10 godina. Do danas nisam znala kak se zove i što se s njim treba raditi. I tako svako nekoliko uzmem škare, s obziorom da se listovi brzo razvijaju i bujaju - pa ga lijepo šišam onak kak mi se hoće. I nto nekoliko puta godišnje.
MOJE%20DRVO%20NEPOZNATOG%20IMENA2
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.