Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Margotiranje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Margotiranje

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Margotiranje
    Objavljeno: 03 Srpanj 2011 u 17:24
Moja susjeda je imala ficus koji je otišao nebu pod oblake,došao je do stropa,i nešto je trebalo poduzeti,predložio sam joj da ga margotiramo ,od jednog velikog napravili smo dva.Nažalost uslikao sam samo zadnju fazu,dogodine ću ponoviti radnju sa novom biljkom koja je još uvijek poveća pa ću onda uslikati sad nedodostajuću prvu fazu margotiranja.











Sama radnja je jednostavna.Na stablu odaberemo na kojem mjestu želimo prepoloviti biljku,na kori napravimo dva paralelna ureza do drveta na oko 3 cm jedan od drugog  tako da možemo skinuti cijeli prsten kore,oko ogoljelog drveta omotamo mahovinu,koja bi trebala biti prethodno osušena pa prije upotrebe namočena,oko koje namotamo malo jačeg konca ili konopa toliko da pridrži mahovinu dok sve ne zamotamo PVC folijom.Nakon mjesec dana možemo provjeriti u kojem je stanju mjesto reza,dali je korjen počeo rasti,nakon dva mjeseca trebao bi izgledati kao na ovim slikama(u ovom slučaju čak smo malo i zakasnili),ako je mahovina presuha možemo je malo smočiti.Kad se korjen razvije odsječemo stablo ispod novog korjena i novu biljku posadimo,na staroj ranu zamažemo voskom i cijela operacija je gotova.Rez bi trebalo napraviti na mjestu prstenovanja što u ovom slučaju nisam mogao jer je korjena bilo previše,nisam htio razmicati mlado i nježno korjenje da ga ne oštetim pa sam odrezao dosta niže od mjesta prstenovanja.Ako netko ima sličan fikus ili neko drugo drvo sad je također pravo vrijeme za takvu operaciju.Sretno.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2011 u 05:33
Evo dodajem par sličica početka margotiranja. Malo je drugačiji sistem, ali isto uspijeva:
 
Oštrim nožem na stabljici se napravi rez. 
Biljka se obuhvati najlonom. Najlon se spoji ljepljivom trakom. Na dnu se podjednako nabere i stisne uz biljku ljepljivom trakom:
 
 
Vrećica se napuni zemljom, zalije vodom i dobro stisne uz biljku.
Na vrhu se opet dobro stisne i zaljepi.
 
 
Za dvadesetak dana trebalo bi se uz najlon nazirati korjenje.
 
Slike sa rezultatima su se na žalost izbrisale, ali ni ne trebaju. Kraj je pokazao trava.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2011 u 08:54
odlična tema Thumbs%20Up

Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2011 u 17:27
Da li taj naćin zakorijenjavanja mogu primijeniti na jasminu, čije su grančice tanke i kako ga zarezati???
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2011 u 00:09
Neke biljke se mogu margotirati i bez zarezivanja,nisam nikad radio sa jasminom,ali probaj tako da obložiš tresetom ili mahovinom čvor-nodij na grani.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2011 u 01:32
Isprobat ću i toThumbs%20Up
Hvala @travaSmile
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2011 u 20:00
Nema na čemu @bebolina
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2011 u 08:18
imam ficus benjamina, otišao u oblake, a zimus zbog niske temperature i propuha ostao bez listova
ovog ljeta sam ga zaboravila skratiti, a i nije se baš razlistao...

sad bih ga margotirala, ima li šanse u ovo "zimsko" doba?

Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2011 u 09:43
Natalija, ja ne gledam na godišnje doba. Kad vidim potrebu učinim to, nekad traje duže nekad kraće, ali uvijek uspije.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2011 u 10:48
uh, ova tema mi je promakla. ovo ću probati napraviti sa plavom pasiflorom, pa šta bude. sadila sam u boci i čini mi se ništa od toga.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 19:50
Antonija,ja sam reznice plave passiflore umočila u hormonski prah za zakorjenjivanje,posadila u teglu,navukla prozirnu plastičnu vrečicu i ispod ruba tegle zalijepila da nema zraka,sad kad su reznice počele tjerati pupove,neke već imaju i listiće,počela sam bušiti vrečicu ,sve reznice se lijepo drže,još malo pa će cijela vrečica dolje.Nije im dugo trebalo,za tri dana su krenule tjerati pupove i listiće.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 01:47

Evo jednog korisnog linka margotiranja

http://www.youtube.com/watch?v=5aOFto8oMnU

 
I objašnjena:
 

MARGOTIRANJE

Margotiranje je način razmnožavanja koji se primjenjuje kod biljaka koje se ne mogu razmnožiti reznicama. Možemo ga primijeniti kod fikusa (Ficus elastica) ili zmajevca (Dracena). Na taj način možemo obnoviti biljke kojima su donji listovi otpali i više nemaju atraktivan izgled.

1. Oštrim nožem zarežite stabljiku do mjesta gdje se nalazi spavajući pup.
2. Zarezano mjesto pospite hormonskim prahom i umetnite komadić drva ili kamenčić kako bi rez ostao otvoren.
3. Mjesto reza obložite vlažnom mahovinom.
4. Oko mahovine stavite plastičnu vrećicu i dobro učvrstite.

Nakon osam tjedana biljka će razviti korijenje, koje će se vidjeti kroz vrećicu. Odstranite vrećicu, a novu biljku zajedno s mahovinom presadite u drugu posudu.

 

Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 01:51

Ja sam negdje pročitala za reznice ruža da se stavi u vlažnu mahovinu i margotiraju pa sam tako i napravila još u jesnen. Evo rezultata a na proljeće ću to skinuti i vidjeti što  je ispod..

 

 
 
 
Rijeka

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.