Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - interni projektić
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


interni projektić

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: interni projektić
    Objavljeno: 11 Srpanj 2011 u 00:17

Poz ljudi, pala mi je jedna ideja za koju sam već dobio dobre reakcije a bazira se na ideji da napravimo mali interni projekt (u području grada rijeke jer ja tu živim, ili više malih projekata po raznim lokacijama) uzgoja i podijele organski proizvedene hrane. Zašto? Pa čisto da se ljudi malo više druže oči u oči, da se izbjegnu štetnici te da se dosta i nauči. Dozvolite da pojasnim:

 

Nazovimo ga- projekt, objedinjavao bi par ljudi (koliko god, nebitno, dobro je u startu 4, 5 ljudi) sa povećim komadom zemlje. Svake godine pojedinac sadi monokluturu na parcelu (uz svoje potrepštine za domaćinstvo naravno, peršin, luk i šta ja znam, necu ulaziti u taj mikro segment što se tiče moje ideje) iz 3par razloga:

 

-          monokultura koja se na tu parcelu vraća svake x godine spriječava razvoj štetnika, jer ako se npr. Krumpir vraća svake 4, 5 godine (ovisi kolko ljudi ima), zlatice neće preživjeti te godine na kukuruzu i tikvicama

-          monokultura daje prednost osobi da se cijelu godinu zabavi samo tom vrstom, štetnicima, bolestima, problemima itd preko literature, foruma, poznanstava itd

-          ovakva „igra za odrasle“ zbližila bi ljude, uvukla možda nekog novog da proizvodi hranu, te potaknula razgovore kojih danas manjkaJ

-          tijekom vremena napravila bi se mala interna banka organskog sjemenja (ja imam neke visoke mahune, kadife koje u glini divljaju, krastavce itd) koja bi se kasnije odijelila sa drugim ljudima

 

ideja je da se monokulture (opet kažem ostale biljek za osobnu upotrebu ne ulaze u priču) kad sazriju podijele na broj ljudi koji su sudjelovali i na neki drugi način doprinjeli projektu (ja sam sadio tikvice i rajčice, netko je 500 kvadrata zasijao kukuruza, a netko se pozabavio bundevama za jesen, netko gomoljima itd).

Nebih nikako želio da se u priču ikako upliću novci, jer je moja želja da je ovo isključivo razmjena dobara, iskustava, sjemenja i veselja. Također mora biti jasno da ako je godina za neku biljku loša.....tu se ništa ne može napraviti (jedne godine od 200g sjemenja, nabrao sam 11kg mahuna, iduće godine, poštujući plodored i isti način vrtlarstva, od 200g sjemenja ubrao sam ...2 mahune).

 

Eto ujako ukarko, ako se nekome sviđa ideja, bilo bi mi drago da pokušamo sa par kultura i na taj način na jesen imamo veće količine svega u odnos koliko bi mogli uzgojiti samo na parceli koju posjedujemoJ

 

Svako dobro zelim, bTongue

 

 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
maćuhica 2 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maćuhica 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2011 u 11:39
 
   Evo,najprije želim svima dobar dan!

   Javljam se prvi put, novi sam član. Vaš projekt mi je zanimljiv i želim da saživi,ja imam sada jedan mali vrt tek u fazi nastajanja, čisto za ljubav prema prirodi a i prema sebi. Dosta ni je te plastične hrane.
   Željela sam reći nešto čime smo malo upoznati jer se o tome ne govori. Pred dvije godine moja mi je prijateljicaposlala informaciju o novom načinu manipulacije u prirodi. Evo o čemu se radi... kupite sjeme i te godine biljka dobro rodi,ali ako spremite to sjeme za slijedeću godinu rod je mizeran..zašto..zato jer je već i to urađeno da Vi morate opet kupiti to sjeme od proizvođača,a ne da sami obnavljate svojim resursima.
   Zato bi trbalo nabaviti sjeme koje nije modificirano i napraviti u ovom projektu banku prirodnog sjemenja i na taj način sačuvati prvobitnu kvalitetu te biljke.
   Kako Vam se čini, jer kod nas još ima mogućnosti sačuvati prirodnu,originalnu biljku sa svim svojim karakteristikama.

Pozdrav!
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 16:25
svakako je to cilj, jer danas su biljke genetski onečišćene. ja rado kupujem mijenjam sjeme pa tko što ima bit ce mi izuzetno drago!

ja ima domace mahune (ove godine slaboi jer su srce pokosile sve:S) , kadife, imat cu tikve, hokaido buce...

Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 21:19
predobra ideja!!!!!!
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2011 u 22:42
ja sam našao 2 zainteresiranih, sad smo u fazi da žicamo zemlju okolo:D:D hipiji se vraćaju hahah
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.